Ďáblova bible, latinsky Codex gigas, láká svým obsahem i podobou - ve středověku byla dokonce přirovnávána k sedmi divům světa. | foto: Švédská královská knihovna

Národní knihovna vystaví vzácnou Ďáblovu bibli

  • 10
Vzácnou Ďáblovu bibli, kterou za třicetileté války odvezla z českých zemí švédská vojska, bude od 20. září do 6. ledna příštího roku vystavovat Národní knihovna ČR. Jeden z nejcennějších středověkých rukopisů bude součástí výstavy, kterou instituce připravuje spolu s Národní knihovnou Švédska.

NK o tom informuje na svém webu.

Rukopis bible přivezli Švédové jako válečnou kořist před téměř 360 lety své královně Kristýně. Návštěvník výstavy bude mít možnost blíže poznat obsah této největší středověké knihy, ale i její napínavou cestu staletími. Rukopis bude vystaven v nové speciální trezorové místnosti.

Ďáblova bible, latinsky Codex gigas, láká svým obsahem i podobou - ve středověku byla dokonce přirovnávána k sedmi divům světa. Váží 75 kilogramů, dřevěné desky knihy měří 900 krát 505 milimetrů. Během letošního roku byla dokončena její kompletní digitalizace.

Fascinující je podle odborníků jednota knihy, soulad písma a iniciál, harmonie celkové kompozice a jednotlivých detailů. Všechny texty jsou navíc dodnes čitelné.

Dílo jediného autora
Vše nasvědčuje tomu, že kniha byla životním dílem jediného autora. Historici odhadují, že se tak monumentální práci musel dotyčný písař věnovat možná až dvacet let.

Bible vznikla na přelomu 12. a 13. století v benediktinském klášteře v Podlažicích u Chrudimi, později se dostala do klášterů v Břevnově a Broumově. Nakonec ji Švédové za třicetileté války odvezli z rudolfinských sbírek jako válečnou kořist své panovnici.

Rukopis opustil Švédsko od té doby jen dvakrát - v roce 1970 byl zapůjčen do USA, před osmi lety cestoval do Berlína.

Kniha je psána latinsky a obsahuje čtrnáct textů různého charakteru. Za úvodním Starým zákonem následuje takzvaný Penitenciál - příručka pro kněze, obsahující seznam hříchů a způsoby pokání. V této části textu se nachází největší pozoruhodnost knihy, vyobrazení skoro půlmetrové barevné postavy čerta.

Další stránky knihy obsahují zaklínací formule k zahánění nemocí či k vypátrání zloděje. Zřejmě nejcennější dokument představuje opis Kosmovy kroniky, který patří k nejstarším a nejlepším.

Pověst hříšného mnicha
Bibli provází legenda, podle které ji za jedinou noc napsal s pomocí ďábla mnich, kající se z těžkého hříchu. Podobiznu ďábla prý zakreslil do knihy z vděčnosti. I přes legendu kodex inkvizice nikdy nezatratila, naopak se stal středem zájmu učenců i milovníků umění a kuriozit.

O zapůjčení Ďáblovy bible požádal na podzim 2005 tehdejší premiér Jiří Paroubek během návštěvy Švédského království. Tehdy řekl, že Česko nezpochybňuje, že kniha odvezená z českých zemí v roce 1648 je vlastnictvím švédského státu.

"Chceme si ji pouze půjčit, samozřejmě to není restituce majetku," poznamenal.

,