Colours of Ostrava 2015: Rudimental

Colours of Ostrava 2015: Rudimental | foto: Matyáš Theuer, Colours of Ostrava

Sázava i Colours zkreslují čísla a dělají z lidí blbce, zní z Trutnova

  • 79
Pořadatel hudební přehlídky Trutnoff Martin Věchet se opřel do konkurence. Festivaly dle něj nadsazují čísla návštěvnosti. „Nesmysl,“ brání se organizátoři.

„Dělají z lidí blbce,“ kroutí Věchet hlavou nad tím, že se například na letošním Sázavafestu dle pořadatelů sešlo dvanáct tisíc návštěvníků. „Kvůli nadsazování čísel dnes v podstatě téměř nikdo neví, jak vlastně vypadá pět tisíc a dvacet tisíc lidí na jednom místě,“ myslí si organizátor nejstaršího tuzemského rockového festivalu a odkazuje se přitom na léta festivalové praxe, pravidelné pořizování skupinové fotografie na trutnovské hudební přehlídce  i „zkušenosti z předlistopadových demonstrací, kdy se pečlivě lidi na obou stranách počítali kvůli bolševikovi“.

Open Air Music Festival Trutnov 2011 - Martin Věchet alias DJ Geronimo

Odhaduje, že ve Světlé nad Sázavou byly dva až tři tisíce lidí. Organizátoři podle něj operují s úplně jiným číslem zřejmě kvůli sponzorům, konkurenčnímu boji a zájmu médií.

Máme na to počítač

„Je to úplný nesmysl. To nevím, kde byl. Asi jenom na poli, kde jsme umístili jednu malou scénu,“ ťuká si nad podobným nařčením na čelo pořadatel Sázavafestu Pavel Kloupar. „Areál byl celou dobu plný k prasknutí, počet návštěvníků známe přesně podle počtu vydaných pásek,“ vysvětluje Kloupar způsob sčítání.

Rekordní fotka z Trutnova

Rekordní fotografie z trutnovského festivalu z roku 2008, na které se dívá do objektivu 3995 lidí.

Pro ilustraci svých slov Martin Věchet příkládá skupinovou fotografii, která na jeho festivalu vznikla v roce 2008. „Je to skupinová fotografie s českým rekordem, kde se podařilo na jednom místě shromáždit největší počet lidí, které se s pohledem do objektivu zdařilo napočítat,“ říká o snímku Věchet. Podle dobového článku je na fotografii 3995 lidí hledících do objektivu. 

Věchet ovšem nevěří ani číslu 43 723 návštěvníků, které udává nejnavštívenější letošní akce, festival Colours of Ostrava. „Přes čtyřicet tisíc lidí to asi nebylo, pokud nebudeme sčítat jednotlivé dny a stejné návštěvníky. Není to bohužel Woodstock na zelené louce, ale spíše městský festival, díky němuž se podařila zachránit industriální Ostrava. Klobouk dolů. A to je přece záslužné a obdivuhodné, proč k tomu nadsazovat čísla?“ říká Věchet o přehlídce, kde letos vystoupila Björk či Kasabian.

„To číslo je reálné a úplně přesné. Zahrnuje všechny hosty, lidi, kteří měli permanentku i jednodenní vstupenku. Lístky měly čárový kód, který se načetl před vydáním pásky, a údaje šly přímo do počítače. Máme přesnou elektronickou evidenci,“ nesouhlasí s Věchetem Jiří Sedlák, mluvčí Colours of Ostrava. „Navíc kdo byl opravdu na místě, ví, že to nadsazené nebylo. Stačilo se v sobotu večer projít areálem, kde nebylo takřka k hnutí, a i na všech scénách bylo plno,“ dodává Sedlák. Soutěžit s kýmkoliv podle něj festival nemá zapotřebí.

Od pódia ke zvukaři

Věchet si však trvá na svém. „Jeden malý kámen spustí lavinu – to se u nás stalo před lety. Ve chvíli, kdy někdo přišel s tím, že na letišti nebo jinde bylo 35 tisíc lidí, ale viditelných tam bylo tak 10–12 tisíc, si jiní s návštěvou 6 tisíc připadali přinejmenším podivně. Čísla se tady začala násobit, festivaly předhánět, kdo má větší návštěvnost. Je to letitá česká praxe. Když vynásobíte 6 tisíc lidí čtyřmi dny, přičemž jde v drtivé většině o stejné návštěvníky, dojdete k zázračnému číslu, které hned jinak vypadá,“ vysvětluje svou teorii, která se prý netýká jen festivalů, Martin Věchet. 

Přestože pořadatelé Rock for People v Hradci Králové udávají, že letos dorazilo 28 tisíc návštěvníků, vystoupení hlavní hvězdy, amerických Faith No More, podle Věcheta přihlíželo tak sedm tisíc lidí. Celkově si myslí, že jich na festivalu mohlo být kolem dvanácti tisíc.

„Stačí znát délku pódia a vzdálenost od scény ke zvukařské boudě. Pro nás to byl velmi příjemný koncert, stáli jsme v blízkosti pódia, kde se dalo pěkně procházet. Mezi lidmi byl prostor a nebyli na sobě namačkaní. Nezávidím však těm, kdo to měli na triku. Za zvukařskou boudou už stálo jen pár lidí,“ popisuje Věchet Rock for People, s jehož pořadateli byl před časem ve sporu právě kvůli koncertu Faith No More.

„Je to další nesmysl, který o nás říká. Nechová se kolegiálně, uráží mne to vůbec komentovat,“ reaguje na ta slova Michal Thomes, jeden z pořadatelů Rock for People. Na vysvětlenou přesto dodává, že Rock for People návštěvníky v jednotlivých dnech rozhodně nesčítá.

„Výsledné číslo je součtem unikátních návštěvníků, včetně hostů, partnerských lístků či výherců soutěží. Je nutné podotknout, že u nás se obrátil trend, zatímco dřív si lidé kupovali lístky na celý festival, teď prodáváme hodně jednodenních vstupenek. Nikdy jsme netvrdili, že tolik návštěvníků bylo na festivalu najednou,“ vysvětluje Thomes.

Sám Věchet u trutnovské přehlídky již několik let návštěvnost nezveřejňuje. „Festival vnímáme jako moment setkání a nechce se nám trumfovat a soutěžit, kdo má co větší. Je to jediný způsob, jak na tuto skutečnost a praxi s čísly upozornit. Nepodílet se na této hře, to je naše forma protestu. Někdy jich je více, jindy méně. Nestěžujeme si,“ říká o počtu lidí v trutnovském areálu.