Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nevěsty pozor! Jak vypadá krásná svatba?

  9:55aktualizováno  9:55
Dnes může svatba proběhnout téměř kdekoli - na pláži, v Las Vegas, ve vzduchu i pod vodou. S tím, jak vypadal tradiční židovský svatební obřad seznamují výstavy v pražském Židovském muzeu.

Mazal Tov - Hodně štěstí - Svatební šaty paní Pokorné Čechy, 1896 Rakousko (?), 1750 | foto: Židovské muzeum v Praze

Jako byste se ocitli na tradiční židovské svatbě a měli možnost spatřit, jakými změnami prošla v průběhu dlouhých staletí.

Jako byste si prošli si krok po kroku všemi důležitými rituály od svatebních příprav přes zásnuby až po obřad. Taková je expozice v Galerii Roberta Guttmanna. Odhaluje osobní lidské příběhy, tajemství náboženského obřadu od historie k dnešku.

Pohled do soukromí a vzpomínek

"V poslední době, a není to pouze případ židovské komunity, lidé začínají věnovat větší pozornost obřadům životního cyklu, mimo jiné právě svatbám. Myslím, že je potřeba změnit přístup, a dostat se tak od abstraktních dějin společnosti ke konkrétním osudům, událostem a příběhům," říká kurátorka výstavy Dana Veselská.

I když množství exponátů pochází ze sbírek Židovského muzea v Praze a pár předmětů doputovalo ze Židovského muzea ve Vídni, významnou část exponátů zapůjčily soukromé osoby.

Nejstarším a jedním z nejvzácnějších vystavených exponátů je povijan na Tóru z roku 1750. "Záležitosti týkající se obřadů životního cyklu jsou velice osobní. Jde o soukromé předměty a vzpomínky jednotlivých lidí. Bylo potřeba pracovat s pamětníky i s lidmi, kteří měli sňatek třeba za komunismu nebo v poslední době, aby bylo vidět, jakým způsobem se rituál vyvíjel, jestli došlo k nějakým změnám. Jaké atributy sňatek měl, jaké byly považovány za důležité a podobně," podotýká kurátorka.

Není proto divu, že výzkum a příprava výstavy zabraly tři roky. Co všechno je tedy na expozici k vidění? Svatební šaty drobounké nevěsty, neobvyklé historické i současné závoje, obřadní prsteny s motivem domečku místo briliantu, stará i současná svatební oznámení, smlouvy, svatební dary a řada dalších exponátů včetně autentického videozáznamu z roku 1999, který vizuálně přiblíží tři nejdůležitější části obřadu.

Zároveň je možné si zde poslechnout celý svatební projev rabína na unikátním zvukovém záznamu z roku 1983, tedy z doby komunismu, kdy se tradičních židovských svateb odehrálo velmi málo.

Tajemství rituálu

Zajímavostí je i to, že od biblických dob neprošla podoba tohoto náboženského sňatku, který má kořeny v Tóře a talmudických tradicích, žádnými významnými změnami. Budoucí manželé musí mít oba po matce židovský původ nebo musí na judaismus konvertovat.

Ani dnes by spolu před svatbou neměli žít, a nejlépe by se týden před obřadem neměli ani vidět. Nastávající manželé podstupují důležité přípravy na rodinný život, očistu a ve svatební den také půst.

Obřad se skládá ze dvou zásadních částí - zásnub a sňatku. Obojí probíhá opět podle daných pravidel. "Tato pravidla jsou nezávislá na pravidlech a zákonech majoritní společnosti. Jednotlivé pasáže obřadu však mohou být, co se vnější podoby týče, upravovány lokálními zvyklostmi," vysvětluje Dana Veselská. To se projevuje v drobnostech - jako například v podobě svatebních pozvánek nebo šatech nevěsty, které už tolik nezahalují a více podléhají současné módě.

Proměnu rituálu přibližuje i projekt kanadské umělkyně Melissy Shiff. Svůj vlastní židovský svatební obřad se rozhodla alternativně oživit. Videoinstalace z její svatby je umístěna v hlavní lodi Španělské synagogy.

"Ústředním tématem práce Melissy Shiff je znovuobjevování, přetváření a obnovování židovských rituálů a kritické zkoumání židovského náboženství a kultury. Ve své práci se pohybuje mezi uměleckou tvorbou a aktivismem, využívá video i prostředky umělecké performance a instalace," popisuje kurátorka instalace Michaela Hájková.

Do budoucna se Galerie Roberta Guttmanna chce obřadům životního cyklu, jako je narození či smrt, dále věnovat v rámci cyklu Události židovského života.

Od biblických dob neprošla podoba židovského náboženského sňatku žádnými významnými změnami

MAZAL TOV - HODNĚ ŠTĚSTÍ
Židovské svatební obřady - historie a současnost Galerie Roberta Guttmanna, U Staré školy 3 ( zadní trakt Španělské synagogy), Praha, kurátorka: Dana Veselská. Plné vstupné 30, snížené 15 korun.





Hlavní zprávy

Další z rubriky

Kája Saudek ve svém ateliéru v roce 2006
VIDEO: Každý den kreslil. Otevírá se retrospektiva Káji Saudka

V neděli to budou dva roky od chvíle, kdy zemřel malíř Kája Saudek. Muzeum Českého krasu v Berouně nyní připravilo retrospektivní výstavu Kája Saudek -...  celý článek

Ferda Mravenec, Brouk Pytlík a laso, 1948
Výstava připomíná devadesát let od zrodu Sekorova Ferdy Mravence

Od pátku po celé prázdniny si můžou děti zdarma prohlédnout ilustrace Ondřeje Sekory. Výstava nazvaná Ferda Mravenec 90 se koná v pasáži Paláce Koruna na...  celý článek

Akt stojícího muže a ženy, Pablo Picasso, 1969
Jako ve Vídni. Liberec láká na Picassa, Dalího i rakouské radikály

Prostory Oblastní galerie Liberec od pátku až do října zaplní díla Pabla Picassa, Alberta Giacomettiho, Salvadora Dalího a dalších velikánů výtvarného umění....  celý článek

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.