Ještě jako šéf Národní galerie Milan Knížák na setkání s kritiky - Praha (6....

Ještě jako šéf Národní galerie Milan Knížák na setkání s kritiky - Praha (6. května 2008) | foto: Michal Šula

Národní galerie přelomově nakupovala, za staré umění dala 30 milionů

  • 16
Sbírka umění ve Schwarzenberském paláci se rozroste o kolekci děl starého umění, za niž Národní galerie (NG) zaplatila téměř 30 milionů korun. "V souboru je mimo jiné dílo Karla Škréty. Sbírka obsahuje například podobizny," řekla iDNES.cz mluvčí galerie Petra Jungwirthová.

Devět děl, jež galerie získala, patří k nejvýznamnějším přírůstkům starého umění v instituci od roku 1989.

NOVÉ PŘÍRŮSTKY VE SBÍRKÁCH

Díla, která nyní získala NG, pocházejí ze sbírky Antonína Isidora Lobkowicze (1775 až 1819). Galerie koupila ze stejného zdroje už v roce 2007 dva významné obrazy od italských a nizozemských umělců. Nové akvizice již je možné vidět ve stálé expozici.

Výjimečný je objem akvizice i ve srovnání s ostatními státními nákupy či výkupy uměleckých děl. Největší akvizicí v novodobé historii NG byl nákup děl ze známé Waldesovy sbírky, za něž na přelomu tisíciletí stát zaplatil přes 100 milionů korun.

Další nákupy pro NG související s restituovanými díly byly v řádech statisíců či milionů korun, například dvě díla starého umění za 3,6 milionu (Cornelis Pietersz Bega) a 14,7 milionu korun (Camillo Boccacino).

Auto místo Dalimilovy kroniky

Financování

Mezi další cesty, jak Národní galerie získává nová díla, patří dary či nákupy - i ty se často skládají i z jiných zdrojů než ze státní dotace. Dary se pohybují v řádech jednoho až šesti milionů korun ročně.

Na nákup nyní získaných děl poskytlo 13 milionů ministerstvo kultury a 14 milionů ministerstvo financí. "Peníze z našeho ministerstva šly z programu ISO (Integrovaný systém ochrany), a i vzhledem k současné finanční krizi jsou tak vyčerpané pro celý letošní rok," řekl mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar.

Kritiku před časem sklízel nákup díla Josepha Beyuse. Objekt s názvem Auto stál 15 milionů korun, dnes je součástí expozice moderního a současného umění ve Veletržním paláci.

Auto - umělecké dílo od Josepha Beuyse (1921–1986), které vyvolalo polemikuV tomto případě celou sumu uhradil stát - na splátky - a doplatil ji právě v době, kdy se debatovalo o tom, zda má Česká republika zaplatit deset milionů korun za unikátní fragment latinského rukopisu Dalimilovy kroniky vydražený v zahraničí.

Na nákup díla Josepha Beyuse, jednoho z nejvýznamnějších představitelů německého umění 60. let, získala NG peníze prostřednictvím ministerského programu podpory akviziční činnosti českých muzeí a galerií.

Knížákův poslední nákup

Zmíněné významné akvizice, včetně výkupu Waldesovy sbírky, se uskutečnily za působení Milana Knížáka v čele galerie. Letos ji vede již desátým rokem a není zřejmé, jak dlouho tomu tak ještě bude. Ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL) se před časem rozhodl vypsat konkurzy na místa ředitelů příspěvkových organizace ve svém resortu, kteří slouží déle než šest let.

Nic osobního za tím není, řekl ministr kultury o změně, KVŮLI níž skončí Knížák

Ministr kultury Václav JehličkaKnížákův konec. I tak by se s nadsázkou dala označit systémová změna v délce úřadování ředitelů příspěvkových organizací ministerstva kultury, s níž přišel ministr kultury Václav Jehlička. "Rozhodnutí o změně bylo ryze věcné, změny se budou týkat všech. Nic osobního za tím nehledejte," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz.

Proti Knížákovi v čele NG opakovaně vystoupili někteří odborníci i umělci. Naposledy před rokem iniciovali petici Čas na změnu, ve které požadovali právě vypsání konkurzu na jeho místo. Ministerstvo tehdy uvádělo, že je s působením Knížáka v čele NG spokojené - odkazovalo ale především na účetní uzávěrky organizace.

,