V současné době probíhá v Galerii Rudolfinum výstava britského malířství Beyond...

V současné době probíhá v Galerii Rudolfinum výstava britského malířství Beyond Reality (Jason Brooks: Zoe). | foto: Galerie Rudolfinum

Rudolfinum součástí Národní galerie? Nic takového, říká ministerstvo

  • 0
Vedení Národní galerie v Praze znovu přichází s myšlenkou začlenit do své struktury Galerii Rudolfinum, prestižní výstavní instituci, která se dvě desítky let věnuje formou kunsthalle zejména současnému umění. Ministerstvo kultury jako zřizovatel NG ale přípravu takového sloučení vylučuje.

"Důsledně se proti tomu ohrazujeme, o takovém návrhu se nejedná," řekla mluvčí ministerstva Markéta Ševčíková. S případným sloučením zásadně nesouhlasí ani ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma. "Spojení obou institucí považuji za nesmysl, z hlediska finančního i z hlediska dnešního zaměření NG a Galerie Rudolfinum. Sloučením by přestala existovat jediná česká stálá kunsthalle financovaná státem," řekl Nedoma.

"Už loni jsme byli vyzváni k tomu, abychom napsali projekt, zda je možné NG s Galerií Rudolfinum spojit. Předložili jsme jej, ale nebylo na něj nahlíženo pozitivně," řekl ředitel NG Vladimír Rösel s tím, že projekt akcentoval synergii v nákladech obou institucí. Připomněl, že projekt NG předkládala v době, kdy vedení ministerstva mělo odlišné personální obsazení než dnes.

Rösel nechce říci, jak se ministerstvo staví k jeho projektu dnes. "Ministerstvo kultury dnes řeší mnoho věcí, ty nejpodstatnější se týkají hledání úspor a eliminace duplicit," uvedl ale. Obě instituce podle něj pořádají výstavy, takže mají do značné míry shodnou administrativu, obdobné je prý třeba i zabezpečení dopravy nebo marketing.

NG může podle něj svému případnému partnerovi nabídnout dlouholetou spolupráci se zahraničními institucemi. Na dlouholeté spolupráci a osobních kontaktech s významnými evropskými i dalšími zahraničními galeriemi do značné míry stojí dnes i program Galerie Rudolfinum, Rösel se ale domnívá, že za to však galerie musí platit velkou cenu.

Domnívá se také, že by obě instituce měly spadat na ministerstvu pod stejný odbor. Dnes Rudolfinum patří do odboru umění a NG do odboru movitého majetku, muzeí a galerií. Je tomu tak proto, že Rudolfinum nemá žádné sbírky, zatímco Národní galerie ano. Odbor muzeí a galerií má ve své gesci náměstek Martin Sankot, který je stejně jako Rösel ekonom a uplatňování finančních hledisek i na příspěvkové organizace v kultuře považuje za zásadní.

"Vytváření kulturních statků není o šetření, neboť v důsledku by to znamenalo vše rozprodat a žádné náklady nemít. To není náš cíl. Tady jde o záměnu pojmu dobrého hospodaření a šetření," míní Nedoma. Galerie Rudolfinum podle něj šetří státní finanční prostředky tím, že pořádá výstavy, které jí přinášejí zvýšené výnosy.

Galerie Rudolfinum, která není samostatnou příspěvkovou organizací, ale je součástí České filharmonie, dostává od státu 14 milionů. S touto dotací uspořádá čtyři velké výstavy ročně, z nichž většina patří mezi nejnavštěvovanější události roku a chválí je též kritika.

Se samostatnou Galerií Rudolfinum počítá ředitel ČF David Mareček, který již dříve informoval o projektu Otevřené Rudolfinum. Ten počítá s větším propojováním hudby a výtvarného umění v rámci instituce; projekt počítá i s investicemi, na něž je podle Marečka na ministerstvu vyčleněna účelová dotace 70 milionů korun.

NG dostává od státu přes 200 milionů korun, její vlastní výnosy jsou podle vedení asi 80 milionů. Vedení NG by údajně chtělo dotací, která plyne do Galerie Rudolfinum, posílit svůj rozpočet na výstavy, který se kvůli úsporám ztenčil.

,