Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

National Geographic zná recept „koktejlu“ Guantánamo: výkaly, moč a plivance

  11:24
Jak se žije za zdmi vojenského vězení Guantánamo, odhaluje nový dokument tvůrců National Geographic "Explorer: Inside Guantanamo". Podle agentury Reuters snímek živě popisuje každodenní napětí z pohledu vězňů i dozorců, ale nabízí i debatu o významu zařízení.
Vojenské vězení Guantánamo

Vojenské vězení Guantánamo | foto: Profimedia.cz

Charles Swift

Bývalý obhájce amerického námořnictva

"Guantánamo bylo právním ekvivalentem pro vesmír - místem, kde neplatí zákony."

Dozorci ve vojenském vězení na Guantánamu tomu říkají "koktejl": směs výkalů, moči a plivanců, kterou na ně vězni házejí. Vojáky to utvrzuje v názoru, že slouží na bitevním poli.

Vězni naopak vyprávějí o letech strávených za mřížemi, mnohdy bez obžaloby, a odsuzují své americké věznitele jako "útočníky proti muslimům... s krví na rukách".

"Je to nedílná součást boje proti terorismu," řekl ve snímku dozorce z Guntánama plukovník Bruce Vargo. Jeden bývalý vězeň souhlasí a nazývá Guantánamo fyzickou a psychologickou "válečnou oblastí".

Dokument je prvním pohledem pod povrch tohoto záchytného střediska pro podezřelé z terorismu, které se stalo celosvětovým symbolem amerického zneužívání války proti teroru po 11. září. Mohlo by jít ale zároveň o poslední takový pohled, protože prezident Barack Obama v lednu nařídil, aby zařízení, umístěné na americké námořní základně, bylo do jednoho roku uzavřeno. Obamova administrativa zkoumá, co dělat se zhruba 240 vězni, kteří se tam nacházejí.

"Guantánamo bylo právním ekvivalentem pro vesmír - místem, kde neplatí zákony," říká ve filmu bývalý obhájce amerického námořnictva Charles Swift. Swiftův klient Salim Ahmed Hamdan vyhrál u nejvyššího soudu, který přiznal vězňům na Guantánamu práva u amerických soudů.

GuantanamoDevadesátiminutový snímek se natáčel loni v srpnu, kdy Bushova vláda přes celosvětové odsouzení trvala na tom, že není možné Guantánamo uzavřít. Tým filmařů navštívil také Afghánistán a Anglii, aby vyzpovídal propuštěné vězně, americké vrcholné politiky, představitele tajných služeb a právníky, a hovořil tak na toto téma s oběma stranami.

Film popisuje každodenní rutinu v jednom z bloků přísně střeženého železobetonového zařízení na Guantánamu. Dozorci kontrolují každé tři minuty, zda se vězni nepokusili o sebevraždu; vězni vtipkují nebo se posmívají; muslimský knihovník vydává knížky, vojáci spěchají s kryty na obličejích a s gumovými rukavicemi zkrotit výtržnosti.

Dále ukazuje zříceniny tábora "X-Ray", porostlé vinnou révou. Bývaly tam otevřené klece, ve kterých byli v roce 2002 poprvé drženi vězni v oranžových kombinézách. Tam je pak těsně spoutali a odvedli k výslechu do blízkých dřevěných chatrčí, do malých místností bez oken.

Vojenské vězení GuantánamoVojenské vězení Guantánamo - tábor X-Ray

Film se snaží vystopovat americkou politiku vůči podezřelým z terorismu po 11. září: od hanobení, přes kruté výslechy a vojenské velitele, kteří proti nim bojovali, až po nařízení amerického nejvyššího soudu a to, co nyní armáda považuje za uctivé a lidské zacházení.

Zároveň s tím bývalý americký prezident George Bush odsuzuje radikály jako "nic než bandu chladnokrevných zabijáků... a přesně tak s nimi budeme jednat".

REPORTÁŽ TELEVIZE CBC Z GUANTÁNAMA

"Jakmile jednou ty lidi zajmete, nemůžete je pustit," tvrdí jeden z bývalých právních poradců Bílého domu Bradfort Berenson. "Nemůžete je zabít - to by bylo porušení mezinárodního práva." Jeden z vězňů ve filmu křičí ze své cely: "Nikdy, nikdy - jsem tady sedm let a nikdy nebudu mít svoje práva." Jiný říká, že dozorci jen hrají divadlo před filmaři, zatímco on má zakázáno poskytnout rozhovor. "Teď to je docela dost příjemná služba," tvrdí. "Před hodinou jste se vy mizerové o nic nezajímali... Jestli téhle propagandě věříte, tak já jsem Santa."

Osm vězňů z Guantánama žaluje Británii o miliony

Na druhé straně Atlantiku říká propuštěný vězeň Moazzam Begg, britský občan zadržovaný v letech 2002-2004, že se skoro zbláznil během pobytu na samotce. Byl tam poslán pro podezření, že financoval terorismus. Přál si, aby ho smetla bouře. "Všechno, co jsem měl, je pryč. Už nejsem otec. Už nejsem bratr, manžel, syn," tvrdí Begg.

Vojenské vězení Guantánamo - tábor X-RayFilm prý dobře zobrazuje vězení a debatu kolem něj. "Dává to úplný obrázek a je na lidech, aby to sami zhodnotili," prohlásil Charles Stimson, bývalý šéf v Pentagonu pro záležitosti zadržovaných, který pomohl National Geographic dostat se do Guantánama.

Obhájkyně Sarah Havensová varuje, že uzavření Guantánama nesmaže pochybný dojem o dodržování lidských práv v USA, pokud bude Obamova vláda dál tvrdit, že může zadržovat některé z vězňů bez soudního řízení. "Pokud seberou ty zadržované a přesunou je do USA, kde je budou držet donekonečna, Guantánamo jako pojem zůstane," soudí Havensová.

. Gitmo: "gulag naší doby"?

Gauntánamem dosud prošlo necelých osm stovek vězňů. Většina byla propuštěna, dnes jich ve věznici zůstává asi 240.

Dosud americké úřady obvinily jen 15 vězňů. Jeden z nich, Australan David Hicks, byl už odsouzen, když se přiznal k účasti v tréninkovém kempu Al-Kajdy. V Austrálii si k pobytu v Gauntanámu odseděl ještě 9 měsíců. Zbylých 14 obžalob je v průběhu řízení. Celkem Washington plánuje poslat před soud 60 až 80 z vězňů. Zbytek prožije měsíce i roky za ostnatým drátem bez obžaloby.

USA čelí kritice, že provozem Guantánama porušují Ženevské konvence o válečných zajatcích. Těmi ale podle Washingtonu vězňové z Guantánama nejsou - nenosili totiž uniformu. USA je označují za "nepřátelské bojovníky".

Amnesty International nazývá Guantánamo (zkráceně Gitmo) "gulagem naší doby". Proti zajateckému táboru protestovala i Evropská unie, Human Rights Watch a Červený kříž.

Podle amerických médií CIA používala u výslechů na Guantánamu takzvaný waterboarding. Vězeň při něm má na obličeji igelit, přes ten na něj vyšetřovatelé lijí vodu. Waterboarding nezanechává fyzické stopy, ale simuluje topení a ve vězni vyvolává strach ze smrti.

Rezoluce OSN mučení bezpodmínečně zakazuje. Sám bývalý šéf CIA Goss ale označil waterboarding jen za "profesionální výslechovou metodu". Za cestu k záchraně amerických životů ji označil viceprezident Dick Cheney.

V roce 2006 zakázal Washington po mezinárodním tlaku použití waterboardingu členům americké armády. Mezi ty ale nespadají agenti CIA. Inspektoři Červeného kříže CIA obvinili, že na Gauntánamu používá i jiné "výslechové metody" jako spánkovou deprivaci, podávání drog a bití. Čtyři vězni během sedmileté existence vězení spáchali sebevraždu.

Autoři: , ,

Byl táta jako Trautenberk? V něčem ano, vzpomíná David Prachař

  • Nejčtenější

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

5. května 2024  15:11,  aktualizováno  18:41

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil...

Bagárová zrušila „vysněný“ koncert v O2 areně. Kvůli ztrátě radosti, tvrdí

6. května 2024  12:28

Plánovaný zářijový koncert Moniky Bagárové v pražské O2 areně se neuskuteční. Zpěvačka se jej...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za Česko oheň a dynamický tanec. Aiko zpívala v semifinále Eurovize, neuspěla

9. května 2024  10:30,  aktualizováno  23:15

Ve švédském Malmö se konal druhý semifinálový večer mezinárodní písňové soutěže Eurovision Song...

Zemřel Miroslav Imrich, hlas Tanga a Abraxasu. Tělo našli u železniční trati

5. května 2024  16:55,  aktualizováno  23:01

Odešel jeden z hlasů a ústředních členů kapely Abraxas. Zpěvák a skladatel Miroslav Imrich zemřel...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ňadra ze všech úhlů. Benátky vystavují nadčasovou a kdysi cenzurovanou krásu

4. května 2024  10:08

Jaké je jedno z nejranějších a nejtrvalejších témat v umění – a zároveň jedno z nejvíce...

RECENZE: Walliamsův Kosmokluk je skvělé čtení, ale autor umí i skvělejší

10. května 2024

V češtině vyšla nová kniha populárního britského spisovatele Davida Walliamse. Novinku Kosmokluk...

Izraelka postoupila do finále Eurovize i přes protesty. V Itálii s obřím náskokem

10. května 2024  11:32,  aktualizováno  11:41

Navzdory četným protestům proti účasti Izraele na letošním ročníku Eurovize postoupila zpěvačka...

RECENZE: Potřetí a naposled je tu Iveta, nejplačtivější ze všech řad

10. května 2024

Premium Nikdo neví, kdo jsem; už nechci, aby se mi smáli. Takovou zpovědí Ivety Bartošové zakončili tvůrci...

V Království Planeta opic varujeme před chybami lidstva, říká režisér Ball

10. května 2024  6:50

Nejen historie má tendenci se opakovat, ale také hollywoodská studia, která se tuze ráda vracejí k...

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...