Wilson, Keppel And Betty

Wilson, Keppel And Betty | foto: Fowler

Nahé chlupaté nohy vynesly knihu do čela nejpodivnějších titulů roku

  • 1
Letošním vítězem literární ceny Diagram pro nejpodivnější knižní titul roku se stala kniha Too Naked For The Nazis, v přibližném překladu Pro nacisty příliš nazí, která pojednává o kariéře kabaretního tria Wilson, Keppel And Betty.

Too Naked for the Nazis

Na tradiční cenu pořádanou britským odborným časopisem The Bookseller knihu nominoval sám její autor Alan Stafford. „Jsem ohromně vděčný všem, kteří se obtěžovali hlasováním pro mne. Když titulek začal vyvolávat více komentářů než samotná kniha, tak jsem začal oceňovat jeho význam,“ řekl Stafford BBC. Vysvětlil, že titulek se vztahuje k hlavnímu okamžiku knihy, kdy komediální trio rozhněvá nacistické velitele podle nich nestydatým odhalováním chlupatých nohou při tanci.

Loni vyhrál cenu pro nejpodivnější titul v online hlasování cestopis Cizí lidé mají nejlepší bonbóny (Strangers Have the Best Candy), v němž autorka Margaret Meps Schulteová popisuje svá setkání s neznámými lidmi během cesty po Spojených státech. „Cena Diagram neoceňuje špatné knihy, ale jen podivné tituly. Často jsou vtipné, protože se zaměřují jen na velice úzké publikum,“ komentovala tehdy své vítězství Schulteová.

Cena Diagram vznikla na mezinárodním knižním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem a její první ročník v roce 1978 vyhrála kniha s názvem Průběh druhého mezinárodního semináře o myší nahotě. V dalších ročnících zaujaly například tituly Návod k bezpečnému lesbickému sadomasochismu, Jak si na rande dojít na velkou či Lidé, kteří nevědí, že jsou mrtví: Jak se lepí na nic netušící kolemstojící a co s tím.

Ocenění není spojeno s finanční prémií, laureát dostává jen lahev červeného vína. Získává však publicitu v médiích, která o laureátech každý rok hovoří, což zpravidla zvyšuje prodej vítězných knih.

,