Kniha, ve které Zdeněk Svěrák popisuje svoje dětství, to za loňský rok dotáhla v prodejnosti až na páté místo. Ilustrační foto

Kniha, ve které Zdeněk Svěrák popisuje svoje dětství, to za loňský rok dotáhla v prodejnosti až na páté místo. Ilustrační foto | foto: ČTK

Erotika, peklo a laskavý Svěrák. To byli naši loňští literární oblíbenci

  • 2
K mání je žebříček třiceti nejprodávanějších titulů. Knihkupectvím kralovala trilogie od E. L. Jamesové, překvapily vzpomínky Olgy Matuškové a také kreslené Opráski, úsměšný komiks o historii.

Byl to rok ve znamení erotiky, alespoň co se našeho knižního vkusu týká. Podle oficiálního žebříčku Svazu českých knihkupců a nakladatelů se v našich obchodech během uplynulých dvanácti měsíců nejlépe prodávala trilogie Padesát odstínů - s přívlastky šedi, temnoty a svobody - od E. L. Jamesové. Zabrala první tři příčky.

Těsně za ní obsadil čtvrté místo Dan Brown s Infernem. První česká kniha je ovšem hned pátá, bodovaly vzpomínky Zdeňka Svěráka Po strništi bos. "Do jisté míry je to překvapující. Předchozí dvě Svěrákovy povídkové knihy se prodávaly velmi dobře, ale takové umístění ještě neměl. Čekala bych to spíš u Viewegha," říká Marcela Turečková ze svazu. Vieweghův Můj život po životě je osmý.

Nejprodávanější

1. Padesát odstínů temnoty
2. Padesát odstínů šedi
3. Padesát odstínů svobody
Lehké porno E. L. Jamesové dobylo nejenom český trh, ale bodovalo všude ve světě.
4. Inferno
Román Dana Browna, který se za čtrnáct dní objeví v Praze.
5. Po strništi bos
Několik válečných let strávil Zdeněk Svěrák jako kluk na venkově.
6. Švábi
Druhý Nesboův případ kriminalisty Holea.
7. Netopýr
První detektivka Jo Nesboa v hlavní roli s Harrym Holem se odehrává v Austrálii.
8. Můj život po životě
Michalu Vieweghovi praskla před více než rokem aorta. O svém návratu mezi živé napsal deník.
9. Levhart
Zatím nejčerstvější, nejakčnější a nejlepší "holeovka".
10. Písečný muž
Další díl pátrání komisaře Joony Linny z pera manželů píšících pod pseudonymem Lars Kepler.

I další Češi překvapili. Na jedenácté příčce se umístila Olga Matušková se svými vzpomínkami, které rozepsala ještě s manželem Waldemarem. Předběhla s nimi dokonce i J. K. Rowlingovou nebo nejnovějšího Paula Coelha.

Kniha přitom vyšla až na přelomu října a listopadu, a měla tak na umístění jen málo času, už po prvním týdnu prodeje však bylo jasné, že dvacetitisícový první náklad zmizel a musí se rychle dodělat dotisk.

Hlásí rozebráno

Podobný úspěch potkal komiks Opráski sčeskí historje. Ten se na pultech objevil až  v listopadu a byl jedním z nejpoptávanějších předvánočních titulů. Některé kamenné obchody ho dokonce ještě před svátky vyprodaly, že se titul rozebral, hlásí i bux.cz a kosmas.cz, tedy dva největší prodejní knižní portály.

"Oficiální žebříček řadí komiks mezi dětské tituly, což je trochu zavádějící," připouští Turečková. Proto se stalo, že Opráski bojovaly se Šmouly a s Deníkem malého Poseroutky - jeho sedmý díl byl v této kategorii na prvním místě.

V kategorii naučných knih je situace úsměvná - podle svazu sem totiž spadají i všechny příručky na hubnutí či kuchařky, o přední místa v žebříčku se tak pere nový občanský zákoník se čtyřmi kuchaři - Zdeňkem Pohlreichem, Romanem Vaňkem, Hanou Michopulu a Ditou Pecháčkovou.

Černí koně i stálice

A v žebříčku najdeme i několik černých koní, tedy autorů, jejichž bodování mezi prvními třiceti (svaz zveřejňuje tři desítky nejprodávanějších v každé kategorii) by čekal málokdo. Takovým překvapením je bezpochyby Poslední aristokratka od Evžena Bočka z nakladatelství Druhé město. Díky ostrovtipu autora se z původně menšinové záležitosti stal velmi solidně čtený titul. Naopak jsou tu i stálice: mezi čtením pro dospělé se rok co rok objevuje nový Vlastimil Vondruška se svými historickými romány, mezi knihami pro děti boduje už desítky let Malý princ a Děti z Bullerbynu. Na čtrnáctém a patnáctém místě "předběhly" dokonce i kritiky chváleného Doktora Proktora od Jo Nesboa.

Zatímco zjistit oblíbenost jednotlivých titulů podle prodejnosti lze, přesná čísla se dopátrávají jen těžko. Třeba skupina Albatrosmedia, která vydává Jamesovou, sděluje náklady svých knih velmi zřídka. Víme jen, že Padesát odstínů šedi překročilo na začátku prosince hranici závratných dvou set tisíc výtisků, je to ovšem číslo, které se týká i  prodejů knihy v loňském roce.

Můžeme tak spíš jen odhadovat, že letos si každý díl Odstínů koupilo něco přes sto tisíc čtenářů. U čtvrtého Browna totiž poměrně ochotně hlásí nakladatelství Argo přesně sto tisíc vyexpedovaných kusů. V každém případě jde u Jamesové o znatelný úspěch, hranici dvou set tisíc výtisků se nepodařilo pokořit už pět let, naposledy jí dosáhl poslední díl Harryho Pottera.

E-knihy pomohou Nesboovi

E-knihy od Jo Nesboa

E-knižní pecky od tohoto severského autora koupíte v e-shopu Knihy.iDNES.cz

Překvapením je i absence detektiva Jo Nesboa mezi nejprodávanějšími pěti knihami, tentokrát je "až" šestý, sedmý a devátý.

To vše se týkalo papírových knížek. Elektronické zatím nemá svaz zpracované, dá se však předpokládat, že na tom bude Nesbo lépe. I tak asi svede souboj s Infernem, které je na rozdíl od Odstínů k mání i ve formátu do čteček.