Rembrandt van Rijn: Učenec v pracovně

Rembrandt van Rijn: Učenec v pracovně | foto: Kateřina ŠulováČTK

„Zlatý věk“ v NG: Rembrandt, holandští mistři a poprvé vystavená plátna

  • 4
Národní galerie v Praze otevře nejrozsáhlejší a nejvýznamnější výstavu letošní sezony. Plátna holandských mistrů "zlatého věku" včetně Rembrandtova obrazu Učenec v pracovně budou k vidění od února. "Některá díla budou v Praze vůbec vystavena poprvé," uvedla mluvčí NG Eva Kolerusová.

Výstava o 120 obrazech s názvem Rembrandt & Co. – Příběhy umění ve století blahobytu představí nejlepší díla holandského malířství 17. století v prostorách Šternberského paláce. Kvůli chystané rozsáhlé expozici je část paláce se sbírkou starého evropské umění od listopadu uzavřena.

Zájemci budou mít možnost prohlédnout si i jedinou malbu nizozemského malíře Rembrandta van Rijna, která se trvale nachází na území České republiky: obraz Učenec v pracovně, který vznikl v roce 1634.

Z výstavy Rembrandt & Co.

"Název uvádí na scénu nejznámějšího holandského malíře 17. století, který bude středobodem výstavy. Lehce ironický název 'And Company' ukazuje, že i v Rembrandtově ateliéru vznikala díla manufakturním způsobem, že Rembrandt byl nejen geniálním malířem, ale také podnikatelem, který ve své době produkoval velkoprodukci obrazů," řekl ředitel sbírky starého umění Národní galerie (NG) Vít Vlnas.

Společně s nejvýznamnějšími holandskými díly ze sbírek NG budou uvedeny i zápůjčky ze zahraničí. "Nejvýznamnější ze zapůjčených obrazů bude Rembrandtův Muž v orientálním kostýmu z fondu Rijksmusea v Amsterdamu," uvedla kurátorka výstavy Anja Ševčíková. Obraz, namalovaný v roce 1635, zachycuje stejného muže, kterého Rembrandt zpodobnil na slavném Učenci v pracovně. "Ten je v držení pražské Národní galerie. Po staletích se tak ocitnou vedle sebe dvě díla, spojená osobami autora i modelu," uvedla kurátorka. Další unikátní dvojicí obrazů budou portréty samotného Rembrandta a jeho ženy, jak je vymalovali mistrovi žáci.

Rembrandt van Rijn

Nizozemský malíř, kreslíř, grafik a rytec Rembrandt je považován za jednoho z nejlepších tvůrců západního umění. Slavným se stal již za svého života. Ve svém díle prokazuje výjimečnou znalost klasické ikonografie, mistrně zvládá šerosvit a figurální malbu. Jeho dílo zahrnuje portréty, zejména autoportréty, a také holandské krajiny a obrazy s mytologickými či biblickými tématy.

Ve druhém patře Šternberského paláce budou od 10. února do 27. května k vidění obrazy zapůjčené z Lobkowiczké sbírky, z Oblastní galerie v Liberci, ale také z berlínské či brunšvické galerie.

Výstavou se završí pětiletý proces, v jehož rámci byl celý soubor holandských mistrů z NG zrestaurován a zkatalogizován. Sbírka holandského malířství "zlatého věku" je nejpočetnějším a nejcennějším souborem starého evropského umění, který NG spravuje, připomněl ředitel NG Vladimír Rösel. Z kolekce, která zahrnuje téměř 600 maleb, mohli vidět návštěvníci stálé expozice asi jen desetinu.

Autoři výstavy počítají také s doprovodným programem pro děti. "Připravili jsme pro ně speciální dětskou galerii s obrazy o dětech, zvířatech a přírodě a také speciálního tištěného průvodce," uvedla Ševčíková. Podle znalců umění existuje ve světě asi 650 děl, které se připisují největšímu holandskému mistrovi. Stoprocentní pravost byla prokázána asi u tří stovek z nich.

Jan van Noordt: Mladý pár

NG se snažila získat "svého" Rembrandta už v 19. století, tehdy se ale ukázalo, že šlo o obraz jednoho z žáků. V roce 1923 dostala galerie dílo, které nese autentickou Rembrandtovu signaturu. "Jde ale o obraz z mistrova ateliéru, který skutečně podepsal, aby ho verifikoval jako ateliérovou práci," vysvětlil Vlnas. Svého pravého Rembrandta získala NG až v roce 1945 z Nostické sbírky; jde právě o zmíněný obraz Učenec v pracovně z roku 1634.

Aby připravovaná výstava nezůstala jen krátkodobou akcí a aby přinesla i vědecké zhodnocení sbírkového fondu, připravila NG také soupisový katalog.

,