Národní galerie nabízí poklady ze Sicílie

Vybrané klenoty sicilských chrámů, které jsou poprvé vystavovány mimo území Itálie, jsou k vidění ve Valdštejnské jízdárně v Praze. Expozice připravená Národní galerií představuje více než stovku děl z období středověku a raného novověku.

"Sicílie je velmi bohatá na kulturní památky, ale příliš dlouho byla uzavřena do sebe. Nyní se chceme více představit i mimo ostrov," uvedl předseda sicilského památkového odboru a školství Alessandro Pagnano.

Expozice je zaměřena především na ukázky honosného liturgického náčiní, monstrancí, kalichů, křížů či berel pocházejících z dílen v Palermu, Syrakusách, Messině, Catanii či Trapani. Dále jsou zde k vidění původní relikviáře či roucha a oltářní závěsy.

Podstatnou část vystavovaného souboru tvoří zápůjčky z chrámů, horských klášterů či muzeí. "Je to velmi reprezentativní výběr z církevního majetku i z veřejných galerií a sbírek," říká kurátor výstavy a ředitel sbírky starého umění Národní galerie Vít Vlnas.

Sicílie se díky své poloze stala křižovatkou mezi Evropou, Afrikou a Asií, a tak jsou zde patrné vlivy antiky, arabského světa i Španělska. Exponáty poukazují jak na vysoké estetické a křesťanské cítění sicilských mistrů, tak na zálibu v drahých kovech, slonovině, drahokamech, brokátu či červeném mořském korálu.

"Pokladem našeho ostrova je víra, vztah k sakrálnímu a schopnost vyjádřit metafyzické v dílech, která jsou zde vystavena," uvedl Pagnano.

"Řada sicilských světců byla adoptována do českého nebe, aniž bychom si uvědomovali jejich původ. Například kult sv. Víta k nám přichází v 10. století přes Sasko právě ze Sicílie, stejně jako kult sv. Rozálie nebo sv. Agáty. Na Sicílii se naopak rozšířilo uctívání českého světce Jana Nepomuckého v době Habsburků," dodal Vlnas.

Výstava trvá do 21. listopadu, základní vstupné činí 100 korun. Snížené je za 50 a rodinné za  150 korun.

Exponát z výstavy Ostrov pokladů - klenoty sicilských chrámů v pražské Valdštejnské jízdárně.