Nizozemské taneční divadlo - choreografie Chapeau

Nizozemské taneční divadlo - choreografie Chapeau - Nizozemské taneční divadlo - choreografie Chapeau | foto: J.J.Bos

Nizozemští tanečníci vezou poctu Kyliánovi

  • 1
Po pěti letech se na scéně Národního divadla představí světoznámé Nizozemské taneční divadlo, neodmyslitelně spjaté se slavným českým rodákem Jiřím Kyliánem.

Slavný soubor přiveze představení Pocta Jiřímu Kyliánovi, které obsahuje hned tři choreografie, pod nimiž je legenda světového baletu podepsána. Kylián 21. března oslavil šedesáté narozeniny.

Pocta Jiřímu Kyliánovi bude na prknech Zlaté kapličky předvedena hned dvakrát - 29. a 30. září. "Slavnostní představení se uskuteční jako poděkování za dlouholetou uměleckou činnost a osobitou prezentaci českého kultury ve světě," říká Helena Bartlová z Národního divadla.

První ze tří choreografií nese název 27´52´´, přesně podle její délky. "Nedefinovatelný zvukový doprovod a zpomalené deklamace textů básní od Baudelaira umocňují tajuplný pocit navozující vykopávání tunelů do nevědomí," napsal nizozemský list De Telegraf.

Druhou část Châpeau (Klobouk) Kylián vytvořil k oslavám 25. výročí korunovace nizozemské královny Beatrix, která je proslulá svou zálibou v kloboucích.

Konečně třetí část Sleepless je inscenací pro šest tanečníků a choreograf v ní dal důležitou roli scéně - syntetická zadní stěna evokuje iluze a fantazie.

"Podstata pohybu spočívá v tom, že když se pohnete směrem k něčemu, automaticky se vzdálíte od něčeho jiného. Jsme si opravdu jisti, že se chceme k něčemu přiblížit či od něčeho vzdálit? Ta otázka má velký vliv na naši existenci. Tato filozofie byla, je a vždy bude mým nejbližších společníkem," popisuje svou práci Kylián.

Do zahraničí odešel koncem šedesátých let. S Nizozemským tanečním divadlem spolupracuje od poloviny let sedmdesátých. Je tedy logické, že jeho jméno bylo až do roku 1989 tabu. I přesto ale o rok dříve uvedl Pražský komorní balet jeho Večerní písně.

Převrat umožnil Kyliánovi alespoň částečný návrat. V roce 1990 zřídil v Praze pobočku haagské nadace - Kyliánovu nadaci. V Divadelním ústavu založil svou videotéku a věnoval autorská práva pro uvedení několika děl v Národním divadle.

Řadu let hradil stáže českých tanečníků a choreografů. Některé ze svých choreografií svěřil také Pražskému komornímu baletu a pražské Taneční konzervatoři. Letos na jaře pak Kylián obdržel Zvláštní cenu kolegia pro udílení cen Thálie za celoživotní přínos divadlu a za všestranné mistrovství.

Nederlands Dans Theater patří mezi přední světové taneční soubory už od začátku svého vzniku v roce 1959. Ačkoli všichni tanečníci mají klasické taneční vzdělání, soubor se věnuje spíš modernímu tanci než klasickému baletu, a to na nejvyšší světové úrovni.

Umělecký ředitel Anders Hellström koncipuje repertoár tak, aby se v něm potkávala díla Jiřího Kyliána a Lightfoota Leóna s novou tvorbou jiných renomovaných choreografů a výjimečně talentovaných autorů.

Nizozemské taneční divadlo je oblíbeným hostem všech velkých světových scén od Haagu po New York, Tokia po Rio de Janeiro. Pravidelně také doprovází královnu Beatrix nebo nizozemského premiéra na státních návštěvách.

Soubor se skládá ze dvou "jednotek" zastupujících dvě generace tanečníků - od nadějných talentů začínajících svou profesionální dráhu v Nederlands Dans Theater II až k plnému rozkvětu v Nederlands Dans Theater I.

S Kyliánovými choreografiemi se v Praze představí právě soubor s číslovkou II, který byl založen v roce 1978 a v současné době má šestnáct tanečníků ve věku do třiadvaceti let.