Patronka Nadační fondu Harmonie je Simona Stašová

Patronka Nadační fondu Harmonie je Simona Stašová | foto: Nadační fond Harmonie

Na koncert se Stašovou. Venezuelský nápad mění život chudým dětem

  • 0
Hudební projekt El Sistema se zrodil ve Venezuele a inspiroval Evropu. Do Prahy ho přijel podpořit cellista Julian Lloyd Webber, bratr slavného skladatele.

Ve čtvrtek 16. října se v Obecním domě uskuteční koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu, který podpoří Nadační fond Harmonie. Ten se snaží v Česku uvádět do života sociální projekt, s nímž kdysi ve Venezuele přišel José Antonío Abreu. Tento ekonom se rozhodl, že dětem z chudinských čtvrtí zlepší životní vyhlídky tak, že je uvede do světa hudby a tím bude rozvíjet jejich schopnosti. Roku 1975 začal s jedenácti dětmi, v současnosti El Sistema sdružuje přes 500 tisíc dětí v celé Jižní Americe.

Violoncellista Julian Lloyd Webber

A přidala se i Evropa. Ve Velké Británii projekt zaštiťuje právě violoncellista Julian Lloyd Webber, který ho nyní přijel představit do Prahy. Mladší bratr Andrew Lloyd Webbera se s touto aktivitou poprvé seznámil koncem osmdesátých let.

„Tehdy na festivalu BBC Proms vystoupil mládežnický orchestr z Venezuely. Nadchla mne představa, čeho se dá dosáhnout společným sdílením hudby, která je v tomto směru ještě vhodnější než sport, protože v ní nejde o soutěžení. Šel jsem tedy na Downing Street č. 10 a prostě požádal o podporu,“ řekl iDNES.cz. Nakonec získal milióny liber. „Začínali jsme se sedmnácti dětmi, teď jich máme několik tisíc,“ dodává.

Zapojili se i další známí Britové, třeba houslistka Nicola Benedetti. „Také můj bratr se angažuje na jedné londýnské škole,“ podotýká Webber. Sourozenci ostatně pocházejí z rodiny skladatele a pianistky. „Hudba byla všude kolem nás, za bratrem pak chodil i textař Tim Rice, jenž dokázal zahrát snad na každý nástroj,“ vzpomíná Lloyd Webber.

Webber studoval hru na violoncello v Londýně a ve Švýcarsku. Psali pro něj významní soudobí skladatelé, mezi jeho nahrávkami je však i Dvořákův Koncert h moll, který natočil s Václavem Neumannem a Českou filharmonií. Snímek se stal podkladem pro televizní dokument Dvořák - In Love? režiséra Tonyho Palmera.

Děti přijdou na koncert

Česká verze projektu El Sistema je zatím skromnější než britská, nemluvě o venezuelském originálu. „Naši lektoři se starají o několik desítek dětí na školách v Praze, Chomutově a Karviné,“ říká Milada Cholujová, která vede Nadační fond Harmonie. Ten platí lektory a kupuje hudební nástroje, na něž děti hrají.

Malí hudebníci se přijdou podívat na koncert i se svoji patronkou, herečkou Simonou Stašovou. Sólistou měl být původně sám Julian Lloyd Webber, ale zdravotní problémy ho nedávno přinutily ukončit aktivní kariéru. Zůstává však čestným hostem. Na pódiu ho zastoupí venezuelský cellista Daniel Arias, který pod taktovkou svého krajana Ilyiche Rivase zahraje Dvořákův Koncert h moll. Dále zazní ještě skladby Bedřicha Smetany a Petra Iljiče Čajkovského.