Nejvíc lidí loni přišlo do kin na Svěráka

Svěrákův Tmavomodrý svět se stal s více než milionem diváků nejnavštěvovanějším filmem loňského roku v českých kinech. A celková návštěvnost se konečně přehoupla přes deset milionů diváků. Statisticky vzato tedy každý občan této země jednou zašel do kina, což se naposled povedlo v roce 1994. Od té doby byla desetimilionová hranice snem filmových distributorů.

A co víc: z pětice nejúspěšnějších filmů roku 2001 jsou čtyři české, jen na třetí místo se vklínil americký Pearl Harbor. Za vítězným Svěrákem svět získal druhé místo  Brabcův přepis Erbenových balad Kytice, čtvrtý je Renčův písničkový retrofilm Rebelové a pátá pohádka Z pekla štěstí 2.

„Vůbec nechápu, jak se mezi nás Pearl Harbor dostal,“ smál se Jan Svěrák, který už má jednoho Českého lva - za divácky nejúspěšnější film roku - v kapse. Celkové výsledky označil za nevídané: „Vím, že čeští diváci mají české filmy rádi, ale tak silnou převahu jsem nečekal. Buď úroveň americké tvorby klesá, nebo naopak úroveň té naší stoupá, nebo obojí,“ soudí režisér, jehož film je ve hře únorových nominací na České lvy i Oscara.

„Stříbrný“ tvůrce Kytice F. A. Brabec reagoval na výsledky slovy: „To je pecka! Jste posel dobrých zpráv.“ Za nejlepší zprávu rovněž označuje úspěch české produkce jako celku: „Zdá se, že jsme se naučili dělat takzvanou uměleckou komerci - dokážeme se přiblížit divákovi, aniž bychom se mu podbízeli.“ Český divák je podle Brabce hlavní nadějí tuzemských filmařů. Za zmínku stojí i fakt, že první dvacítku filmů roku 2001 uzavírají rovněž domácí Samotáři, ač ti měli premiéru už na jaře 2000.

Pro distributory je ovšem podstatné i další číslo - stoupající tržby z kin, které za rok 2001 přesáhly 817 milionů korun. „V jednom roce se zkrátka sešlo několik podstatných činitelů,“ říká šéf distribuční firmy Falcon Jan Bradáč. Které to jsou? Urodily se zajímavé filmy. Bylo kde je hrát - multiplexy čili vícesálová kina prokázala svou životaschopnost. A lidé měli peníze, které byli ochotni utrácet za vstupné. „Pokud nepřijde nějaký opravdu zásadní ekonomický otřes, lze usuzovat, že zpátky ke dnu už se situace nevrátí. Jinými slovy, za rok 2002 očekávám výsledky ještě lepší, neboť zvláště mimo Prahu a Brno trh může dál růst.“

Současně však Bradáč tlumí některé nadšené výkřiky střízlivějším pohledem. „Tmavomodrý svět byl jasný vítěz, i když osobně bych u něj čekal diváků ještě víc - možná roli sehrálo i vstupné, přece jen vyšší než kdysi u Kolji. Postavení Pearl Harboru se také dalo očekávat, podle listu Variety je třetí i v mezinárodním měřítku, kde ho přestihli Harry Potter a Shrek. Pokud jde o Kytici, to je krásný příklad zázraku, který se nedá spočítat, odhadnout, odporuje všem pravidlům a zaskočí i své producenty, prostě příklad filmu, který do naší branže vnáší ten nádherný prvek překvapení. Ale protože Kytice sbírala body už od premiéry na sklonku roku 2000, dal se i její úspěch předvídat.“

Na adresu výrazné role české tvorby, která nemá ve střední Evropě obdoby, Bradáč říká Zaplaťpánbůh - vždyť domácí snímky si udržují zhruba čtvrtinový podíl na publiku už několik let. Nicméně: „Uvědomte si, že hity s milionovou návštěvností jako Svěrákův film či Pelíšky se nerodí každý rok. A tam, kde srdce vlastence zaplesá, srdce obchodníkovo naopak zabolí. Protože ani tak silný zájem diváků nestačí, aby se český film zaplatil, aby opravdu důstojně žil. Stát svou kinematografii nadále přehlíží a každý nový projekt je pořád sebevražedným dobrodružstvím.“ Podle Bradáče tedy výsledky roku 2001, jakkoli jsou potěšitelné, nelze přeceňovat. „Rozhodně je nemůžeme položit před Hollywood a chtít, aby si sedli na zadek. Spíše je to výzva pro nás doma, abychom byli ještě lepší,“ míní distributor Pearl Harboru.

Také jeho kolega Aleš Danielis z Bontonfilmu věří, že se lidé do tuzemských kin vracejí. „Takový hit jako Pán prstenů je přiláká, i když tu dlouho nebyli, zjistí, že kina vypadají už jinak, a přijdou znovu,“ míní. Coby distributor překvapivé Kytice vysledoval i jiný trend: „Zdá se mi, jako by Pán prstenů, Tygr a drak, Kytice měly něco společného - národní mytologii, poezii, magické kouzlo. Jako by signalizovaly, že se do kina chodí na jinou podívanou než jednoduché akční filmy, které sežvýkaly komerční televize - divák v kině hledá víc než konfekční zboží. Jen aby nám to vydrželo!“

A vydrží? „Za běžného přirozeného vývoje bychom se na této hranici mohli udržet a výhledově se dostat až ke čtrnácti milionům diváků ročně,“ sní Danielis.

Ukázka z nového českého filmu Kytice, který vznikl v produkci České televize. Snímek se stal druhým nejúspěšnějším filmem roku 2001.

,