Vladimir 518 je jedním z prvních, kdo se podílel na připravě nových komiksových novin Kix.

Vladimir 518 je jedním z prvních, kdo se podílel na připravě nových komiksových novin Kix. | foto: Smart Communication

Na trhu je komiksový „plátek“, do prvního čísla přispěl Vladimir 518

  • 0
První listopadový den se mění ve svátek komiksu. Na český trh totiž vstupuje nové periodikum v novinovém formátu. Kix bude vycházet jednou za půl roku a čtenářům nabídne zhruba sedm samostatných příběhů od předních českých autorů.

Do premiérového čísla přispěl například raper a výtvarník Vladimir 518, tvůrce animovaných filmů Jaromír Plachý či kreslíř známý pod jménem Kakalík. Své výtvory v Kixu představí také dvojice iniciátorů vzniku tohoto originálního časopisu - Jiří Franta a David Böhm. Jako první vznikly dva příběhy, v nichž oba autoři po svém zpracovali text umělce Marka Meduny.

Kix bude za 60 Kč

Seznam konkrétních míst, kde si budou moci zájemci 28stránkové periodikum v klasickém formátu A3 koupit, bude v nejbližších dnech zveřejněn na stránkách Kixu. Elektronickou verzi tam ale čtenáři nenajdou – titul bude vycházet jen v tištěné podobě. Ke koupi bude za 60 korun, přičemž peníze z prodaných kusů půjdou podle vydavatelů jen na pokrytí tisku dalších čísel.

Ostatní kreslíři pak dodali další čtyři kapitoly. "Cílem našich novin je dát větší prostor autorskému komiksu, který bude více reflektovat vlastní iniciativu autorů spíš než pomyslný úspěch u čtenářů," řekl Böhm s tím, že by Kix mohly v budoucnosti doplnit také různé kresby, ilustrace a fotky nebo díla zahraničních autorů.

Poměrně dlouhý šestiměsíční interval mezi jednotlivými čísly je podle Böhma nasnadě. "Je myslím lepší vydávat noviny po delší době než se během jednoho roku zcela vyčerpat." David Böhm byl (společně s Jiřím Frantou) v minulosti dvakrát nominován na Cenu Jindřicha Chalupeckého. Je například autorem úspěšného komiksu Ticho hrocha, který před dvěma lety získal Zlatou stuhu, ocenění pro nejlepší knihy pro děti. Díla Plachého i Böhma mohou Pražané v současné době vidět i v pražském metru, kde jsou jejich kresby instalovány v rámci projektu Umění v metru.

,