Nejlepší a nejmocnější: Beatles a Bono

  • 2
I po smrti Johna Lennona a George Harrisona zůstávají Beatles nejoblíbenější kapelou všech dob. Jejich desky pravidelně vítězí v anketách hudebních magazínů, naposledy v anketě časopisu Rolling Stone. Britský hudební měsíčník Q zase sestavil žebříček nejmocnějších lidí z hudební branže. Vyhrál Bono, frontman irské skupiny U2.

Výjimečné postavení Bona pramení z jeho vlivu na politiky. Bono, v mládí chudý kluk, kterému zemřela předčasně matka, se zasazuje o odpuštění dluhu zemím třetího světa. Lobboval za ně i při zasedání Mezinárodního měnového fondu v Praze roku 2000. Pravidelně cestuje se svou ženou Ali do Afriky, kde podporuje tamější dobročinné organizace. Kolegové z kapely U2 se Bonovi někdy smějí, že šaškuje s politiky, zatímco jeho přítel Mick Jagger si z Bona veřejně utahuje a nazývá ho „svatouškem“.

B u s h   h o   c h v á l í

Bono si z toho nic nedělá. „Ukecal“ konzervativního senátora Jesse Helmse, který nenávidí populární hudbu a OSN, aby navštívil koncert U2. „Dav zdivočel, Bono se kýval v bocích jako obilí ve větru, publikum také,“ vrčel devětasedmdesátiletý politik, který rozhodoval o zahraničních vztazích v americkém Senátu. Bono si tyká s Billem Clintonem, zná se s Tonym Blairem a ruský prezident Vladimir Putin ho loni pozval na oslavu pravoslavných Vánoc. „Bona vede dobrá vůle, jde za tím, co mu velí srdce a víra, že nikdo by neměl žít v bídě a beznaději,“ chválí zpěváka prezident George Bush. Dvaačtyřicetiletý aktivista Bono přispěl k tomu, že chudé země mohly odepsat sto miliard dolarů ze svých dluhů.

Bono je dle magazínu Q vlivnější a mocnější než Doug Morris, který řídí Universal Music, největší gramofonovou firmu na světě. Třetí místo patří rapperovi Eminemovi, teprve osmadvacetiletému, jenž je vlastně opakem pozitivního Bona. Eminem vykřikuje myšlenky, které tolerantní společnost veřejně potírá: nenávist k lesbičkám, k homosexuálům, přeje si smrt blízkých. „Je to poezie. Eminem je nejdůležitější hlas po Bobu Dylanovi,“ míní zpěvák Elton John. Eminemovy desky si koupilo pětadvacet milionů lidí.

Vedle šéfů hudebního průmyslu se mezi deset nejmocnějších lidí dostal mrtvý zpěvák Kurt Cobain z kapely Nirvana stejně jako Thom Yorke, šéf britské sestavy Radiohead. Beatles zastupuje Paul McCartney, nejbohatší a nejplodnější skladatel pop-music všech dob. Devátou příčku sdílí společně s vdovou po Johnu Lennonovi Yoko Ono, která podle názoru mnoha fanoušků pomohla nejlepší kapelu všech dob rozbít.

B e a t l e s   n a v ž d y

Dvaatřicet tisíc čtenářů kalifornského čtrnáctideníku Rolling Stone totiž vyzdvihlo právě Beatles. Na prvních deseti místech ankety o 100 nejlepších alb všech dob se dostaly čtyři jejich tituly. Vítězný Revolver, na kterém se Beatles poprvé uvedli jako hudební revolucionáři, následuje rozmáchlý projekt Seržant Pepř neboli Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band na třetí pozici. Beatlesovské bílé dvojalbum skončilo páté. A jako by bylo beatlemanie málo, další klasický titul Abbey Road obsadil šestou příčku.

„Myslel jsem, že Beatles byli muzikou mé generace. Pokud vítězili v anketách ze šedesátých nebo sedmdesátých let, přišlo mi to logické. V nynější anketě museli hlasovat také mladí lidé, kteří Beatles v životě neviděli. To mě příjemně překvapuje,“ říká zpěvák Miroslav Žbirka, znalec beatlesovské problematiky.

Na druhém místě americké ankety se objevila seattleská Nirvana a její album Nevermind, které vyšlo před jedenácti lety. Kult Nirvany je ve světě mimořádný, podpořený právě vydanými deníky mrtvého zpěváka Kurta Cobaina a novou kompilací nejznámějších nirvanovských skladeb.

Posluchači vyzdvihli na piedestal zaniklé kapely. Teprve U2, jejichž titul The Joshua Tree dosáhl na čtvrté místo, zůstávají aktivní formací. Album U2: Achtung Baby, na kterém tito „svatí“ Irové řádně zdrsněli, získalo desáté místo. Mezi elitu pronikli kalifornští Guns'n Roses s deskou Appetite for Destruction, kteří se nyní potácejí v kómatu. Další britská kapela Radiohead je naopak velmi činná a nabízí nová umělecká východiska pro rockovou hudbu. Nejoblíbenější deskou Radiohead je OK Computer. Posluchači ocenili také album Led Zeppelin z roku 1971, které je označováno římskou čtyřkou a jemuž tuzemští fandové říkají podle obalu „dědek s roštím“.

Podle této ankety museli Američané uznat britskou nadvládu. Vždyť ve vrcholných pozicích jsou jen dvě skupiny z USA. Britská dominance pokračuje i na dalších pozicích, jež obsadili Pink Floyd, The Rolling Stones, The Clash, znovu Radiohead, Beatles či U2. Mezi americkými umělci dominovali Michael Jackson, Smashing Pumpkins, Pearl Jam či klasici The Beach Boys.

Nejprodávanější titul nemusí být podle této ankety nejlepší. Vždyť Michael Jackson, jehož album Thriller si koupilo 26 milionů Američanů, skončil dvanáctý. Pinkfloydovská Zeď, již posluchači přisoudili 31. pozici, se v Americe prodala v nákladu 23 milionů kopií. A nejlepší titul všech dob, Revolver? Ten má na kontě pouhých pět milionů prodaných kusů, zatímco mezi Američany nežádanější je bílé dvojalbum. To zmizelo v nákladu 19 milionů kopií.

Pop-music: nejlepší alba všech dob a nejmocnější lidé

Nejlepší alba: anketa magazínu Rolling Stone

1. Beatles: Revolver (1965)
2. Nirvana: Nevermind (1991)
3. Beatles: Sergeant Pepper's Lonefy Hearts Club Band (1967)
4. U2: The Joshua Tree (1987)
5. Beatles: The White Album (1968)
6. Beatles: Abbey Road (1969)
7. Guns n Roses: Appetite for Destruction (1987)
8. Radiohead: OK Computer (1997)
9. Led Zeppelin: IV. (1971)
10. U2: Achtung Baby (1991)
11. Pink Floyd: The Dark Side Of The Moon (1973)
12. Michael Jackson: Thriller (1982)
13. Rolling Stones: Exile On Main Street (1972)
14. Clash: London Calling (1979)
15. U2: All That You Can't Leave Behind (2000)
16. Weezer: Pinkerton (1996)
17. Radoohead: The Bends (1995)
18. Smashing Pumpkins: Mellon Collie... (1995)
19. Pearl Jam: Ten (1991)
20. Beach Boys: Pět Sounds (1966)
(Zdroj: Ralling Stone, 17. října 2002)

Nejvlivnější osobnosti: anketa měsíčníku Q

1. Bono, zpěvák skupiny U2
2. Doug Morris, šéf firmy Universal
3. Eminem, rapper
4. L Lowry Mays, ovládá 1225 rozhlasových stanic v USA
5. Kurt Cobain, zpěvák kapely Nirvana
6. Thom Yorke, zpěvák skupiny Radiohead
7. Lyor Cohen, šéf hiphopové firmy Def Jam
(Zdroj: Q,, listopad 2002)


Obal alba Revolver, které v roce 1966 nahrála skupina Beatles.