Ottmar Hörl rozšířil přehlídku trpaslíků se zvednutým prostředníčkem o hajlující kusy | foto: Daily Telegraph

Německo pobouřil hajlující trpaslík v galerii. Autorovi hrozí soud

  • 8
Kam se hrabe výtvarník David Černý s kauzou "hákového kříže" na mapě Entropy. Ottmar Hörl, prezident Norimberské akademie výtvarných umění, přišel s hajlujícím trpaslíkem. A na rozdíl od Černého nacistický pozdrav jako "uměleckou inspiraci" vůbec nepopírá.

Prokuratura v Norimberku už začala zkoumat, zda provokativní trpasličí dílo není v rozporu s německou spolkovou ústavou.

Ottmar HörlPětatřiceticentimetrová pozlacená figurka je jednou ze sedmi set sošek trpaslíků, které německý umělec vystavoval v Belgii a Itálii. Profesor Hörl ji vytvořil jako parodii na německou "panskou rasu" pro letošní umělecký veletrh v belgickém Gentu.

Dílo s názvem "Tanec s ďáblem", které je zespodu označkováno nápisem "Poisened" (otrávené, jedovaté), vidělo tehdy asi čtyřicet tisíc návštěvníků, ale nikoho nepobouřilo. "V Belgii všichni pochopili, co chci svou tvorbou říct," řekl Hörl německému deníku Stern.

Narazil až doma

Na další výstavě v jihotyrolském Bolzanu se sice vedly o hajlujícím trpaslíkovi diskuse, ale protest nevznesl nikdo. A podobně tomu bylo i v německém Aschaffenburgu. Problém nastal až v Norimberku, kde se nesouhlasně ozval anonymní občan v otevřeném dopise veřejnosti.

"Požádali jsme umělce i majitele galerie, aby vysvětlili, co má být záměrem díla, a podle toho rozhodneme," nechal se podle agentury Reuters slyšet mluvčí německé justice Wolfgang Träg.

Ottmar Hörl při instalaci zelených zajíců

Zároveň ale připomněl, že používání podobné symboliky je beztrestné jen tehdy, jestliže se jí kritizují ústavou zakázané organizace. Hajlování nebo používání nacistických symbolů se jinak v Německu trestá až třemi lety vězení.

"Kdybych si 'super rasu' dovolil zkarikovat do trpasličí podoby v roce 1942, nacisti by mě popravili," diví se nařčení z propagace nacistické ideologie umělec.  

Instalace Ottmara HörlaHörl, z jehož dílny pochází i obří eurosymbol v barvách Evropské unie, který od roku 2001 stojí před Evropskou centrální bankou ve Frankfurtu, prohlásil, že ho humbuk kolem trpaslíka překvapil, ale nikomu ho nezazlívá. Ostatně trpaslíci patří k jeho posedlostem. Už o tři roky dříve vytvořil instalaci s dvanácti sty trpaslíky v barvách německé vlajky pro výstavu v Karlsruhe.

Na výstavě, jež tento víkend končí, zbývají trpaslíků ještě asi čtyři stovky. Ubývají, protože si je zájemci mohou kupovat. Verze bez podpisu stojí 50 euro, s podpisem pak 120.