The Beatles

The Beatles | foto: Profimedia.cz

Na pulty vtrhnou Beatles i Zeman

Letošní knižní rok slibuje osudy politiků, hudebníků i ztracenou pohádku. Své deníky odhalí Viewegh i Che Guevara.

Letošní rok přeje výrazným titulům. Čtenáři se mohou těšit na nově objevenou pohádku Aldouxe Huxleyho, litanii nad současným vývojem české sociální demokracie z pera Miloše Zemana, deníkové zápisky Michala Viewegha či knižní předlohu nového Spielbergova filmu o masakru na olympijských hrách roku 1972.

Zeman na úvod své knihy, která má být osobnější a ještě jedovatější než ta předchozí, zdůvodňuje, proč se znovu pustil do psaní: "Cítím proto povinnost dostát přání těch, kdo mne žádají, abych pokračoval, a po masochistických vzpomínkách jsem si vybral žánr politického hororu."

Jako úkol si vzal analýzu faktorů, které jsou podle něho příčinou "hlubokého úpadku ČSSD" v posledních třech letech. Pranýřuje přitom zejména korupční aféry této vládní strany. Dílo by mělo vyjít na sklonku února.

Na jaro chystá novinku spisovatel Michal Viewegh, který namísto románových příběhů zvolil formu deníku, v němž zaznamenal klíčové události loňského roku, dobré i ty špatné.

Ze zahraniční beletrie vyjde opus Güntera Grasse Psí roky, poslední část takzvané Gdaňské trilogie, jejímž prvním svazkem byl Plechový bubínek. V českém překladu by se měla poprvé objevit prvotina Gabriela Garcíi Márqueze Všechna špína světa či
intimní zápisky Virginie Woolfové.

Knižní trh čeká vůbec hodně zajímavých britských próz – oceňovaný román Iana McEwana Sobota o světě po jedenáctém září či román loni oceněný Bookerovou cenou Johna Banvilla Moře.

Událostí literatury faktu bude počátkem února knižní předloha Spielbergova snímku Mnichov či životopis J. F. Kennedyho, který má přinášet i řadu nových informací o tomto charizmatickém prezidentovi, jehož život předčasně ukončil atentátník.

Vyjde též první svazek dějinného cyklu Henryho Kissingera Roky v Bílém domě, v nichž líčí své první čtyři roky ve funkci poradce prezidenta Nixona pro otázky národní bezpečnosti.

Na konec roku připravuje Volvox Globator hudební perlu – bezmála tisícistránkovou Encyklopedii Beatles z pera Billa Harryho. Jde o vyčerpávající a respektovanou práci britského odborníka, která odhaluje mnohá neznámá zákoutí proslulé hudební skupiny.

Cestu třiadvacetiletého Ernesta Guevary, kterou podnikl se svým kamarádem Albertem Granadem roku 1952 po Latinské Americe na staré motorce Norton 500, přiblíží Motocyklové deníky Che Guevary, taktéž poprvé v českém vydání.

I dětská literatura připravuje několik zajímavých překvapení. Třeba jedinou pohádku proslulého spisovatele a filozofa Aldouxe Huxleyho nazvanou Vrány z Hruškovic, jejíž rukopis se ztratil, zato se po mnoha letech našla kopie a kniha tak loni mohla mít
světovou premiéru.

Při procházkách kalifornskou pouští vyprávěl Huxley pětileté neteři Olivii příběh o manželech Vránových, jejichž touhu po potomstvu maří zlý had, nakonec je to však právě on, kdo se stane obětí.

Arnošt Goldflam chystá po úspěšných pohádkách s tatínkem-hrdinou nové příběhy, tentokrát o tom, že ani maminka není tak úplně k zahození. Příznivce humoru René Goscinnyho jistě potěší druhý svazek Mikulášových patálií, které se našly v autorově
pozůstalosti.

Knižní klub přinese příběh britské autorky s africkými kořeny Michelle Paverové Bratr vlk, který se stal nejlépe placenou prvotinou v knižní historii. Autorka za temnou fantazii, která je úvodní částí šestidílného cyklu, získala zálohu pět milionů dolarů, inspiraci sbírala u laponských či grónských domorodců.