Režisér Němec vrátil Hradu medaili kvůli „aktu arogantní zvůle“

  • 1665
Slavný filmový režisér Jan Němec přinesl ve středu odpoledne na Pražský hrad Medaili Za zásluhy II. stupně, kterou převzal v roce 2002 z rukou Václava Havla. Rozhodl se tak protestovat proti úternímu ceremoniálu, respektive některým oceněným, které vybral prezident Zeman.

Že své ocenění vrátí, se rozhodl už v úterý večer. Hned po odvysílání slavnostního ceremoniálu to telefonoval redakci iDNES.cz. „Zříkám se ho na protest proti aktu arogantní politické zvůle při oslavě vzniku samostatného Československého státu,“ řekl režisér.

KOMENTÁŘ: Řády od Zemana. Přízeň mocných je pro umělce polibek kobry

„Současná hlava státu postavila do stejné řady zachránce židovských dětí či státníka, který se významně osobně podílel na porážce Adolfa Hitlera, s filmovými tvůrci, kteří nikterak nepřispěli k československé státnosti. Pouze ve své profesi přímo či nepřímo pomohli jednotlivé osobě k politické kariéře,“ píše Němec v dopisu Kanceláři prezidenta republiky, který spolu s medailí donesl osobně ve středu na Pražský hrad. „Považuji to za nechutné a politicky korupční. K tomuto mechanismu moci ‚Rozděl a panuj‘ nemohu mlčky přihlížet.“

Na Hradě čekal tři čtvrtě hodiny, než přišel medaili převzít Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. „Beru to jako další projev arogance,“ okomentoval čekání režisér. „Pana prezidenta s tím seznámím,“ řekl Ovčáček a dodal, že Němec využil svobodného práva na protest.

„Převzal jsem medaili z rukou pana režiséra. Řekl jsem mu, že žijeme v demokratické společnosti, v níž každý může vyjádřit svůj názor,“ uvedl pro iDNES.cz Ovčáček.

Režisér zdůraznil, že se ocenění zříká dočasně. „Zpět ho přijmu, až tu bude nový hradní pán, ale toho už se asi nedožiju. Tak si pro něj přijde dcera,“ řekl.

Němec se rozhodl hned po přenosu ceremoniálu. „Původně jsem si myslel, že ti filmaři jsou tam z recese, že se točí Pečený sněhulák nebo Česká soda, až pak jsem uvěřil, že to myslí vážně.“  Podle Němce by státní vyznamenání zasloužili z filmařů třeba Jan Švankmajer nebo Miroslav Ondříček, kteří se opravdu zasloužili o stát a jeho pověst ve světě.

„Je každého věc, jak se zachová, dnes mohou vyznamenání v tichosti, zdvořile a bez následků odmítnout. Vím, jak trpěl Miloš Forman, když dostal státní cenu nesoucí jméno vraha Klementa Gottwalda - a ta se odmítnout nedala, to tehdy znamenalo vyhazov, sebrání pasu, konečnou,“ vzpomínal.

Za Havla, za Klause

Já si s řádem užil, vypráví Němec

Filmový režisér Jan Němec přinesl ve středu odpoledne na Pražský hrad Medaili...

Jan Němec patří k představitelům české filmové nové vlny. Od roku 1966 měl zákaz točit filmy, do roku 1968 pracoval alespoň pro televizi. V roce 1974 byl pod nátlakem donucen opustit zemi a v exilu pobýval ve Francii, Německu, Velké Británii, Švédsku a Spojených státech. Po roce 1989 se vrátil a mimo jiné začal učit na FAMU, kde působí dodnes.

Medaili získal 28. října 2002. Spolu s ním byli tehdy oceněni například fotograf Josef Koudelka, historička umění Anna Fárová, herci Jan Tříska, Stella Zázvorková a Pavel Landovský nebo zpěvačka Hana Hegerová.

,