Na Štvanici vyrostl klub pro Wooda

Necelý týden ještě zbývá, než padne poslední klapka filmu Everything Is Illuminated, který se zhruba dva měsíce natáčel na deseti místech České republiky. Štáb v čele s hlavní hvězdou filmu Elijahem Woodem, který se proslavil jako Frodo z Pána prstenů, si pak definitivně sbalí kufry.

Film v režii Lieva Schreibera je prý kompletně dotočen. Do kin přijde zřejmě příští rok na podzim.

Mladý Američan v Česku
Příběh mladého Američana židovského původu, který se vypraví na Ukrajinu, aby nalezl ženu, jež zachránila život jeho dědečkovi po vpádu nacistů, vzniká podle románu Jonathana Safrana Foera. Hrdinu během jeho cesty doprovázejí dva bizarní průvodci: potřeštěný děda, který se prohlašuje za slepého, a tudíž neudělá krok bez svého nezvladatelného psa, a jeho ještě podivnější vnuk Alex, plnící roli překladatele.

Román teprve sedmadvacetiletého Foera nadchl tisíce čtenářů v Americe a Evropě a posbíral řadu literárních cen. Jedním z okouzlených čtenářů byl herec Liev Schreiber, který si úryvek knihy přečetl v časopise New Yorker, napsal podle něj scénář a pustil se do své první režie. Přestože produkce hledala vhodné exteriéry přímo na Ukrajině, nakonec filmaři zamířili do Prahy a především do středních Čech.

Na jediný den se filmaři usadili na ostrově Štvanice. Místní diskotéka se proměnila v ukrajinský klub, který nadto existuje jen ve fantazii jednoho z hrdinů, výstředního Ukrajince Alexe s lámanou angličtinou a vášní pro americkou popkulturu. "Je to scéna pro film netypická, protože používá nepřirozená světla a kouř," říká mluvčí filmu Emma Coqoerová.

Většinu času filmaři natáčeli v přírodě, například ve slunečnicovém poli. Alex ve vyfantazírovaném klubu sní sen, v němž je star, na kterou se vrhají spoře oděné dívky. Venku je vedro k padnutí, ale uvnitř je ještě hůře: díky dusnu násobenému silnými světly se vzduch ani nepohne. Zpocené komparzisty může utěšit aspoň sporý kostým: většina dívek je v minisukních a podprsence, jiné se však vaří v upnutých kalhotách nebo latexových oblečcích.

Vějíři se však v pauze mezi natáčením ovívají i mladíci, kteří hrají barmany svlečené do půli těla. Hlavní hvězdou na place je představitel Alexe, debutant Eugene Hütz: Elijah Wood má totiž volný den. Na Štvanici se však objeví, aby se pozdravil s  kolegy.

V prostoru diskotéky, vyzdobené plakáty v azbuce, se točí scéna, při které Alex obklopený svitou dívek a extravagantních mladíků schází ležérně tanečním krokem ze schodů, zatímco dole takřka neprostupná ulička dívek skanduje jeho jméno. Hützovi je v červené teplákové soupravě a klobouku také horko a scéna se několikrát musí opakovat: nevyhovuje totiž povrch schodů.

Lekce herectví
Hruď Hützovi zdobí zlaté řetězy s masivním nápisem Alex, v uších má náušnici a na rukou nápadné prsteny. Eugene Hütz pochází z Kyjeva, ale mnoho let již žije v New Yorku.
Do Spojených států emigroval i s rodiči v polovině 90. let. Tam realizoval svůj sen a založil si hudební skupinu. Kapela se jmenuje Gogol Bordello a hraje prý těžko definovatelný styl zvaný gipsy punk, který obohacují ještě divadelní výstupy ve stylu evropského kabaretu.¨

"Představitele Alexe jsme hledali v Americe, Rusku i na Ukrajině a pořád jsme neměli toho pravého. Pak přišel na schůzku Eugene, který měl pro film složit hudbu. Liev se na něj podíval a řekl: To je Alex," říká producent filmu Marc Turtletaub.

Hütz je sice filmovým nováčkem, ale za úplného začátečníka se nepovažuje. "Vystupuju deset let s kapelou a každý koncert je jako divadelní představení. Naše koncerty  kritici popisují jako hudební anarchii, setkání Bertolta Brechta s Iggy Popem," vysvětluje Hütz.

Nejlepší hereckou školu mu prý poskytl Liev Schreiber a Elijah Wood. "Lepší začátek herecké dráhy jsem si nemohl přát. Díval jsem se, jak Liev a Elijah pracují, poslouchal jejich rady. Dalo mi to víc, než kdybych roky bral hodiny herectví," pochvaluje si Hütz, kterému se prý další herecké nabídky jen hrnou.

Na Štvanici jako v kempu
Snímek Everything Is Illuminated spadá do kategorie komorní, nezávislý film. Tomu odpovídá i rozpočet ve výši zhruba sedmi milionů dolarů a s ním související atmosféra natáčení. Karavany rozložené nedaleko řeky, mezi kterými se víceméně volně mohou motat pozvaní novináři i komparzisté v těsné blízkosti herců, připomíná spíš letní dovolenkový tábor než přísně utajované natáčení některého hollywoodského trháku.

Producent Marc Turtletaub si služby zakázkových produkčních společností nemůže vynachválit - Everything Is Illuminated vzniká ve spolupráci s firmou Stillking films. "Až uvidíte film na plátně, tipovali byste rozpočet na takových čtyřicet milonů dolarů. Do jedné scény jsme například potřebovali dvě obří dekorace, za které bychom v Los Angeles zaplatili asi sto tisíc dolarů, tady vyšly na sedm tisíc," libuje si Turtletaub. Ale druhým dechem dodává, že pouhá cena nebyla rozhodující. "Šlo o poměr mezi kvalitou a cenou. Kvalita služeb je tady vynikající, česká krajina nadto Ukrajinu připomíná."

A čím by Marc Turtletaub přesvědčil diváky, aby na Everything Is Illuminated přišli do kina? "Je to krásný příběh, který má oblouk. Začíná jako komedie, ale skrývá v sobě trpkou příchuť. Navíc nabízí výmluvný pohled na to, jak vnímají lidé z východní Evropy Američany a zase naopak."