Nejlepší seriál? Andělé v Americe

  • 2
Miniseriál Angels in America, Andělé v Americe, dominoval letošnímu udílení americké televizní ceny Emmy. Získal rekordních 11 ocenění. V kategorii dramatického seriálu se poprvé prosadila mafiánská sága Sopránovi a mezi komediálními seriály Arrested Development.

Tématem dvoudílného televizního filmu Angels in America natočeného podle úspěšné divadelní hry Tonyho Kushnera je epidemie AIDS. Emmy pro nejlepší herecké výkony v miniseriálu si odnesly filmové hvězdy Al Pacino a Meryl Streepová.

"Jsou dny, kdy mám pocit, že jsem přeceňována. Ale dnes to není ten případ," řekla potěšená Streepová při přebírání ceny. Ocenění za nejlepší režii dostal divadelní a filmový veterán Mike Nichols a Kushner byl oceněn za nejlepší scénář.

Cenu za nejlepší dramatický seriál nakonec získala mafiánská sága Sopránovi (The Sopranos), která měla 20 nominací, jen o jednu méně než Andělé v Americe, ale nakonec získala čtyři Emmy.

Seriál o rodině mafiánů z New Jersey byl v minulosti nominován už čtyřikrát, ale uspěl až letos, když překonal loňského vítěze, politický seriál Západní křídlo.

Herecké ceny mezi komediemi si odnesly seriály, které letos na jaře definitivně skončily. Cenu pro nejlepší komediální herečku dostala Sarah Jessica Parkerová za postavu Carrie ze seriálu Sex ve městě.

"Stálo to za to čekání," poznamenala Parkerová, která byla nominována už v posledních pěti letech, ale vyhrála až letos.

Vítězem kategorie nejlepší komediální herec se stal Kesley Grammer, který hrál 11 let v seriálu Frasier postavu roztomile elitářského lékaře Frasiera Cranea.

S prázdnýma rukama odešel další známý seriál, který skončil na jaře - Přátelé. Nominovaná a favorizovaná Jennifer Anistonová prohrála právě s Parkerovou.

Nejlepším komediálním seriálem vyhlásila porota překvapivě Arrested Development, pojednávající o jedné výstřední kalifornské rodince.

Seriál zatím získal uznání kritiky, ale sledovalo ho poměrně málo diváků. "Víte co? Pojďme se na to dívat," poznamenal v této souvislosti na scéně tvůrce seriálu Mitchell Hurwitz.

Cenu pro nejlepší herečku v dramatické seriálu vyhrála již podruhé Allison Janneyová, která hraje v Západním křídle tiskovou tajemnici Bílého domu. Za nejlepší herecký výkon v téže kategorii byl oceněn filmový herec James Spader za roli prohnilého právníka v seriálu The Practice (Praxe).

Nejúspěšnější televizní stanicí se stal kanál HBO, který získal 32 Emmy. Daleko za ní skončila televize Fox s deseti cenami, NBC (osm Emmy) a ABC s veřejnoprávní PBS (po sedmi cenách).

Udílení amerických televizních cen Emmy, Shrine Auditorium v Los Angeles - herečka Sarah Jessica Parkerová, seriál Sex ve městě. (19. září 2004)

Udílení amerických televizních cen Emmy, Shrine Auditorium v Los Angeles - herec Al Pacino, seriál Andělé v Americe. (19. září 2004)

Udílení amerických televizních cen Emmy, Shrine Auditorium v Los Angeles - tvůrčí tým seriálu Amdělé v Americe. (19. září 2004)

Udílení amerických televizních cen Emmy, Shrine Auditorium v Los Angeles - herec Martin Sheen (seriál Sex ve městě) s manželkou Janet. (19. září 2004)

Udílení amerických televizních cen Emmy, Shrine Auditorium v Los Angeles - (zleva) Brian Grazer, David Nevins a Ron Howard, producenti seriálu Arrested Development. (19. září 2004)

Udílení amerických televizních cen Emmy, Shrine Auditorium v Los Angeles - (zleva) herci Al Pacino a Meryl Streepová s režisérem Mikem Nicholsem, seriál Angels in America. (19. září 2004)

Udílení amerických televizních cen Emmy, Shrine Auditorium v Los Angeles - herečka Sharon Stoneová, seriál The Practice. (19. září 2004)

Udílení amerických televizních cen Emmy, Shrine Auditorium v Los Angeles - herečka Jennifer Anistonová s Bradem Pittem. (19. září 2004)