Igor Timko z kapely No Name.

Igor Timko z kapely No Name. | foto: David Port, MF DNES

No Name: na začátku kamarádství s Chinaski byl frťan

  • 1
Takřka rodinná sestava No Name patří ke slovenským kapelám, které si i u nás našly spoustu příznivců. Přispělo k tomu i kamarádství a vystupování se skupinou Chinaski na společných koncertech v obou zemích.

Obě kapely navíc nedávno nahrály píseň Ná, Ná, Ná, kterou si No Name ozdobili dvojalbový výběr svých nejlepších hitů. "Dohodli jsme se, že naše album Best Of bude jediný oficiální nosič, na kterém duet vyjde. Je to exkluzivita pro naši stranu," vysvětluje zpěvák a skladatel Igor Timko.

Takže Chinaski si tuhle píseň na desku nedají?
Původně jsme plánovali, že by souběžně vyšlo jejich i naše album s touto písní. Ale Chinaski budou desku vydávat později a my jsme chtěli kout železo, dokud je žhavé. Když už byla píseň hotová. Proto jsme se takto dohodli. A myslím, že písnička si vede docela dobře. Nedávno jsme hráli v Trutnově, lidi měli ruce nahoře a zpívali s námi i tuhle novou skladbu.

Co hraní v Česku pro vaši kapelu znamená?
Je to velká pocta, spoustě kapel se tohle nikdy nepodařilo. Když se nám někdy nechce jít na pódium, protože kapela je unavená, přijde můj bratr Dušan nebo já a říkáme: Co by za to daly jiné kapely. Chlapcům okamžitě naskočí úsměv od ucha k uchu a jdeme na věc.

Kapela No Name ve studiu Propast

Váš titul Best Of je dvojalbum. Chtěli jste propojit svůj vlastní výběr s tím, co by fandové slyšeli nejraději?
Výběr písní jsme dali na starost našemu klávesákovi Zolimu, který je bývalý DJ. Sestavil pořadí, ve kterém samozřejmě nevynechal naše hity či skladby, které jsou v něčem zvláštní. K tomu jsme přidali remixy a společnou písničku s Chinaski.

Jak vzniklo vaše kamarádství s Chinaski?
Před osmi nebo devíti lety jsme hráli společně nějakých třináct koncertů v amfiteátrech na Slovensku a zhruba deset vystoupení v Česku. Tam se kamarádství utvrdilo, padl i frťan, porozuměli jsme si.

Nelezete si navzájem do zelí?
Slovenský a český trh je sice malý, ale myslím, že je dostatečně velký na to, aby si mohl každý vrznout – Chinaski, No Name, Kryštof, IMT Smile a spousta dalších. Nemůžeme jim sebrat kšefty nebo oni nám. Navíc s Chinaski jsme si lidsky sympatičtí. Když jsme skončili křest našeho alba ve vlaku, který nás zavezl do Košic, zašli jsme si ještě k nám domů na steak. Ale o naší kapele je známé, že nemáme konflikty.

No Name - koncert OlomoucNo Name - koncert Olomouc

O čem se chcete hádat? Do ženských si nelezeme, prachy máme všichni stejné, není důvod.
Společná píseň je asi dobrý příklad česko-slovenské vazby, že?
Prvotní impulz vzešel kdysi od bubeníka Chinaski Pavla Grohmana. My jsme potvrdili, že do toho půjdeme. Pak jsme si několikrát volali, posílali jsme si nápady na text. Pavel Grohman bohužel tragicky zahynul a projekt se zastavil. Chinaski potřebovali nějaký čas na to, jestli a jak budou dál pokračovat. Po roce a půl jsme zavolali, že máme písničku připravenou. "Tak přijeďte do Prahy, poslechneme si to," navrhli nám Chinaski. Přijeli jsme s Dušanem jako autoři. Teď si představte místnost, ve které sedí šest lidí z kapely Chinaski, u dvojdecky vína. "No tak to pusťte, ne?" vyzvali nás. Já jsem nazpíval českou i slovenskou verzi. Když předváděčka skončila, chlapci řekli jen: "Super."

Kde jste písničku natáčeli?
V Košicích. Chinaski přijeli nočním vlakem. Strávili jsme dva příjemné dny, během kterých jsme písničku nahrávali. Například Štěpán Škoch nám vystřihl skvělé sólo na saxofon. Michal Malátný měl šansonový projev. Vlastně jsme oba původně herci, za mikrofonem jsme se doslova rozdali.

Plánujete další společný projekt?
Často se potkáváme na festivalech v Česku i na Slovensku. Můžeme odehrát své koncerty a pak se setkat na scéně zrovna při téhle nové písni. Možná, že uděláme nějaký velký koncert v Praze a písnička poslouží jako přemostění mezi našimi vystoupeními. Když bude písnička dál úspěšná, její energii využijeme. Dostali jsme nabídku, abychom ji zazpívali na společném česko-slovenském silvestrovském programu.

Co říkáte na česko-slovenskou SuperStar nebo na tuhle soutěž vůbec?
Kdyby nebyla SuperStar, my nemáme Petra Cmoríka a vy Anetu Langerovou. Ale mně se líbí, že Slováci a Češi jsou schopni spolu dál normálně vycházet. Myslím, že i Belgičani zjistili, že to není úplně jednoduché, zvláště když dojde na dělbu majetku. Dodnes se celý svět diví, jak je možné rozejít se takhle bez krve a spolupracovat. Myslím, že na to můžeme být i hrdí.