Spisovatel Jonas Jonasson.

Spisovatel Jonas Jonasson. | foto: Sara Arnald

Analfabetka předčila všechny detektivky. Stále se drží i Stoletý stařík

  • 4
Po Padesáti odstínech a severských detektivkách si čtenáři oblíbili satirické romány, v první desítce nejprodávanějších knih loňského roku jich je většina.

Je to, jako by nováček z první ligy vtrhl do extraligy, systematicky odepsal všechny favority a nakonec získal titul. Tak nějak vypadalo tažení švédského humoristy Jonase Jonassona žebříčkem nejprodávanějších knih.

Analfabetka + stoletý stařík

Dva světové bestsellery koupíte za akční cenu 509 Kč.

obálka

Favorizovaný Jo Nesbo a jeho dva vloni vydané romány jsou až na osmém a desátém místě, zatímco Jonassonovy satirické komedie bodovaly hned třikrát: na prvním místě aktuální novinka Analfabetka, která uměla počítat (recenze zde), na pátém místě Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel, což je kniha vydaná už před dvěma a půl lety. A znovu Stoletý stařík, tentokrát v brožovaném vydání, na šestnáctém místě.

U Staříka posílil prodeje i film, který se vloni objevil na plátnech kin. A to zase pomohlo nové Analfabetce. Oba Jonassonové mají i svoji elektronickou verzi a audioknihu, což se ukazuje jako dobrý marketingový plán. I když si třeba čtenáři audioknihu nekoupí, dokáže reklama rozvířená kolem jejího vydání zpětně posílit zájem o knihu. Odborníci z branže se shodují, že tak vytrvale jako Jonassonův Stoletý stařík už dlouho nikdo v první desítce nejprodávanějších titulů nebojoval.

Nejprodávanější beletrie

1. Jonas Jonasson
Analfabetka, která uměla počítat
2. Robert Galbraith
Volání kukačky
3. Evžen Boček
Poslední aristokratka
4. Helen Fieldingová
Bridget Jonesová: láskou šílená
5. Jonas Jonasson
Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
6. Michael Žantovský
Havel
7. Paulo Coelho
Nevěra
8. Jo Nesbo
Přízrak
9. Halina Pawlowská
Ulovila jsem ho v buši
10. Jo Nesbo
Červenka

„Vydali jsme ho v září 2012 a zprvu se zdálo, že to bude propadák, první dva měsíce o něm skoro nikdo nevěděl. Prodeje stouply až před Vánocemi. A už třetí Vánoce se situace opakuje a Stařík je obvykle v první trojce či pětce,“ říká Roman Schmidt z nakladatelství Panteon.

Šílenství pominulo

Celkově se zdá, že pomíjí vlna severských detektivek a trendem se stává právě satira, komedie a humorná nadsázka. Z první desítky jde o knihu Evžena Bočka Poslední aristokratka, která také není žádnou novinkou, třetí Bridget Jonesovou či knihu Ulovila jsem ho v buši od Haliny Pawlowské.

„Žebříček se konečně zbavil uniformnosti. Šílenství jednotlivých trendů posledních let kolem Padesáti odstínů, které vedly poslední dva roky, a nesboovských detektivek pominulo,“ potvrzuje Marcela Turečková ze Svazu českých knihkupců a nakladatelů, který oficiální žebříček zveřejňuje. Svaz neshromažďuje oficiální čísla prodejů, jednotliví nakladatelé je sice znají, ale nemají ještě ta aktuální za prosinec.

Podle odhadů je tentokrát situace na čele žebříčku poměrně vyrovnaná, Analfabetky se prodalo zhruba padesát tisíc výtisků, druhé Volání kukačky od autorky Harryho Pottera přesáhlo pětačtyřicet tisíc. A Bridget Jonesová dosáhla za tři měsíce na třicet tisíc prodaných výtisků.

Vyrovnanější je situace v naučné literatuře, což je nepřesně pojmenovaná kategorie. Spadá sem vše, co netvoří beletrie a knihy pro děti, tedy i kuchařky, návody na hubnutí či výrobu gumičkových náramků. Tady vyhrála kuchařka Ládi Hrušky.