Nedělní snímky spojuje téma rodinných vztahů

Oba nedělní soutěžní snímky odkrývají problémy složitých rodinných vztahů. Německý film Nikde v Africe i japonské Rodinné pouto mají na karlovarském festivalu mezinárodní premiéru. První snímek Nikde v Africe, natočený podle autobiografického bestselleru Stefanie Zweigové, začíná ve Velkém sále Thermalu v 18 hodin. Rodinné pouto uvidí diváci ve 21 hodin.

Nikde v Africe
Nikde v Africe vypráví příběh židovské rodiny Redlichových, která před represemi nacistického Německa emigruje v roce 1938 do Keni.

Zatímco manželé Jette a Walter si na zcela nový život na osamělé farmě v drsné přírodě zvykají jen těžko a v jejich manželství se objevují stále větší trhliny, malá dcera Regina se do Afriky zamiluje. Spřátelí se s domorodým kuchařem Owuorem, naučí se jazyk zdejších obyvatel a postupně objevuje kouzlo černého kontinentu.

Nikde v Africe
Německo, 2001

scénář a režie Caroline Linková
námět Stefanie Zweig
kamera Gernot Roll
hrají Juliane Köhler
Merab Ninidze
Matthias Habich
Sidede Onyulo
Karoline Eckertz
hudba Niki Reiser
původní název Nirgendwo in Afrika
délka  141 minut

 Premiéra na MFF KV - 
7. července 2002
(mezinárodní premiéra)

Konec války staví židovskou rodinu do absurdní situace. Podle logiky vítězů totiž patří k národu, který prohrál válku, neboť mají německé občanství. A Walter navíc touží po návratu domů, zatímco Regina i Jette chtějí zůstat...

Režisérka filmu Caroline Linková (1964) vystudovala dokumentaristiku a obor televizních mediálních vztahů na Vysoké filmové a televizní škole v Mnichově. Během studií natočila několik krátkých snímků. V roce 1996 režírovala Jenseits der Stille, za nějž byla nominována na Oscara. Film získal i celou řadu dalších ocenění v Německu i na mezinárodních filmových festivalech v Tokiu, Chicagu, Vancouveru a Kalkatě. V roce 1998 získala za film Annalusie & Anton cenu Bavaria Filmu.

Rodinné pouto
Majitel malého fotografického studia Tokujiro Sawada a jeho dvě dospělé děti, syn Kyota a dcera Asumi, jsou hlavními hrdiny japonského dramatu Rodinné pouto, které se odehrává v imaginárním městě Kouya.

Pětadvacetiletý Kyota, přezdívaný Filament, je členem malého pouličního gangu a fláká se od ničeho k ničemu. Jeho o dva roky mladší sestra Asumi, která se rozvedla se členem japonské mafiánské organizace Jakuza, trpí n

Rodinné pouto
Japonsko, 2001

scénář a režie Jinsei Tsuji
kamera Takahiro Tsutai
hrají Takao Osawa
Haruka Igawa
Yun Murakami
hudba Jinsei Tsuji
původní název Filament
délka 108 minut

 Premiéra na MFF KV - 
7. července 2002
(mezinárodní premiéra)

áměsíčností. Také otec má zvláštní koníček - po nocích se převléká za ženu a vydává se do ulic s jinou totožností. Situace se ješ

Přehled soutěžních snímků najdete ZDE.

tě více komplikuje ve chvíli, kdy se vrací matka, která před deseti lety utekla s jiným mužem. Syn jí nechce selhání odpustit, dcera se stává terčem výhrůžek svého exmanžela a otec, dosud jen slabošsky přihlížející událostem, se musí rozhodnout..

Režiséř filmu je mužem "dvou jmen". Jinsei Tsuji (1959) používá toto jméno zejména jako spisovatel, básník a zpěvák, ale skrývá se i pod jménem Hitonari Tsuji, obvykle jako skladatel, fotograf a režisér. Řadu ocenění získala jeho literární i filmová díla. Snímek Sennen-Tabito (1999) získal Cenu mezinárodní kritiky na MFF v Benátkách a film Hotoke (2000) byl uveden na MFF v Berlíně a na Festivalu asijských filmů v Deauville. Důkazem jeho všestrannosti je i uváděný film Rodinné pouto, pod kterým je podepsán nejen jako režisér, ale i autor scénáře a hudby.

Fotografie ze soutěžního filmu Nikde v Africe.

Fitografie ze soutěžního filmu Rodinné pouto.