Odpovědi Mirky a Terezy najdete zdeKritičky Spáčilovy odpovídaly on-line. |
Matka s dcerou v jedné redakci? A navíc z jednoho oboru? Protekce, řekl by jeden. Známosti, dodal by druhý. A co takhle talent a zkušenosti? To už třetího většinou nenapadne. Zdánlivě nepředstavitelná situace, jenže v redakci MF DNES a iDNES.cz nicméně skvěle funguje již více než rok.
Pracovní rozvrhy rodinného tandemu Spáčilových jsou si vesměs podobné. Dopoledne se autorky většinou vytratí do kina na projekci, své dojmy si sdělují především u nejočekávanějších premiér. Debata přichází na řadu u konečných procent. "Dej sedmdesát, ať můžu dát šedesát," ozvalo se onehdy u jedno českého snímku. "Šedesát je maximum, a to má kliku, že nedostal jen pade," zní odpověď.
Ve velké míře převažuje vzácná shoda. Naposledy se tak stalo nejen u nejočekávanějšího filmu roku - Avataru. Naprosto totožné názory měly "Spáčilky", jak se tandemu říká mezi kolegy, i u pořadu Stahovák, který uvádí televize Nova. - Čtěte Spáčilová se shodla se Spáčilovou: Stahováku na Nově chybí šťáva
Jeden z největších rozporů přinesla třicátnická roadmovie Zoufalci. Dcera matce odporovala přímo v recenzi. "Generačním filmům rádi leccos odpustíme. Tedy za předpokladu, že jsme jejich adresáti a že se v nich také jako tací poznáváme. Film Zoufalci má u mě v obou bodech za jedna: výstižně, nekompromisně, a přitom s lehkostí pojmenovává to, co cítí mnoho dnešních třicátníků. Ano, i já. Takže promiň, mami: jako 'taky zoufalé' mi nezbývá, než být shovívavá," napsala. - Čtěte Generační srážka: Zoufalci mají co říct, promiň mami
V udílení procent má Spáčilová starší jasný systém. "Mám soukromé pravidlo, že 80 procent je za film roku, 90 procent za film desetiletí a 100 procent za film století. Takže pořád čekám," připomněla v chatu.
Příležitostí se nabízejí stovky, přesněji řečeno hned dvě: tolik totiž bývá do roka premiér. "Plus televizní seriály, dokumenty, festivalové snímky... A občas i něco pro soukromou radost," vyjmenovala Mirka Spáčilová část ze své povinné pracovní náplně.
Jako sehranou dvojici je ovšem nejvíce vnímají pořadatelé mezinárodního festivalu v Karlových Varech. Jejich duel, v němž hodnotí soutěžní filmy, se stal mezi tvůrci pověstným. Mirka se navíc letos nechala poprvé přesvědčit a objevila se i v krátkém videu, kterým vyvrcholila série reportáží, moderovaných Terezou, o příjezdu Antonia Banderase do lázeňského města. - Více o karlovarském festivalu najdete ZDE
Pokud jde o kritiku jejich kritik, nejčastěji si v e-mailech a diskuzích čtou, že "samy nic nenatočily, tak nemají právo soudit". Jenže...
S filmem se obě redaktorky setkávají nejen jako recenzentky. Mirka Spáčilová si zahrála hned ve dvou filmech - shodou okolností je oba natočili režiséři Zelenkové. Zdeněk Zelenka má na svědomí Nesmrtelnou tetu, kde ztvárnila Mirka Spáčilová komornou, ve snímku Mňága: Happy End Petra Zelenky si pro změnu zahrála sama sebe, tj. novinářku na tiskové konferenci. Navíc se stala i hrdinkou znělky pro filmový festival v Písku.
Tereza Spáčilová ještě jako dítě "spoluvytvářela obecenstvo" ve filmu Království za kytaru a coby středoškolská studentka si potom vyzkoušela práci klapky na natáčení televizního filmu Zdeňka Zelenky Azrael Anděl smrti. Ve stejném titulu jí byla určena i role pážete mužského pohlaví, ta se ale ve finálním střihu neobjevila (což recenzentka Zelenkovi nikdy neodpustila).
Kdo jsou "spáčilky"
Tereza Spáčilová (*1977) |