Obálka knihy Nahá před Bohem lásky od Lely Geislerové

Obálka knihy Nahá před Bohem lásky od Lely Geislerové | foto: Eroika

RECENZE: Román pro ty, kteří nečtou, chvástá se Nahá před Bohem lásky

  • 7
Debutový román autorky Markéty Nocourové Nahá před Bohem lásky odvážně a sebevědomě láká na to, že netrpí literárními manýrami a čte se jedna radost. A byla by to vlastně pravda, jen kdyby se mladá spisovatelka tak ráda nevypisovala ze svých pocitů.

Kniha pro všechny, kteří nečtou, jak proklamuje nakladatel, střídá příběhy fiktivních postav zasažených „Bohem lásky“ s autorčinými zápisky. Ty však spíše připomínají jednu velkou stížnost – na vztahy, na sex, na lásku. A to i přesto, že se Nocourová každým coulem stěžování brání a čtenáře neustále ujišťuje, že je všechno „v pohůdce“.

Možná by však o tom všechny lépe přesvědčila, kdyby knihu o své názory, pocity a problémy ochudila a raději za sebe nechala mluvit postavy a jejich životy. Jsou to totiž právě hrdinové jejích fiktivních příběhů, kteří knihu dělají čtivou.

Nahá před Bohem lásky

45 %

Markéta Nocourová

Eroika, 2016

Nocourová se nepáře s přílišnými popisy postav či okolí. Části, ve kterých se hrdinové vypořádávají s otázkou, zda opravdu milují ty, se kterými žijí, tak působí dynamicky. To se cení obzvlášť v případě, kdy se píše o vztahových zamotancích. Každý zajímavý příběh však raději předčasně ukončí, než aby se rozepsala, a pokračuje svými deníkovými zápisky.

Dalo by se předpokládat, že když už autorka tak radostně exhibuje ve svém románu, bude tak činit i ve skutečnosti. Je tomu však naopak. Veřejnosti o sobě nic dalšího sdělovat nechce a s nakladatelstvím Eroika komunikovala pouze prostřednictvím literárního agenta se vzkazem, že za ni dostatečně mluví její dílo.

Víme tak pouze, že se narodila v Praze roku 1994, absolvovala gymnázium, pracovala u filmu a studuje v Londýně. Škoda. Možná kdyby čtenáři alespoň trochu poodhalila tvář, dalo by se lépe pochopit, co knihou chtěla říct.