Vít Vlnas pověřený vedením NG a kurátorka sbírky starého umění Marcela Vondráčková s obrazem Karla Škréty, který zachycuje Humprechta Jana hraběte Černína z Chudenic | foto: ČTK

Portrét od Škréty příští rok ozdobí expozici ve Schwarzenberském paláci

  • 1
Národní galerie v Praze získala do svých sbírek rozměrnou podobiznu černínského hraběte Humprechta, jejímž autorem je slavný barokní malíř Karel Škréta. Zaplatila za ni pět milionů korun.

Po restaurování bude obraz přibližně v polovině příštího roku vystaven ve stálé expozici NG ve Schwarzenberském paláci na Hradčanech.

Podobizna Humprechta Jana hraběte Černína z Chudenic (1628 až 1682), zachycuje jednu z nejznámějších osobností českého baroka. Lidé ji nedávno mohli vidět na dvou výstavách pořádaných NG: v monografické expozici Karla Škréty a na přehlídce Sláva barokní Čechie. Tehdy však byla vystavována ještě jako zápůjčka, připomněl zastupující ředitel NG Vít Vlnas.

Humprecht proslul zejména jako zakladatel bohaté rodové galerie. Její základy položil během svého pobytu v Benátkách, kde mnoho obrazů sám u malířů objednal a další nakoupil. Tři stovky děl přivezl zpátky do Prahy, kde v budování sbírky pokračoval. Roku 1668 byla rozsáhlá kolekce umístěna do Rožmberského domu na Hradčanech, Černínova tehdejšího pražského sídla.

Škrétova podobizna byla již tehdy součástí sbírky. Hrabě věnoval velkou péči také stavbě honosného rodinného sídla, v němž měla být umístěna i rozsáhlá obrazová kolekce. Instalace děl v novém Černínském paláci se však už nedočkal.

Škrétův portrét přešel během 18. století z černínských sbírek do lobkowiczkého majetku, nejspíše jako součást dědictví. V 19. století bylo dílo zapůjčeno do Obrazárny Společnosti vlasteneckých přátel umění, předchůdkyně Národní galerie. Roku 1918 byl pak obraz navrácen Lobkowiczům. V 60. letech 20. století byl přenesen na zámek Mělník a po roce 1989 restituován původním majitelům.