Marilyn Monroe ve filmu Something´s Got To Give (1962)

Marilyn Monroe ve filmu Something´s Got To Give (1962) | foto: Profimedia.cz

Nejen o nahé Marilyn, vousatém Maraisovi a zamilované Girardotové

  • 1
Filmový fanoušek nemusí být živ jen díváním se na plátno či obrazovku. Přinášíme pět tipů na zajímavé knihy o filmových hercích, vyšlé v poslední době.

NORMAN MAILER: Marilyn (Jota)
Slavný americký spisovatel, novinář a scenárista (nositel Pulitzerovy ceny i dalších literárních ocenění) byl počátkem sedmdesátých let natolik okouzlen unikátním souborem fotografií Marilyn Monroe, že přijal nabídku napsat předmluvu pro jejich knižní vydání. Hereččin životní příběh, složitý, plný zvratů i předzvěstí jejího tragického konce, ho nakonec tak zaujal, že se jeho práce rozrostla na celý životopis. Ten balancuje kdesi na pomezí striktně novinářského a rozmáchle romanopiseckého přístupu a doplňuje jej řada fotografií Lawrence Schillera, mimo jiné z natáčení koupací scény v nedokončeném filmu Something´s Got To Give z roku 1962.

JIŘÍ ŽÁK: Jean Marais - Mé dveře jsou dokořán (Nakladatelství XYZ)
Snaha o poctivé nastudování všech dostupných pramenů a zároveň, pokud je to možné, využití poznatků z osobních setkání spojuje všechny knihy i časopisecké články Jiřího Žáka, týkající se osobností francouzské kultury. Plusem navíc je také až láskyplný vztah, který k objektům svého zájmu autor má (aniž by se ale rozplýval v citovém nevkusu). To všecko platí i pro Žákovu monografii o jedné z největších osobností francouzského filmu a divadla 20. století. Jean Marais byl i prvním, z "první ligy" francouzské kultury, se kterým měl autor možnost se setkat, jak víme z jeho další, téměř paralelně vydané knihy.

JIŘÍ ŽÁK: Schůzky nad Seinou (Nakladatelství XYZ)
"V letech 1998–2006 jsem měl možnost a velké štěstí setkávat se s největšími současnými francouzskými herci, režiséry, dramatiky i spisovateli," říká autor. "Mé schůzky začaly jednoho promrzlého únorového rána, kdy jsem zazvonil u dveří malého bytu na Montmartru, na jehož zvonku byly pouze iniciály JM. Přišel mi otevřít pohádkový dědeček s dlouhými bílými vlasy a vousy. Byl oblečený v černém, usmíval se a otevřel mi doslova i obrazně dveře k velkému dobrodružství. Jmenoval se Jean Marais." Kromě něj Jiří Žák uvádí rozhovory mj. s Marléne Jobertovou, Pierrem Richardem, Annie Girardotovou, Claudií Cardinalovou či Juliette Gréco.

ANNIE GIRARDOTOVÁ: Horká krev. Odchody a návraty (Mladá fronta)
Autobiografie slavného "něžného kuřete" je psána - nebo alespoň působí - nesmírně autenticky, neliterárně, nepřikrášleně. Zřejmě nejpopulárnější francouzská filmová herečka vzpomíná především na svou práci a na lidi, se kterými se při ní, ať už to bylo na divadle nebo před kamerou, setkala. Na některé z nich má mimochodem zcela netuctový pohled, který se vymyká obecnému povědomí. Příklad za všechny: "Můj Louis, moje životní láska, ztělesněná laskavost." Ano, řeč je o údajně nesnesitelně protivném Louisi de Funésovi, se kterým Girardotová natočila jediný film Jeden hot a druhý čehý.

ED SIKOV: Růžový panter Peter Sellers (Nakladatelství XYZ)
Titul životopisu slavného britského herce a rozporuplné osobnosti je krásným dokladem toho, jak se povědomí o velikosti herců prostřednictvím jejich nejslavnějších filmů zemi od země liší. V anglickém originále se totiž kniha jmenuje Mr. Strangelove, tedy Pan Divnoláska, v narážce na Kubrickův film Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu, kde Sellers ztělesnil hned trojroli. Většině Čechů nicméně herec splývá pouze a jedině s praštěným inspektorem Clousseauem. Obsáhlá, pečlivě zpracovaná biografie, postavená mj. na desítkách původních rozhovorů se Sellersovými přáteli a kolegy, snad toto povědomí trochu poopraví.