Záběr z dokumentu Martina Ryšavého Na vodě

Záběr z dokumentu Martina Ryšavého Na vodě | foto: MFDF Ji.hlava 2015

RECENZE Na vodě: Vše začíná i končí v pi... Šamani pěstují jadrnou filozofii

  • 3
Zatím objížděl festivaly, od února hrají dokument Na vodě vybraná kina. Slovo „vybraná“ je klíčové, protože film Martina Ryšavého sice není pro každého, ale velké plátno si zaslouží.

Rozhodně nepatří k televizní publicistice, obrazovou stylizací se blíží režisérovým předešlým Medvědím ostrovům, při plavbě i pěších toulkách zpustošenou podkrušnohorskou krajinou za snem o českém moři čaruje s náladou, přízračností, bizarností i prostou krásou.

Slabší je to s obsahem. Už zbanalizovaná posedlost samorostlými podivíny si bere z reality právě jen výsek, který potřebuje ke sdělení stesku, nostalgie, zmaru. Normální smrtelníci jako by tu vůbec nežili – a dotyční poutníci odnikud nikam spojují exhibici s planým filozofováním, přičemž klíčový hrdina používající výrazy ze slovenštiny mudruje slovníkem, jenž by se pro děti školou povinné musel „vypípat“ od začátku do konce. Vše je „dojebané a vyjebané, vše začíná v pi.. i končí v pi..“ a nic nemá smysl, óm!

Na vodě

55 %

Česko, 2015, 94 min

režie: Martin Ryšavý

hrají: Julie Válková, Josef Kadeřábek, Jan Plíšek, Radim Neuvirt, Pavel Kopecký, Jan Procházka, Petr Buchta

Šamanská inspirace z asijského nevěstince zní v jadrném jazyce zábavně, ale jen chvíli, než se „industriální buddhismus“, jak svým úvahám říkají, zauzlí, vyčerpá a začne nudit. Sdělení, že duše je hmotná, jedině smrt nepomíjí a člověk rozleptaný chemičkami se má vrátit ke své karmě, zavání hospodskými výlevy siláckého nihilismu.

Pokud se vypne zvuk, zůstává tajemné podzemí, zátoky s veteší pohlcenou přírodou, bloudění v ruinách, noční světélkování. Ale jinak, slovy filmu, je na jeho počátku nic a na konci nic, „úplnej úlet“.