Samir Hauser (Vanessa) | foto: Václav Jirásek/X Production

Neberte drogy a jezte čerstvou placentu, radí Samir Hauser z Vanessy

  • 9
Jeden z nejočekávanějších comebacků letošního roku, nové album elektronické a v pravém slova smyslu legendární skupiny Vanessa, je tady. Desku s názvem Ave Agony kapela pokřtí 17. prosince v pražském KC Vltavská. Zpěvák kapely Samir Hauser byl hostem on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Odpovědi SamirA Hausera najdete zde

Frontman obnovené Vanessy byl hostem on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz

Album Ave Agony produkoval Alexander Hacke (Einstürzende Neubauten) a kromě zpěváka Samira Hausera a skladatelů Miroslava Papeže a Daniela Rodného, kteří jsou členy původní sestavy skupiny, se na něm podíleli také producent Jakub Horák a bubeník Jaroslav Stuchlý (mj. Majklův strýček, Maradonna Jazz). "Je to nejlepší bubeník široko daleko," vysekl Samir Hauser poklonu svému kolegovi v on-line rozhovoru.

Vanessa

Kapela (pod původním názvem Vanessa del Rio) vznikla v kvasu samého začátku 90. let a po krátkém období hledání se vrhla na styl, který udávala zpočátku především západní Evropa, posléze i Spojené státy a Kanada a kapely typu Front 242, Nitzer Ebb, Front Line Assembly, Ministry či Nine Inch Nails. Tedy tvrdou elektronickou hudbu s prvky industriálu a punku, nazývanou electronic body music (EBM). Ve své době měla Vanessa pověst velmi drsného souboru nejen hudebním projevem, ale také životním stylem, kterou přiživovala naturalistickými texty, bez servítků pracujícími mimo jiné s drogovými tématy. Po rozpadu kapely se všichni věnovali vlastním projektům. Nejviditelnější z nich byl bezpochyby Miroslav Papež, který pod pseudonymem Moimir Papalescu vedl několik kapel, z nichž nejznámější byli Nihilists. Samir Hauser zase zaznamenal klubovou popularitu zejména se svým alter egem jménem Bruno Ferrari. "Je tuhej," odpověděl na otázku po současné situaci tohoto projektu v on-line rozhovoru Samir Hauser. "Jestli do tý mrtvoly někdy kopnu? Nevím...," dodal. 

"Dneska hrajem mainstream, jsou to takový příjemný písničky pro lidi našeho věku, kteří s námi vyrůstali, i pro ty mladší," říká o albu Rodný. "Pokud se o sobě lidé něco chtějí dozvědět a odhalit temnou stranu, která je v každém z nás, deska Ave Agony jim to umožní," dodává Samir.

Daniel Rodný (Vanessa)Režisérem nového videoklipu Ahoj, chcípni byl David Jahn, jenž je především znám jako tvůrce dokumentu H. R. Giger Revealed, kde figuruje také jako producent, autor hudby a scenárista. Je také přímým žákem a spolupracovníkem právě "otce" filmového Vetřelce H. R. Gigera.

Na klipu se ovšem také výtvarně podílela další významná osobnost Brian Wade. Ten proslul svou prací na dlouhé řadě slavných filmů, mimo jiné Terminator, Gremlins, Noční můra z Elm Street IV, Letopisy Narnie 2, Van Helsing či Hellboy.

Kupodivu pořád dejcháme

Miroslav Papež (Vanessa)Tvorba pro kapelu představovala vždycky hlavně psychoterapii. "Mám rád horrory a tohle pro mě byla dobrá příležitost, jak si v jednom takovém zahrát," říká Papež. Takovým horrorem byl i dřívější divoký život Rodného, který Vanessu opustil před patnácti lety.

"Šplhal jsem na různý výškový budovy a odhodlával se ke skoku. Ani v koutku duše jsem si nemyslel, že to období přežiju, natož že budu zase někdy vést relativně normální pozemský život. Ale stalo se – a do věcí na Ave Agony jsem vyřval právě něco ze svých zážitků z těch posledních patnácti let," vzpomíná Rodný.

"Jsme rádi, že dejcháme a jestli je na týto desce něco opravdu hodnotnýho, pak to, že je pravdivá a jsou na ní věci, hudba i texty, které jsou přímo z nás," doplňuje Samir.

Teď chodíme na kung-fu

Svůj návrat bere Vanessa velmi vážně, dají se proto očekávat také další překvapení. "Skoro všichni z kapely jsme začali chodit na kung-fu, abychom byli ve formě a na pódiu nás neklepla pepka," říká o novém životním stylu kapely Samir.

Návod na to, jak zůstat přitažlivým, Samir ještě doladil v on-line rozhovoru: "Pravidelně sportuji, medituji se svým guru, nejím maso, jím hodně zeleniny, pravidelně spím...V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NEBERU DROGY A NEPIJI ALKOHOL, vyhýbám se prostopášnému životu...a jím hodně čerstvé placenty. Schovává mi ji jeden známý porodník."

Vanessa

Koncerty Vanessy byly v 90. letech proslulé atakem na všechny smysly. Diváci bývali od skupiny odděleni pletivem a oslněni tehdy naprosto futuristickou projekcí, ve které se jakoby mimochodem potkávaly útržky porna, tváře masových vrahů a optimistické počítačové animace.

Na nadcházející křest alba Vanessa připravuje neobvyklý artefakt. Bude jím elektrické křeslo od Pablo de Saxe, které je dokonalou kopií smrtícího nástroje, na němž byl před dvaceti lety na Floridě popraven sériový vrah Ted Bundy.