Na Pražský podzim zavítá sedm zahraničních orchestrů

  • 1
O úvodní koncert jedenáctého ročníku festivalu vážné hudby Pražský podzim se 12. září postarají filharmonici ze slavného italského divadla La Scala s dirigentem Riccardo Muttim. Milánští hudebníci přednesou ve Státní opeře Praha Verdiho baletní hudbu a Schubertovu Velkou symfonii. Návštěvníky festivalu čeká do 3. října dalších patnáct koncertů. Vážná hudba v provedení tuzemských i zahraničních orchestrů bude kromě Státní opery znít ještě v pražském Obecním domě, Rudolfinu, Lucerně a na Žofíně. Program věnovaný španělské hudbě zavítá na jeden večer rovněž do Městského divadla v Karlových Varech.

Letošní program se podle ředitele festivalu Pavla Špirocha odlišuje od předchozích ročníků vyšším počtem hostujících zahraničních orchestrů. "To co dělá festival festivalem, jsou zahraniční orchestry. Zatímco dříve vystupovaly na Pražském podzimu jeden až dva orchestry z ciziny, letos jich má do Prahy přijet sedm," sdělil na tiskové konferenci Špiroch. Vedle zmiňovaného Orchestru milánské La Scaly vystoupí na festivalu také Moskevská filharmonie, Orchestr Beethovenhalle z Bonnu či Sinfonia Varsovia se skladatelem a dirigentem Krzysztofem Pendereckým.

Mezinárodní hudební festival Pražský podzim
12. 9. - 3. 10. 2001

Kompletní program festivalu naleznete ZDE.

Již tradičně zahajuje festival provedení velkého vokálně symfonického díla, další z koncertů je věnován operním áriím, jiný neznámému odkazu Wolfganga Amadea Mozarta a program pochopitelně nezapomíná ani na české autory. Pražský podzim se snaží o obnovení tradice ruské hudby na českých koncertních pódiích. V Praze například poprvé zazní kantáta Sergeje Tanějeva "Jan z Damašku", nejranější skladatelovo dílo z roku 1884. Znovuobjevena bude i Šostakovičova kantáta Poprava Stěnky Razina a nejpřitažlivější části z oper Boris Godunov - korunovační scéna a Borisova smrt v podání Sboru Státního symfonického orchestru Ruska.

Závěrečný program festivalu, při němž tradičně zní Dvořákův violoncellový koncert, bude letos svěřen britskému sólistovi Colinu Carrovi. V letošní nabídce podzimního festivalu je také argentinské a české tango a dva koncerty španělských interpretů. Představí se rovněž řada pěvců, mimo jiné v operním koncertě francouzská sopranistka Elisabeth Vidalová s manželem, barytonistou André Cognetem. Mahlerovský program s málo hranými prvními verzemi pozdějších skladeb chystá dirigent George Pehlivanian.

Ředitel festivalu Pražský podzim 2001 Pavel Špiroch.