Na Velehradě vyvrcholily oslavy věrozvěstů

Památku slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje si na Velehradě při Národní pouti připomnělo přes 25 tisíc věřících. U největší moravské baziliky sv. Cyrila a Metoděje a Nanebevzetí panny Marie vedl hlavní mši pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk. Letošní pouť se zaměřila na rodinu pod mottem "Společně svědčíme o Boží lásce".

Bohoslužbu sloužili spolu s Vlkem moravský metropolita a arcibiskup olomoucký Jan Graubner, papežský nuncius Erwin Josef Ender a 17 biskupů z diecézí Čech, Moravy a Slezska.

Kardinál pozdravil biskupy a kněze z Itálie, Francie, Slovenska a dalších zemí, zástupce nekatolických církví a poutníky, kteří přijeli z okolních států i ze zámoří.

Úlohu rodiny připomněl v kázání brněnský biskup Vojtěch Cikrle. "Individualismus a touha po osobním prospěchu, příznačné pro naši dobu, činí rodiny stále křehčími. Prvními oběťmi jsou děti, protože jsou zbaveny opory v jednotě rodičů," řekl.

V ideální rodině se podle něj zdokonaluje schopnost člověka žít ve vztazích. Sexualitu je podle biskupa třeba chápat jako Boží dar, a ne jako idol oddělený od lásky a odpovědnosti.

Vyzval politiky, aby jedinečnou roli rodiny právně zakotvili, bránili skrytému porušování Deklarace lidských práv a nezacházeli s muži a ženami v manželství jako s jedinci žijícími odděleně.

Česká biskupská konference udělila při pouti Řád sv. Cyrila a Metoděje jezuitovi Tomáši Špidlíkovi z Vatikánu. Ocenila tak mimo jiné jeho zásluhu na budování mostů mezi Českem a Evropou.

Děkovné uznání převzali za službu české literatuře Mojmír Trávníček a Jaroslav Med. Pozdrav papeže Jana Pavla II. předal poutníkům jeho velvyslanec Ender. Pozdravil je též evangelický farář Vladislav Volný a zahraniční biskupové.

Soluňské bratry Cyrila a Metoděje pozval v roce 863 velkomoravský kníže Rastislav, aby šířili křesťanství. Papež Jan Pavel II. je o více než tisíc let později nazval patrony Evropy a  samotný Velehrad spojnicí křesťanství západu a východu.