George Michael

George Michael | foto: Albert Gea, Reuters

Nešťastný George Michael se stále ohlíží

Do Prahy dnes poprvé dorazí britský popový zpěvák George Michael. Přiveze svou vzpomínkovou show, založenou především na hitech z devadesátých let.

Svou poslední řadovou desku Patience představil George Michael světu v roce 2004, přesto letos v květnu zahájil turné po evropských stadionech, které nazval podle loňské výběrovky Twenty Five. Důvodem byla loni vyprodaná vzpomínková šňůra s obdobným názvem 25 live, kdy zpěvák vyrazil na koncertní cesty po dlouhých patnácti letech.

Lístky na jednotlivé koncerty byly tehdy vyprodány většinou do patnácti minut, 49 koncertů v jedenácti zemích navštívilo na 650 tisíc lidí.

Zpěvák, jehož slávu odstartovalo hudební duo Wham!, se proto rozhodl na loňské turné volně navázat a navštívit další evropská města. Na jejich seznam se tentokrát dostala poprvé i Praha a Bratislava. Dnes večer předstoupí George Michael před publikum v T-Mobile Areně, aby zazpíval svému věrnému publiku hity jako Freedom, Father Figure či Faith.

Rádia ho milují
Je údajně nejhranějším umělcem v britských rádiích za posledních 20 let, ve světě prodal na 85 milionů desek, šest jeho singlů a šest řadových desek vévodilo britským hitparádám (včetně působení s Wham!). K tomu získal dvakrát cenu Grammy a několikrát vyprodal londýnský stadion Wembley.

Jeho život i kariéra byly přitom plné dramatických zvratů a z nejhorších životních momentů se podle vlastních slov nikdy pořádně nedostal.

Narodil se 25. června 1963 jako Georgios Kyriacos Panayitou na severu Londýna. Svou první skladbu složil v sedmnácti letech - jmenovala se Careless Whisper a později se z ní stal hit. V osmnácti založil skupinu The Executive, odkud zanedlouho zmizel, aby začal tvořit a zpívat v duu s kamarádem Andrewem Ridgleym. Dali si název Wham! a už v červnu 1982 vydali debutový singl s názvem Wham Rap! (Enjoy What You Do?).

Úspěšná však byla až následovnice, skladba Young Gods (Go For It!): vyšvihla se na třetí příčky britských hitparád. Dvojice muzikantů se prezentovala coby tvrďáci v kožených bundách, a přitom v některých skladbách zpívali sladce jak infantilní slečinky. Ale tahle neobvyklá kombinace zafungovala - do roku 1986 na nejvyšší příčky hitparád dosáhlo ještě dalších deset jejich skladeb a všechna alba, která vydali.

Wham! se v 80. letech stali králi světových diskoték, kde se donekonečna omílaly hity jako Club Tropicana, Wake Me Up Before You Go-Go, Freedom či Edge Of Heaven. Po debutu Fantastic! vydali album Make It Big a v roce 1986 završili svou tvorbu třetí deskou Music From The Edge Of Heaven. Éra jedné z nejúspěšnějších popových skupin však skončila ještě téhož roku.

Na vrcholu slávy se George Michael rozhodl pro sólovou dráhu. S fanoušky se Wham! rozloučili ve Wembley, kam přišlo 72 tisíc lidí. V té době už světem dva roky koloval Michaelův singl, zmiňovaná skladba Carelles Whisper.

Sláva i žal
"Vždycky jsem bojoval se svým vlastním egem," prohlásil Michael v jednom z rozhovorů. Ve skupině Wham! jej coby hlavní skladatel zjevně neukrotil. Lákadlo osobní slávy bylo silnější. Carelles Whisper totiž vystřelila na vrcholy hitparád, dobyla snad všechna rádia v Evropě a prodalo se jí více než milion kopií.

V listopadu 1987 Michael vydal album Faith a získal Grammy za nejlepší desku roku. Deska vedla americký žebříček prodejnosti dlouhých dvanáct týdnů a přinesla dodnes jeho největší hity Faith, Father Figure či I Want Your Sex. Po Faith následovalo album Listen Without Prejudice, Vol 1, které obsadilo první místo alespoň v britském žebříčku a získalo cenu Brit Awards. Pak nastalo období, na které George Michael nemůže zapomenout.

V roce 1993 zemřel na AIDS jeho partner Anzelm Feleppa. Michael, který homosexualitu přiznal až několik let po prvních úspěších, zemřelému milenci věnoval píseň Please Sand Me Someone. O tři roky později vydal desku Older. A také mu matka oznámila, že onemocněla rakovinou.

Dvanáct měsíců po její smrti představil album Older and Upper a první výběrovou desku. Své poslední poměrně plodné období dovršil roku 1999 deskou Songs From The Last Century. Pak mu došlo, že minulost jej neustále dostihuje a že na dvě největší katastrofy nedokáže ani při práci zapomenout.

Posledních pár let se objevoval v bulvárním tisku - jednou ho policisté přistihli za volantem pod vlivem marihuany, podruhé se oddával sexu na veřejných místech. V roce 2004 vydal desku Patience, ale jeho osobní kiksy dodnes neustaly.