Národní galerie vzpomíná na Jana Kotíka

Národní galerie v Praze uspořádala výstavu jako poctu malíři a teoretikovi Janu Kotíkovi, který 23. března zemřel v Berlíně. Ve Veletržním paláci je prezentováno více než čtyřicet obrazů připomínajících autorovu tvorbu od čtyřicátých do devadesátých let. Výstava je volně přístupná s platnou vstupenkou do expozic Veletržního paláce a potrvá do začátku června.

Jan Kotík se narodil v roce 1916 a absolvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou u profesora Jana Bendy. Byl členem Skupiny 42, působil v časopise Tvar a spolupracoval s Ústředím lidové umělecké výroby a s Ústavem bytové a oděvní kultury. Živě se také zajímal o design - jeho vázy z rytého skla byly v roce 1957 vystaveny v Bruselu na EXPU 58. Do paměti se Kotík zapsal také jako teoretik.

Malíř byl velkým zastáncem moderního umění, což bylo silně proti mysli komunistickému vedení tehdejšího Československa, které v roce 1960 označilo jeho článek K otázkám moderního umění za revizionistický. Od roku 1964 se Kotík společně s Adolfem Hoffmeisterem pustil do otevřeného boje s komunistickou ideologií.

V roce 1968 měl autor monografickou výstavu v Mánesu a aktivně se účastnil veškerého dění. Po okupaci dostal pozvání ze západního Berlína a působil jako hostující profesor na Schule für Gestaltung, kde zaznamenal značné úspěchy. O tři roky později mu Německá spolková republika udělila politický azyl.

Po roce 1989 se Kotík aktivně účastnil výtvarného života v České republice, nicméně bydlištěm již zůstal za hranicemi. Čile vystavoval, překládal, vydával knihy či působil jako předseda umělecké rady Institutu výtvarné kultury při Univerzitě J. E. Purkyněho v Ústí nad Labem, kde také získal čestný titul doctor honoris causa. Jan Kotík zemřel letos na jaře ve věku 86 let.

Veletržní palác


Termíny

Střední školy

Pořady

Ceny

Předplatné časopisů

Vánoce 2023

Nepřehlédněte