Náraz do ustálených představ

Knižní branže rozhodně není usazena ve zklidněné stabilitě, nýbrž je zmítána nejen nadějemi či zklamáními plynoucími z technologických vynálezů, ale i politickou situací ve světě. Tak lze shrnout bilanci uplynulého roku i nejbližší výhledy na západním, a zejména americkém trhu.
Pro americkou knižní branži se ukázal letopočet 2001 napjatým rokem. Řada z těch nakladatelů, kteří na začátku loňského roku halasně rozjížděli projekty na poli elektronických knih, během roku ubírala z původních představ.

Naopak s chystanými premiérami filmových verzí kulminoval humbuk kolem knižních sérií Harryho Pottera a Pána prstenů, ač jen prózy J. K. Rowlingové jsou uváděny premiérově. Vedle nich se často jen s obtížemi prosazovaly i předem favorizované tituly, o "zbytku" nemluvě. Do nevídaně dlouho prosperujících Spojených států vloni přece jen dorazila ekonomická recese. A uhodilo úterý 11. září. Rok 2001 sice přinesl závratné autorské honoráře, tržby se však podle zaoceánských médií nijak zásadně nezvýšily.

Sklíčené centrum knih

Americký profesní magazín knihkupců a nakladatelů Publishers Weekly sezval na konci roku 2001 ke kulatému stolu zástupce prestižních knižních podniků, aby promluvili o minulých zlomech, současných trendech a příštích vyhlídkách v knižním byznysu.

"Je to pro nakladatele těžká doba, ať už mělo úterý jedenáctého září efekt krátkodobý či dlouhodobý, dopadá na trh právě teď. Publikovali jsme v září a říjnu hodně knih a prodeje byly menší, než jsme čekali," řekl zástupce nakladatelství Random House pro Severní Ameriku Don Weisberg. Také ředitel Time Warner Book Group Larry Kirshbaum nebyl nadšen: "Publikování se vždy stahovalo do New Yorku. Z toho města se ovšem stal jakýsi sklíčený, utlumený stát sám pro sebe, což bude hrát roli i na knižním trhu."

Některé vlivy "černého úterý" se ovšem ukázaly okamžitě, když několik dní po útoku první pětku bestsellerů obsadily v internetovém knihkupectví Amazon Nostradamovy předpovědi, životopisy bin Ládina a studie o islámském světě nebo o biologických zbraních. "Obecně lidé teď více sahají po vážnější literatuře než po lehkém, únikovém čtivu. Jestli je tady nějaká změna, pak v tom, že útěky do imaginárních světů nějak nefungují," míní Larry Kirshbaum z Time Warner. "Když dneska jdete do knihkupectví, první řadu vede literatura faktu a knížky týkající se jedenáctého září - hodně z nich by se normálně tísnilo někde vzadu, ale teď se z nich staly bestsellery," dodává.

Recese mobilizuje síly

"Změnil se čtenářský apetit. Američané si najednou uvědomili, že jsou součástí světového jeviště," podotýká Jack McKeown, prezident nakladatelství Perseus Books Group. "V důsledku tragického září a poklesu ekonomiky začal obchod se zprávami znovuobjevovat sám sebe. Vychází mnohem více zásadních komentářů a reportáží, což nahrává autorům literatury faktu. Podívejte, kolik jen vzniklo nových kurzů, které těží z toho, že se všichni najednou začali zajímat o historii a globální politiku. A je tu hodně nakladatelů, nejen Perseus, kterým to přinese zisk." Podle McKeowna právě v atmosféře recese se byznys nejvíc a nejrychleji učí.

Současný americký trend podle dotázaných nakladatelů přeje zejména knížkám se závažnými tématy, v lacinější úpravě a publikacím nepříliš rozsáhlým. Nicméně od proslulých autorů zřejmě čtenář překousne i tlustospis, jak ukazuje bezmála pětisetstránkové dílo Jack, na jehož obálce se usmívá jeden z nejúspěšnějších světových manažerů Jack Welch. Dlouholetému šéfovi firmy General Electric zaplatilo nakladatelství Time Warner Book Group za jeho vzpomínky podávající svědectví prý "přímo z útrob" tohoto podnikatelského gigantu více než sedm milionů dolarů. Přestože si knížka špatně načasovala datum vydání - vyšla právě 11. září - po slabém startu následoval silný odbyt.

"Už několikrát se potvrdilo, že právě v dobách recese jsou knihy zbožím, jež recesi dokáže odolat," připomíná Jack Romanos, prezident mezinárodního koncernu Simon& Schuster. "Útlum v ekonomice nám v něčem dokonce může pomoci - třeba nezaměstnanost má krátkodobě pozitivní vliv, určité typy knížek těží z toho, že se lidé věnují více vlastní seberealizaci a zdokonalování. Nehledě na to, že mají na čtení více času. Nemyslím, že všechno je špatné," míní Romanos.

Usáma bin Ládin se stal ústřední postavou řady titulů, které po 11. září 2001 zaplavily knižní trh. Také na frankfurtském knižním veletrhu kázal z knižních stánků.