Nerez připomíná své nej nej nej

Výběrem toho nej-nej-nej z písní někdejší, dnes už zaniklé skupiny Nerez, sestaveného na základě tajného hlasování Zuzany Hanouskové, Báry Hrzánové, Víta Sázavského, Magdalény Škardové, Dany Vřešťálové a Zdeňka Vřešťála, je kompilace Nerezu s příznačným názvem Nej nej nej. "Výběru se nezúčastnila Zuzana Navarová, která je přesvědčena, že my ostatní (zasvěcení a blízcí) jsme vybrali opravdu nejlepší písně," píše se na oficiálních stránkách kapel Nerez a volně navazující Neřež.
Album obsahuje 21 písní - hity jako Tisíc dnů mezi námi, Ke zdi, Samba v dešti, Hlava v krupobití či Kočky z desek Masopust, Na vařený nudli, Ke zdi, Stará láska Nerez a vy a Co se nevešlo.

Duo Zdeněk Vřešťál a Vít Sázavský vzniklo roku 1979. První úspěchy se dostavily o rok později. Mezitím vysokoškolačka Zuzana Navarová stále vystupovala s královehradeckou skupinou Výlety a až do jednoho osudného večírku neměla o existeci dvojice Vřešťál-Sázavský ani ponětí. Roku 1981 se k trojici přidal majitel orientálních bubínků Andrej Kolář. Kapela vsadila na talent a na uplatnění originálních nástrojů. Začala si říkat Nerez.

Nerez
Nej nej nej

1 Tisíc dnů mezi námi
2 Na vařený nudli
3 Ke zdi
4 Já s tebou žít nebudu 
5 Pozdě na večeři
6 Černá voda
7 Naboso
8 Na zdraví
9 Načerno
10 Na dně
11 Naruby
12 Do posledního dechu
13 Samba v dešti
14 Hrr na ně
15 Hlava v krupobití
16 Kytička
17 Masopust
18 Kočky
19 Javor
20 Za poledne
21 Nej, nej, nej
První živé vystoupení před "opravdovým" publikem proběhlo na Portě v Plzni. To už s Nerezem hrál na kontrabas Vladimír Vytiska. Dosud neznámý soubor se stal největším překvapením. Z finále si odnesl hlavní cenu. Na pražské Vokalíze navíc Zuzana Navarová získala cenu za nejlepší vokální projev. První hit Tisíc dnů mezi námi přesáhl hranice folku, kam se mnozí pokoušeli Nerez zařadit.

První album Nerez vydali roku 1986, jmenovalo se Masopust. Samba v dešti, Kočky či Do posledního dechu jsou asi nejznámějšími skladbami tohoto alba. Další album Na vařený nudli vychází roku 1988, o dva roky později deska Ke zdi.

Přestože zájem příznivců i pořadatelů o další koncerty neopadal, došlo v Nerezu k dohodě o dočasném útlumu společné práce. Organizmus kapely byl podle nich vyčerpán s tvrzením, že i Nerez jsou jenom lidi. Jednotliví členové se vydali vlastní cestou. Zuzana se stala součástí nové formace Tres, Zdeněk vystupoval sám jako písničkář.

Nicméně roku 1998 se objevuje nové album skupiny Neřež. S háčky proto, že Zuzana Navarová se k původní dvojici Sázavský-Vřešťál nevrátila (momentálně vystupuje s kapelou KOA. Objevují se nová jména - Vlaďka Hořovská, Filip Jelínek, Martina Fialová a David Uher, posléze Magdaléna Škardová a Pavel Plánka. Kapela spolupracuje rovněž s Jaromírem Nohavicou.

Neřež vydali před nedávnem nové album. Jmenuje se Ještě jednou a je zárovéň CD ROMem, obsahujícím zpěvník, texty a fotogalerii. Album však především obsahuje 14 písní, které jsou rozděleny do tří částí. První dvě jsou podle jednoho ze zakladatelů Nerezu i Neřež Zdeňka Vřešťála docela normální, nápady ve třetí části pocházejí z puberty a nesou název Brouci v hlavě.

Skupina Neřež.

Skupina Neřež.

Zuzana Navarová - zpěv, sbor, tamburína, lusky framboyanu, maracas, cymbals, claves, congo, Panova flétna, řehtačka, rolničky, luskání, cabasa, činel, zvoneček, tleskání, ráfek, cuica, zvon, calimba, triangl, džbánek, chekeré, čínský bubínek, buben Vašek.

Kapela Nerez - zleva Zdeněk Vřešťál, Vít Sázavský a Zuzana Navarová.

Vít Sázavský - zpěv, sbor, ak. kytara, templbloky, cencerro, buben Vašek, tamburína, luskání, tleskání, vibrafon, Golden Delicious, cabasa.

Zdeněk Vřešťál - zpěv, sbor, metalofon, ak. kytara, cabasa, tleskání, vibraslap, Panova flétna, chimes.