Nicole Kidmanová kraluje komedii

Komediální thriller, tedy žánr mísící smích a napětí, je pro oscarovou herečku Nicole Kidmanovou objevem. V nové verzi Stepfordských paniček, které byly podle předlohy Iry Levina natočeny poprvé roku 1975, ztvárnila hlavní roli manželky,jež s rodinou přesídlí do děsivě dokonalého městečka Stepfordu.

„Byl to dar z nebes,“ tvrdí Kidmanová o příběhu, který pozítří vstupuje do českých kin.

„Po tak vážném dramatu jako Hodiny jsem toužila po komické roli, navíc jsem mohla hrát s Glenn Closeovou a Bette Midlerovou,“ těší herečku, jejíž postava je zprvu příkladem moderní ženy pohlcené vlastní kariérou ve velkoměstě. Ale pak její manžel, jehož představuje Matthew Broderick, objeví Stepford - místo, kde si každý muž připadá jako král.

„Stepford je báječný nápad,“ směje se Broderick, „je tu pánský klub, kam si muž zajde na doutník a sklenku, mají tam plazmovou televizi, videohry - opravdu ráj pro muže.“

A co dělají ve Stepfordu ženy? Vzorně pečují o své protějšky a o domácnost, poslušně plní své manželské povinnosti. Jak to Asociace stepfordských mužů dokázala a co skrývají místní lázně, to už je tajemstvím příběhu z moderního předměstí, jež se hrdinka snaží odhalit.

Zdá se jí, že se v idylickém městečku děje něco divného - a nejen jí, žasnou i další nově příchozí, kteří si tu chtějí léčit civilizační stres a rozklížené vztahy. Muži se scházejí v uzavřené „pevnosti“ a ženy se chovají nezvykle: všechny jsou krásné, šťastné a neuvěřitelně činorodé.

Pečou koláče, malují domy, posekají trávník, hrají si s dětmi a večer oddaně vítají své „pány“ v krajkovém prádle. Manžel hrdinky si tu připadá jako v nádherném snu, žena však prožívá spíše noční můru - a chce záhadě přijít na kloub.

Režisér Frank Oz mluví o moderní komedii z americké současnosti, ač kniha Iry Levina, mimo jiné autora slavného hororu Rosemary má děťátko, byla ve své době považována za reakci na první vlnu feminismu 70. let.

Směsi hororu, satiry a černého humoru se Oz trochu bál: „Komedie je riziková, pokud v ní zkoušíte hodnotit temné stránky společnosti. Ale věřím, že diváci pochopí ostří smíchu i terč, do kterého míří.“

„Stepford je na první pohled poslední měšťanský ráj s nádhernými usedlostmi a velkými auty, kde žijí ideální maminky a manželky, báječně vychované děti a šťastní otcové,“ líčí scenárista Paul Rudnick. „Vše je mnohem dokonalejší, než aby to vůbec bylo možné - a dojem až příliš krásný, než aby mohl vydržet.“

Vůdce mužů hraje Christopher Walken, jeho ženu Glenn Closeová, podle níž vlastně zosobňují pár snů, „krále a královny Stepfordu“. Nejvíce se Closeová bavila organizováním kroužku ženské gymnastiky, jíž se podle ní říkalo Claireobics a kde se hrdinky učí nabýt sil pro domácí práce.

Ženské postavy také vylepšují svůj vzhled i kuchařské umění - a tyhle motivy použila společnost DreamWorks k hravé reklamě díla. Na jejích internetových stránkách lze najít třeba „stepfordské“ krášlicí návody, recepty na moučníky i rady pro intimní chvíle...

Podle tvůrců jde vlastně o romanci. „Hrdinové se ocitnou na půdě dokonalého štěstí. Ale jejich lásku zachrání naopak přirozená lidská nedokonalost,“ naznačují zápletku.

V prvních Stepfordských paničkách hrála hlavní roli Katharine Rossová, která roku 1976 získala od Americké akademie sci-fi, fantasy a hororu cenu pro nejlepší herečku. Nová verze měla americkou premiéru v červnu, pak z Itálie a Francie doputovala do Velké Británie a pozítří vejde do třinácti českých kinosálů.  Zaroveň Stefordské paničky vycházejí knižně.

Nicole Kidmanová ve filmu Stepfordské paničky.

,