Gerdy / Gretel (60. léta 20. století)

Gerdy / Gretel (60. léta 20. století) - snímek z výstavy In the Face of History: European Photographers in the 20th Century, Barbican Art Gallery Londýn (13. října 2006 až 28. ledna 2007) | foto: © Christer Strömholm

Nejlepší snímky 20. století dodali i tři Češi

  • 1
V Londýně začala velká výstava nejlepších fotografií mapujících hlavní události 20. století a proměny společnosti. Mezi autory vybraných snímků jsou i tři Češi.

Londýnské kulturní středisko Barbican zmapovalo vývoj evropské fotografie od roku 1910 po současnost, od 1. světové války k té studené, od sexuální po sametovou revoluci, od komunismu ke kapitalismu.

Výstava In The Face Of History obsahuje nejen dokumentární snímky, ale i celou řadu portrétů, krajin, zátiší či momentů z běžného života. Jako motto kurátoři zvolili heslo "osobní pohled".

Viktor Kolář - Z Ostravy (1985)V přísném výběru uspěli i tři čeští autoři: Jitka Hanzlová, Viktor Kolář a Josef Sudek. Přetisk fotografie lesa od Jitky Hanzlové z roku 1994 je navíc nabízen ve speciální limitované edici jako suvenýr.

Autory zastoupené na výstavě charakterizuje co nejbližší přístup ke sledovanému objektu. Například fotografie Andrého Kertézse detailně dokumentují jeho osudy coby vojáka rakousko-uherské armády.

Henryk Ross - Děti ghetta (1940-44)Henryk Ross zase šokuje záběry ze 2. světové války, které pořídil v lodžském židovském ghettu, kde působil jako "oficiální fotograf". Jeho snímky byly dokonce použity jako důkazy v procesu s nacistou Adolfem Eichmannem.

Další fotografové se věnují společenským a osobním tématům, jako například Christopher Strömholn, který v 60. letech strávil kus života v pařížské komunitě transsexuálů.

Annelies Štrbová - Sonja a Samuel-Maria (1995)Anders Petersen zase působivě zachytil život hamburských prostitutek a narkomanů a snímky Annelies Štrbové ukazují třicetiletou životní etapu jejích dětí.

Výstava začala dnes a v londýnském Barbican Art Gallery potrvá až do konce ledna příštího roku.