Magnesia Litera

Magnesia Litera - Cena Magnesia Litera | foto: Petr Novotný, MF DNES

Nejlepší kniha roku: Herec, nebo Grandhotel?

  • 2
Obrazový příběh T. G. Masaryka i objevný vědecký pohled Zamrzlá evoluce se s dalšími 22 tituly utkají o titul nejlepší knihy roku.

Literární soutěž Magnesia Litera, do které letos přišlo rekordních téměř 300 přihlášek, už má své nominace.

Do nejsledovanější kategorie prózy porota vyzdvihla Herce Jiřího Kratochvila – román o propůjčené identitě, přehrávaných životech a českých dějinách, v němž je hrdina Mikuláš nadán nadobyčejnou schopností napodobovat. Podle některých hlasů jde o favorita soutěže.

S identitou a minulostí bojují i postavy Grandhotelu od Jaroslava Rudiše. Také třetí nominovaná próza Peníze od Hitlera Radky Denemarkové se vrací k dobovým traumatům a dravému češství, které poznamenají osud Židovky Gity.

Pro ceny i na boty
V poezii se prosadil knižní debut – básně Ladislava Zedníka, a spolu s ním autoři zavedení: básnířka a výtvarnice Alena Nádvorníková a Stanislav Dvorský. Jeho Oblast ticha jazzově podupává a podle poroty se pohybuje "na konečné, na pokraji života, snu, básně".

MAGNESIA LITERA
výběr z nominací
Objev roku
Mikuláš Bryan: Kolem lámání - Jakuba Katalpa: Je hlína k snědku? - David Zábranský: Slabost pro každou jinou pláž
Poezie
Stanislav Dvorský: Oblast ticha - Alena Nádvorníková: Sopky a tratě - Ladislav Zedník: Zahrada s jabloněmi a dvěma křesly
Próza
Radka Denemarková: Peníze od Hitlera - Jiří Kratochvil: Herec - Jaroslav Rudiš: Grandhotel
Naučná literatura
Jaroslav Flegr: Zamrzlá evoluce - Jan Klápště: Proměna českých zemí ve středověku - Otto M. Urban, Daniel Vojtěch, Luboš Merhaut: V barvách chorobných
Pro děti a mládež
Renáta Fučíková: Tomáš Garrigue Masaryk - Iva Procházková: Myši patří do nebe - Pavel Brycz: Kouzelný svět Gabriely

Rozmanitost současné literatury pro děti dokládají letošní kandidáti. Iva Procházková se v knížce Myši patří do nebe odhodlala k netypickému tématu žánru – úvaze o smrti a dalším životě. I přes prvotní tragiku, která myšku Šupito zanechá bezvládně ležet na dně srázu, jde o příběh veskrze nadějný.

Věrohodný, a přitom čtivý portrét prvního československého prezidenta vykreslila Renáta Fučíková, bodoval také fantaskní, a přitom současný svět desetileté Gabriely, se kterou na scénu knížek pro děti poprvé vstoupil Pavel Brycz.

I literatura má své každoroční objevy, jak se však zdá podle skrovného počtu přihlášek, autorů oslňujících prvotin není přehršel: podle kuloárních informací měla porota trochu potíže trojici naplnit.

Žánrově je však pestrá: ortenovsky laděné básně Mikuláše Bryana Kolem lámání, románové poznámky "k moři, smíchu a duchu doby" Davida Zábranského Slabost pro každou jinou pláž a odvážná novela Je hlína k snědku? autorky píšící pod pseudonymem Jakuba Katalpa. Doufá, že si knížkou vydělá na nové boty.

Ti v pozadí
Nezapomíná se ani na úsilí překladatelů. Za bravurní převedení košatého stylu rumunského románu Simion Výtažník porota označila práci Jiřího Našince. Dalšími nominovanými jsou Kateřina Hilská, jež do češtiny uvedla klasiku americké prózy 19. století Portrét dámy, a Radovan Charvát, který ve vzácném souznění s autorem přeložil Vystěhovalce W. G. Sebalda.

Ocenit je třeba i nakladatele hodnotných, edičně náročných děl, z nichž sotva kyne bestsellerový zisk. Nicméně edici beletristických děl Thomase Bernharda z nakladatelství Prostor se postupně na trhu začalo dařit, náklady stoupají a dělají se dotisky.

Dále je tu řada Dějin filosofie nakladatelství OIKOYMENH či rozsahem i obsahem monumentální dílo Petra Voita Encyklopedie knihy vydané zásluhou nakladatelství Libri.

Ceny Magnesia Litera letos nadto zavedly kategorii publicistiky, která se ukázala překvapivě živá a přišlo do ní čtyřiačtyřicet přihlášek. Z nich se do finále dostaly studie sdružení Antikompex Proměny sudetské krajiny, v nichž se autoři pokusili z různých hledisek postihnout změny pohraničí.

Konkurují jim rozhovory o iluzích a deziluzích víry Proměněné sny od Petry Dvořákové. Třetí titul Vládneme, nerušit Erika Taberyho pozastavuje a promýšlí události české politiky posledního desetiletí.

Slavnostní ceremoniál, na němž se jedna kniha stane knihou roku a dostane k tomu 200 tisíc korun, se odehraje 22. dubna v Městské knihovně.