Z filmu Roming

Z filmu Roming | foto: Falcon

Na Roming se chodí. Přitom film šíří i piráti

  • 66
V kinech je sotva týden. Na internetu mnohem déle; načerno. Nový český film Roming se zařadil k těm, jejichž pirátské kopie předstihly oficiální premiéru.

Ale zdá se, že mu to zatím neublížilo. Spojení Bolka Polívky s Marianem Labudou neselhalo, na komedii režiséra Jiřího Vejdělka se za první víkend vypravilo do kin pětačtyřicet tisíc diváků.

Pro srovnání, pouze o tisíc víc jich měl při svém zdejším startu hollywoodský velkofilm Spider-Man 3 – a české Tajnosti začínaly s patnácti tisíci návštěvníků.

"Romingu jsme věřili, ale takové číslo nikdo nečekal," shodují se producent Tomáš Hoffman i distributor Jan Bradáč. Oba vědí, že Roming už "běhá po síti" v ilegálních kopiích, jejichž slušná kvalita naznačuje, že unikly při dokončovacích pracích, přímo z výrobního zdroje.

"Neřekl bych, že jsou nějak zvláště kvalitní, ale bohužel to opravdu vypadá na únik během postprodukce," uznává Bradáč. Co proti tomu může dělat?

"Nic moc. Jen ve spolupráci s protipirátskou unií obvoláváme české servery, aby kopie Romingu nezveřejňovaly; u zahraničních nemáme šanci. Ale naštěstí to na výsledku návštěvnosti není znát."

Ani Hoffman nepovažuje černé nahrávky Romingu za konkurenceschopné: "Na rozdíl od pirátských Snowboarďáků, ostrých jako břitva, tohle není finální kvalita, ale hrubý střih s pomocným zvukem, bez triků, s poznámkami typu Tady vyletí ptáček. Navíc se liší od konečné verze v kinech, jež je víc komediální."

Kdo měl k pracovnímu DVD přístup? "Desítky lidí, dostali je i členové rady státního fondu kinematografie, kterou jsme žádali o grant. Nemá cenu tahat všechny na policii, trestní oznámení nikdy nikam nevedla," míní Hoffman.

Historie mu dává za pravdu. Také firma Whisconti, jež vyrobila Snowboarďáky, měla podezření, že film vynesl někdo ze štábu či spolupracovníků; jako první producenti v Česku podali trestní oznámení. Policie případ odložila.

Herec Jaroslav Dušek zase líčí, že týden po premiéře filmu Horem pádem bral benzin a pumpař mu sdělil, že si ho právě pouštěl – na černé kopii za sto korun. Tehdy unikla verze se zvukovým doprovodem pro nevidomé a lidé se na internetu ptali, proč do děje mluví "ňáká paní", jde-li odstranit.

A letos dva muži odcizili kopii filmu Bathory a chtěli půl milionu korun za to, že ji nezveřejní. "Je to marný boj, člověk se s tím musí smířit jako s přírodním živlem," říká producent Romingu.