Nejen zlobr Shrek mění dějiny rekordů

Pouze dva oscaroví miliardáři v čele filmového pelotonu mohou klidně spát - zatím. Titanic s celosvětovými tržbami 1,8 miliardy dolarů třímá od roku 1997 žezlo vůbec nejúspěšnějšího snímku všech dob, druhé místo nově drží loňský Pán prstenů - Návrat krále, jenž vydělal mírně přes miliardu.

Ale o patro níž, kde se úspěch počítá "jen" ve stamilionech a kde se tlačí ostatní díly Pána prstenů či série Harryho Pottera vedle Jurského parku, Hvězdných válek Epizody 1 a příběhu Hledá se Nemo, už vládne neklid. S každým dalším hitem se totiž kdysi pevné pořadí rychle mění.

A přestože někteří američtí tvůrci považují za spravedlivější evropské měřítko úspěšnosti - podle počtu diváků, nikoli podle výše tržeb, jež roste i s dražšími vstupenkami hollywoodskou hru na "největšího" nezastaví. Stačí říci dvě jména letošního léta: Shrek 2 a Spider-Man 2.

Návrat komiksového hrdiny s pavoučími schopnostmi Spider-Man 2 vydělal jen na domácí půdě 257 milionů dolarů za pouhých dvanáct dní, o dvacet milionů více než první díl za stejnou dobu.

První Spider-Man se stal s tržbami 400 milionů dolarů nejúspěšnějším americkým filmem roku 2002. Dnes už to nemusí stačit - animovaný zelený zlobr Shrek 2 doposud nasbíral doma na 420 milionů dolarů. "Spider-Man 2 začal skvěle, jen se bojím, abychom to nezakřikli," přiznal Rory Bruer z distribuční firmy Sony.

Dějí se i jiné dosud nevídané rekordy. Michael Moore a jeho protibushovský snímek Fahrenheit 9/11 měli po třech amerických týdnech na kontě 80 milionů dolarů, odborníci navíc prorokují, že Fahrenheit by se mohl stát prvním dokumentem, který překročí stomilionovou hranici tržeb. A to je stále řeč jen o Státech.

Ale v celosvětovém součtu už je Shrek 2 šestnáctým komerčně nejúspěšnějším filmem všech dob, předstihl Forresta Gumpa, Šestý smysl i Piráty z Karibiku a k dosavadním 680 milionům dolarům tržeb přidává každým dnem další.

První Spider-Man sice ještě sedí na jedenácté příčce se světovými tržbami kolem 800 milionů dolarů, ale jeho "dvojka" už se blíží polovině téhle sumy, ač se promítá teprve tři týdny. Do vedoucí historické pětadvacítky se letos vklínili také Harry Potter a vězeň z Azkabanu či Umučení Krista: každý zatím vydělal nad šest set milionů dolarů, oba se dál promítají.

Spolu s proměnami rekordů se vyjevuje rozdíl mezi miláčky Ameriky a vkusem "zbytku světa". V zámoří už je Shrek 2 dokonce pátým nejúspěšnějším filmem všech dob a prvním mezi animovanými díly, vysoko - na osmé historické příčce - tam stojí i Gibsonovo Umučení Krista, jež na domácí půdě vydělalo 370 milionů dolarů.

Americký trh však má své hranice, dál už se rozšiřovat nedá, takže o rekordech se čím dál tím více rozhoduje spíše mimo Státy. A mezinárodní žebříček - tedy celý svět kromě USA a Kanady - se v mnohém liší, například právě kontroverzní Umučení Krista je tu s 234 miliony dolarů teprve na dvaašedesátém místě v historii, až za Posledním samurajem, Dnem poté nebo Trojou.

Odtud také odvíjejí své naděje distributoři společnosti Disney, kteří zažívají slabší sezonu - po premiérách filmů Cesta kolem světa za 80 dní, Alamo či U nás na farmě se ve Státech příliš nevede ani jejich historické podívané Král Artuš.

Nicméně Chuck Viane z této firmy předvídá, že podobně jako Troja bude Král Artuš úspěšnější mimo Ameriku. "I jeho britské hvězdy v čele s Keirou Knightleyovu jsou přitažlivější v Evropě," vysvětlil.

Fotografie z filmu Fahrenheit 9/11.

,