Doporučujeme

Z katalogu Karel Škréta (1610 – 1674): Doba a dílo

Z katalogu Karel Škréta (1610 – 1674): Doba a dílo | foto: Národní galerie

Nejkrásnější českou knihou je katalog k výstavě Karla Škréty

  • 2
Titul Nejkrásnější česká kniha roku 2010 v kategorii katalogů získala publikace Karel Škréta 1610–1674: Doba a dílo editorů Lenky Stolárové a Víta Vlnase, graficky zpracovaná Pavlem Zelenkou ze Studia Marvil.
Katalog Karel Škréta (1610 – 1674): Doba a dílo

Kniha, kterou vydala Národní galerie, je katalogem stejnojmenné výstavy, která skončila minulou neděli. Výstavní a vědecký projekt byl mimořádně úspěšný. Od otevření 26. listopadu loňského roku navštívilo místa konání, tedy Jízdárnu Pražského hradu a Valdštejnskou jízdárnu, zhruba 71 tisíc návštěvníků. Škrétovská výstava, kterou vyvrcholily dva roky bádání řady expertů a práce restaurátorů, se stala jedním z nejnavštěvovanějších pražských podniků tohoto typu za poslední léta. Například "skandální" Decadence Now! předčil Škréta o přibližně 15 tisíc návštěvníků.

Rozsáhlý katalog díla Karla Škréty shrnuje i reviduje dosažené poznatky o umělcově tvorbě a zároveň kriticky zhodnocuje i prezentuje co možno nejširší škálu nových znalostí. Publikace objasňuje problematiku počátků barokního malířství v Čechách a ve střední Evropě s důrazem na jeho italská východiska.

Z katalogu Karel Škréta (1610 – 1674): Doba a dílo

Jednotlivé kapitoly představují Karla Škrétu jako význačného malíře, kreslíře, ale i navrhovatele grafických listů. Prostřednictvím jeho knih a rukopisů jej čtenáři vidí jako kultivovanou a vzdělanou osobnost. V zrcadle historických pramenů jako dravého a úspěšného podnikatele pobělohorské doby a jako objekt uměleckého a národního kultu ve staletích následujících po jeho smrti.

Vybrané oddíly publikace jsou věnovány Karlu Škrétovi ml. a otázkám Škrétovy dílny a následovníků, dobové architektuře, urbanismu a raně baroknímu sochařství.

Z katalogu Karel Škréta (1610 – 1674): Doba a dílo

Cenu pro Nejkrásnější českou knihu uděluje Ministerstvo kultury ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví. Publikace Národní galerie v Praze se v soutěži v posledních letech umisťují na čelních pozicích pravidelně. Úspěchy zaznamenaly například knihy o Václavu Hollarovi či Emilu Fillovi.

Soubor nejkrásnějších českých knih se každoročně účastní mezinárodní soutěže o nejkrásnější knihy světa a je prezentován na mezinárodních knižních veletrzích a výstavách v České republice i zahraničí.