Z loňských oslav na Národní třídě

Z loňských oslav na Národní třídě | foto: Archiv Martina Pikouse

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

  • 2
Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme nadávat u piva, provolávat patetická hesla, ani klást věnce,“ tvrdí. Pomocí crowdfundigového portálu vybírá peníze a slibuje „hudbu, divadlo, jídlo, mši a jiný dobro“.

Národní třídou tradičně prochází 17. listopadu průvod. Máte už uzavírku zajištěnou? A počítáte s tím, že to spoustu lidí, kteří jsou zvyklí na pietní oslavy, může naštvat?
Přípravy probíhají na dvou frontách, uzavření Národní třídy tak, aby tu mohla nerušeně proběhnout všechna tradiční setkání, a pak náš vlastní program na piazzetě Národního divadla. Ulici tak necháme jejímu přirozenému životu, o který tu 17. listopadu není nouze.

Pořadatel Majálesu

Martin Pikous je studentem Právnické fakulty Univerzity Karlovy a zároveň marketingové komunikace a PR na její Filozofické fakultě. Pochází z Českých Budějovic, kde se angažuje v místní politice, ale hlavně od roku 2011 pořádá populární Budějovický Majáles. Pozitivně laděné oslavy 17. listopadu připravil na Národní třídě už k loňskému pětadvacátému výročí.

Loni se na Národní ještě navíc protestovalo proti prezidentovi. Nechystá se něco podobného letos?
17. listopad asi vždycky bude dnem demonstrací. I když se ho my snažíme slavit jinak, pozitivně, chápeme, že ten den má i tento význam. O některých demonstracích, potažmo podobných setkáních už samozřejmě víme a jsme s jejich pořadateli v kontaktu. Ano, jedna z nich bude i reakcí na loňské rudé karty. Z toho, co vím, ale bude letos trochu „barevnější“, myšleno tak, že nepůjde jen o prezidenta, ale i o aktuální otázky jako je uprchlictví a politické postoje k němu.

Bude se akce konat, i kdyby se peníze nepodařilo vybrat?
Pokud se to nepodaří, akce proběhne asi ve velmi okleštěné variantě a my budeme ještě dlouho po ní jíst pouze topinky. Ač se to nemusí zdát, je to poměrně nákladné. Spojujeme se proto s lidmi, kteří sdílí naše myšlenky a uzpůsobují jim své požadavky. Všechno ale něco stojí. Letošní ročník oslav tak není jen na nás, ale z velké části na lidech.

Váš projekt na Katalyzátoru je trochu jiný, než bývá zvykem, hlavně proto, že za podporu nenabízíte žádné konkrétní odměny. Máte od podporovatelů odezvu, proč přispívají?
Není tak úplně pravda, že bychom nic nenabízeli. Nabízíme přeci akci jako takovou. Pokud lidé přispějí, dostanou ji. Ale samozřejmě máte pravdu, že bez klasických odměn je to trochu odvážné. Ohlasy jsou zatím naštěstí velmi pozitivní. Těm, kteří přispívají, nejde o konkrétní odměnu ani konkrétní kapelu v programu, ztotožňují se s naším sdělením. Pobavil mě například komentář jedné z přispěvatelek – Že slova před soud neženou, přispívám ráda Boženou.

A pokud se peníze podaří vybrat a programu bude podle vašich představ, na co všechno se můžou návštěvníci těšit?
Programem se snažíme manifestovat žánrovou pestrost a svobodu v umění. Chceme představit mladá jména nebo projekty v oblasti hudby, divadla a dalších uměleckých žánrů. V podobném duchu budeme pracovat i s prostorem. Namísto stavění hliníkových pódií chceme prostor piazzety lépe a hravěji využít. Součástí crowdfundingové výzvy je i e-mailová adresa, kam může kdokoliv napsat a stát se jedním z bodů programu a vyjádřit tak svoje „díky“. První kapela se nám ozvala už asi do hodiny od zveřejnění výzvy, takže zájem je. I proto, že se umělci stále ozývají, budeme kompletní program uzavírat asi až těsně před akcí.