Udílení mezinárodních cen Emmy - Al Gore a Robert De Niro

Udílení mezinárodních cen Emmy - Al Gore a Robert De Niro - New York (19. listopadu 2007) | foto: Reuters

Nejlepší TV zábavu servíruje BBC a Al Gore

  • 2
Britské pořady ovládly mezinárodní televizní ceny Emmy. Na galavečeru v New Yorku bodovaly v sedmi z devíti soutěžních kategorií, včetně Emmy pro nejlepší televizní film za kontroverzní fiktivní snímek o zavraždění George Bushe.

Další cenu získal bývalý americký viceprezident Albert Gore, který byl oceněn za založení televizní stanice Current TV.

Mezinárodní ceny Emmy vyzdvihují televizní pořady vyrobené mimo Spojené státy. Ze sedmi oceněných britských pořadů připadlo šest na BBC. Výjimkou byla právě produkce satelitní televize More4 s názvem Death of a President (Smrt prezidenta), sporný fiktivní dokument, který začíná zavražděním Bushe letos v říjnu v Chicagu.

Při 35. ročníku mezinárodních Emmy si odnesl dvě ceny seriál BBC The Street (Ulice) - za nejlepší seriál a pro nejlepšího herce (Jim Broadbent). Nejlepší komedií se stala Little Britain Abroad (Malá Británie v zahraničí).

V kategorii pořadů pro děti dostal Emmy polský pořad The Magic Tree (Magiczne Drzewo, Kouzelný strom) a cenu pro nejlepší herečku získala Francouzka Muriel Robinová za výkon ve filmu Marie Besnard, l'empoisonneuse (Marie Besnardová, travička) za úlohu vražedkyně. Holanďan Pierre Bokma se podělil o cenu pro nejlepšího herce za roli ve snímku The Chosen One (De Uitverkorene, Vyvolený).

Nejlepším dokumentem byl vyhlášen Stephen Fry - The Secret Life of the Manic Depressive (S.F. - Tajný život depresivního maniaka), v němž britský herec líčí vlastní i cizí zkušenosti s touto nemocí.

Zvláštní cenu "zakladatelů" dostal Gore za úlohu při rozjezdu kabelové a satelitní televize Current TV, která využívá pořady vytvořené diváky. Gore při přijímání ceny prohlásil, že "budoucnost světové demokracie závisí v překvapivé míře na demokratizaci televize". Current TV tak vznikla ze spojení internetu s televizí, prohlásil.

Gore již letos dostal Nobelovu cenu míru za svůj boj s příčinami globálního oteplování. Stejně tak snímek natočený podle jeho přednášek o tomto fenoménu dostal Oscara za dokument.

Filmový herec Robert De Niro při předávání ceny poznamenal, že Gore "byl zvolen prezidentem v roce 2000 a do úřadu ho nepustil nejvyšší soud". De Niro narážel na kontroverzní volby v roce 2000, kdy nejvyšší soud zastavil přepočítávání hlasů ve sporných okresech státu Florida, a přisoudil tak v důsledku vítězství Goreovu rivalovi, Georgi Bushovi.

Další čestnou cenu dostal šéf francouzské soukromé televize TF1 Patrick Le Lay.

,