Norah Jones

Norah Jones | foto: archiv

Norah Jonesová potřetí útočí na Grammy

  • 8
Zpěvačka Norah Jonesová poprvé uhranula svět před pěti lety. Její dvě ceněná alba jí vynesla řadu prestižních cen Grammy. Totéž se může opakovat i s novinkou Not Too Late.

"Vůbec jsem si nemyslela, že třetí deska bude tak brzy. Hrála jsem ve čtyřech různých kapelách a fakt si to užívala. Byla jsem znovu normálním muzikantem, který s kamarády v New Yorku hraje po barech a hernách. Měla jsem napsané nějaké písničky, které jsme jen tak nahráli. Na album jsme vůbec nemysleli, ale zhruba uprostřed celého natáčení jsme si uvědomili, že to jako deska vypadá," popisuje letos osmadvacetiletá zpěvačka uplynulé tři roky.

Tolik času uplynulo od předchozího alba Feels Like Home, které stejně jako debut Come Away With Me obsahovalo skladby od jejího dvorního skladatele Leeho Alexandera a několik coververzí. Následovalo světové turné a různé „vedlejšáky“, z nichž největší pozornost si loni vysloužil country projekt The Little Willies. V té době, za neustálého koncertování, vznikly základy písniček pro nové album Not Too Late, které Norah, proslulá pianistka, paradoxně skládala na kytaru.

„V mých hotelových pokojích klavíry nebyly, a tak jsem si drnkala,“ směje se zpěvačka, která se poprvé v kariéře autorsky podílela na celé desce. „Nové písničky daleko přesněji než nahrávky z předchozích desek vyjadřují, jaká jsem,“ představuje svou novinku Jonesová, která čerpala inspiraci třeba u písničkářského barda Willieho Nelsona. „Má úžasné písničky o lásce a na konci je vždycky malý osten, bodnutí. A to se mi líbí, stejně jako postavy, které do textů pasuje Tom Waits. Tohle mě při skládání ovlivnilo asi nejvíc,“ popisuje.

Na turné s popovým hitem
Deska Not Too Late bude v prodeji v pondělí, další turné je zatím v nedohlednu. O koncertní podání přesto fanoušci nepřijdou. Norah po Novém roce podnikla krátké propagační turné, na kterém odehrála několik koncertů nahrávaných televizí. Jeden z nich byl v městském divadle v německých lázních Baden-Baden.

Norah, s rozpuštěnými vlasy, v černých šatech a růžových punčochách, zahájila přes hodinu trvající show dvěma výlety do minulosti: skladbami Cold Cold Heart a Sunrise. Pak už se zaplněné divadlo dočkalo křehkého hitu Thinking About You. První singl z nového alba, který už od Vánoc omílají rádia, se zrodil před sedmi lety.

„Ta písnička mi vždycky přišla hodně popová. Zkusili jsme ji natočit už minule, ale zněla moc jako country rock. Teď to vyšlo. A ani po těch letech se mi neprotiví,“ vzpomíná Jonesová. Společně s kapelou The Handsome Band se při koncertech noří do hudby, která osciluje od jazzu k soulu, folku, country či gospelu, a něžným hlasem zpívá své příběhy, jako je třeba námořnická Sinkin’ Soon, její zřejmě nejrozvernější skladba. „Už jsme měli začít nahrávat, ale vůbec se nám nedařilo ji celou. Tak jsme zašli na večeři, dali si pár piv a pak ji udělali na první pokus,“ směje se zpěvačka, jejíž projev bývá často srovnáván s Billie Holiday či Ninou Simone.

V pauzách mezi písničkami moc nemluví, jen se rychle přemístí od elektrických kláves k pianu, případně si dá kytaru na krk a jede se dál. Nezapomene ani poděkovat „zachránci“ kapely, bubeníkovi Robertu Delpietrovi. Na poslední chvíli nahradil stabilního člena The Handsome Bandu Andyho Borgera, který si zlomil ruku. Potíže mu nečinila ani marimba, jejíž rytmus poháněl skladbu Not My Friend, a pod hlasem Norah Jonesové kvílela elektrická kytara Adama Levyho. A než nadešel čas na ukolébavku Rosie’s Lullaby, odehrála Norah Jonesová se svou chráněnkou Daru Oda na kytary další novinku Little Room, ve které se na konci píská. „Celá kapela si teď píská a soutěží, komu to jde nejlíp,“ přiznala Jonesová publiku.

Odsouzena k úspěchu
Badenbadenský koncert vyvrcholil dvěma písničkami z debutového alba Come Away With Me, které vyneslo zpěvačku na úplný vrchol. Aby ne, vždyť si její deska v roce 2003 na udílení Grammy připsala hned osm vítězství. A z toho pět gramofonků připadlo přímo Norah Jonesové - za nahrávku roku, album roku, písničku roku, objev roku plus nejlepší ženský popový výkon. Vyhrát „velkou čtyřku“ (první vyjmenované kategorie) se nikomu předtím nepovedlo dvaadvacet let, a tak není divu, že se ze zpěvačky stala ostře sledovaná hudební celebrita. Další tři ceny si odnesla o dva roky později, díky své druhé desce Feels Like Home a duetu Here We Go Again, který nazpívala s Rayem Charlesem.

Norah Jonesová byla koneckonců odsouzena k úspěchu už ve chvíli, kdy vyšlo najevo, že jde o dceru Raviho Shankara. Zpěvačka, vlastním jménem Geethali Norah Jones Shankar, má s otcem velmi komplikovaný vztah. Když o nich chtěl bollywoodský veterán Dev Anand natočit film, oba se svorně postavili proti. „Jsem si jistá, že vůbec nevěděl, o co jde, a nechtěl to natočit pravdivě. Je to čistě osobní záležitost mezi otcem a mnou,“ reagovala Jonesová.

Od čtyř let vyrůstala v Dallasu, kde dvakrát za sebou vyhrála cenu pro nejlepší studentskou jazzovou zpěvačku, a pak se odstěhovala do New Yorku, kde se z ní definitivně zformovala výtečná muzikantka. A nyní i skladatelka. „Nové písničky mají hodně z mé osobnosti. Jsou temné a cynické, ale zároveň v sobě mají naději. Proto jsem nové album nazvala Není příliš pozdě. Mám ráda pozitivní vzkazy.“