Neil Young & Crazy Horse: Americana (obal alba)

Neil Young & Crazy Horse: Americana (obal alba)

Neil Young znovu osedlal Šíleného koně. Cválá na něm v rytmu americany

  • 8
Fenomenální rockový písničkář Neil Young se vrací na scénu společně s kapelou Crazy Horse, která jej s různými pauzami průběžně doprovází od konce 60. let. Nové album s názvem Americana vyjde 5. června a přinese překvapivý repertoár.

Neil Young & Crazy Horse na poctě Paulu McCartneymu (10. února 2012, Los Angeles)

Album Americana s Youngem natočili Crazy Horse v kompletním klasickém složení, tedy Frank "Poncho" Sampedro (kytara), Billy Talbot (baskytara) a Ralph Molina (bicí). Je to poprvé od roku 1996 a alba Broken Arrow, kdy se tato sestava sešla ve studiu. Naposledy pod hlavičkou Neil Young & Crazy Horse vyšlo v roce 2003 koncepční album Greendale, na něm se ale nepodílel Sampedro.

Ačkoli je Neil Young jako autor písní svých desek obvykle naprosto soběstačný, album Americana (nazvané podle stejnojmenného hudebního stylu, který je modernější výslednicí tradičních amerických žánrů jako je blues, folk, country a rock'n'roll) je pravým opakem. Obsahuje totiž jedenáct převzatých a tradičních písní ze "šuplíku" převážně amerických hudebních standardů.

Najdeme tu tedy slavné lidové písně Tom Dooley, Clementine, Gallows Pole nebo Wayfarin' Stranger, ale také slavnou píseň folkového klasika Woodyho Guthrieho This Land Is Your Land nebo známou píseň Stephena Fostera Oh Susannah. Překvapivá v tomto kontextu je pak symbolická tečka alba, poslední jedenáctá píseň, totiž Youngovo podání britské státní hymny God Save The Queen.

Kompletní seznam skladeb alba Americana

Oh Susannah
Clementine
Tom Dooley
Gallows Pole
Get A Job
Travel On
High Flyin’ Bird
She’ll Be Comin ‘Round The Mountain
This Land Is Your Land
Wayfarin’ Stranger
God Save The Queen

Neil Young

Neil Young s kapelou Crazy Horse, pojmenovanou podle slavného indiánského náčelníka Šíleného koně, nahrál tak památná a skvělá alba jako Everybody Knows This Is Nowhere (1969), After the Gold Rush (1970), Zuma (1975), Rust Never Sleeps (1979), Ragged Glory (1990) nebo Sleeps with Angels (1994). O jejich spolupráci natočil režisér Jim Jarmusch slavný film Rok koně (Year Of The Horse, 1997).

Pro písničkářovu spolupráci s touto rockovou kapelou je příznačná velká energie a absolutní propojení všech hudebníků. Zvláště "kytarové souboje" Younga a Sampedra jsou fanoušky dodnes vynášeny do nebes.

Spojení Younga a Crazy Horse bylo jedním z hlavních kořenů rockové vlny druhé poloviny 80. let, která přinesla kapely typu Dinosaur Jr. a vyústila do hnutí stylu grunge, jehož protagonisté Younga považovali za svého "kmotra". Jeho tradiční kostkované flanelové košile ostatně ovlivnily i grungeovou módu.

Neil Young & Crazy Horse na poctě Paulu McCartneymu (10. února 2012, Los Angeles)

Neil Young se s Crazy Horse sešel na pódiu poprvé od turné k albu Greendale v roce 2004 letos v únoru na poctě Paulu McCartneymu v Los Angeles. Zahráli zde písničku Beatles I Saw Her Standing There a podle magazínu Rolling Stone bylo jejich vystoupení nejlepším okamžikem hvězdně obsazené show.

Zda k novému albu Americana Neil Young s Crazy Horse vyrazí na turné však v tuto chvíli není jisté. Bubeník Ralph Molina na svém facebookovém profilu napsal, že o turné bohužel nic neslyšel.