František Kupka: Amorfa - Dvoubarevná fuga (1912)

František Kupka: Amorfa - Dvoubarevná fuga (1912) | foto: Archiv iDNES.cz

Národní galerie na podzim připomene drahou výstavou Kupkovo výročí

  • 2
Sté výročí první prezentace abstraktních obrazů Františka Kupky připomene na podzim Národní galerie v Praze. V roce 1912 umělec na Podzimním pařížském saloně vystavil Dvoubarevnou fugu a Teplou chromatiku, první svá díla, v nichž přešel k abstraktnímu výrazu a jež měla zásadní vliv na vývoj moderního umění.

Národní galerie připravuje k výročí knihu i výstavu, na níž vedle zásadních děl ze svých sbírek představí i důležité zahraniční zápůjčky. "Nebude to retrospektivní výstava. Bude to ale první moment k tomu, abychom mohli dále mezinárodně zhodnocovat dílo Františka Kupky," uvedl v úterý k výstavě ředitel NG Vladimír Rösel.

Výstava v Salmovském paláci na Hradčanech zahrne asi čtyřicet děl. Bude novátorská přístupem v hodnocení pařížských salonů, které byly největší uměleckou přehlídkou v západním světě a měly zásadní význam pro vývoj i vnímání moderního umění.

Rösel odhaduje náklady na výstavu na 20 milionů korun, všechny je chce získat od sponzorů. "Bude to nejdražší výstava, kterou bude NG za posledních několik let realizovat. Opět bez veřejných rozpočtů," uvedl.

Malíř František Kupka

Výstavu, na kterou by měla být zapůjčena díla také třeba z pařížského Centre Pompidou nebo Muzea moderního umění v New Yorku, připravuje Markéta Theinhardtová působící na Sorbonně a pařížský galerista Pierre Brullé. Na výstavě by také měla mít premiéru část nových děl ze sbírky Musea Kampa, které letos získala Meda Mládková.

Amorfa – Dvoubarevná fuga patří ke stěžejním Kupkovým dílům a je pokládána za jeden z prvních abstraktních obrazů na světě. Při první prezentaci v Paříži ale sklidila rozhořčení publika i kritiky. Fuga je dnes ve sbírkách NG, která díky odkupu děl z restituované Waldesovy sbírky vlastní reprezentativní Kupkovu kolekci.

Společně s tímto obrazem byla před sto lety vystavena i Amorfa – Teplá chromatika. Obě díla předznamenala řadu dalších prací, v nichž Kupka hledal osobitou paralelu mezi hudební a malířskou tvorbou. Obraz je v současnosti v Museu Kampa.

Sté výročí vystavení prvních Kupkových abstraktních obrazů se rozhodl český stát oslavit tím, že ostatky malíře, který žil od 90. let 19. století do své smrti v Paříži, převeze do Prahy. Proti převozu protestují historikové umění, kteří připomínají, že Kupka si za svůj domov zvolil Francii a neprojevil zájem vrátit se do Čech.

,