Nápad, na který si Stone nenašel čas

  • 1
Rozhodli se natočit svůj první film. Na Ostravsku, výhradně s neherci z ulice, volně podle skutečného místního případu, přesto film se světovou ctižádostí. Nabídli scénář s názvem Blackout stovce zahraničních producentů.

"Netušil jsem, že to bude tak složité," říká dnes Lubomír Haltmar, debutující autor, režisér a producent snímku.

Ze stovky firem odpověděla polovina. Společnosti jako Lucas Film nebo Amblin vesměs vysvětlily, že cizí projekty nepřijímají. "Pouze Oliver Stone se nebránil další komunikaci s námi," zmínil Haltmar režiséra slavné Čety.

Ona "komunikace" se Stonem sice také vyústila ve sdělení, že na český nápad nemá americký tvůrce čas, protože stále pracuje na velkofilmu Alexandr Veliký, nicméně díky němu prý Haltmar nabyl přesvědčení, že i v Česku se dá film dělat jako "umění, které si na sebe umí vydělat".

Takže Blackout začal točit - s rozpočtem pouhých šest milionů korun a s vírou, že jej prosadí do zdejší i zahraniční distribuce. Hlavní role svěřil svým známým, s obsazením epizodních úloh pomáhalo regionální rádio, které vyhlásilo, jaké typy filmaři hledají. Pět natáčecích dní má Blackout za sebou, dalších třicet jej čeká na jaře.

Haltmar - třiatřicetiletý samouk, který dosud točil cestopisy či klipy, věří, že dá potřebné peníze dohromady a film je vrátí. Proč by se měl stát kultovním? "Protože jeho příběh by se mohl odehrávat kdekoli na světě," tvrdí o dramatu právníka, jenž se propadl z vysokého společenského postavení až na dno mezi ty, které dosud odsuzoval.

Tvůrci mají zatím v ruce Stoneův dopis, sestřiženou upoutávku a dokument o natáčení, kde vystupují jejich obchodní partneři. V průlom však věří. "Skvělé filmařské talenty z FAMU utíkají ven znechucené tím, že tady se točí jen pohádky typu Princezna ze mlejna 1 až 10. Ale my dokážeme, že v Česku stejně jako v Americe musí být film investicí, ne sponzoringem," slibuje Haltmar premiéru na příští podzim.