Robert Fulghum byl v roce 2006 hostem pražského veletrhu Svět knihy

Robert Fulghum byl v roce 2006 hostem pražského veletrhu Svět knihy | foto: Alexander Dobrovodský, iDNES.cz

Na Podzimní knižní veletrh zavítá Robert Fulghum i Michal Viewegh

  • 0
Stále populárnější Podzimní knižní veletrh se chystá na svůj 21. ročník. Proběhne ve dnech 21. a 22. října v Havlíčkově Brodě a představí se na něm víc než 150 českých nakladatelů.

Tématem veletrhu jsou Knihy a svoboda a stejně se jmenuje i nejvýznamnější doprovodná akce letošního veletrhu. Festival Knihy a svoboda pořádá český a mezinárodní PEN klub a je součástí celosvětové sítě literárních festivalů Free the Word. Cílem festivalu je připomenout důležitost svobody, zejména svobody slova.

Letošní první ročník festivalu Knihy a svoboda je středoevropský – budou při něm číst rakouští, slovenští a čeští spisovatelé, bude připomenuto několikanásobné výročí Karla Havlíčka Borovského, přijedou zajímaví hosté z Běloruska.

Milan Lasica

Festival ovšem není zdaleka jediným doprovodným programem veletrhu. Návštěvníci se jako každý rok mohou těšit na autogramiády, čtení a besedy mnoha spisovatelů, které už z veletrhu znají, i těch, kteří letos přijedou do Havlíčkova Brodu poprvé. Poprvé se na veletrhu představí mimo jiné Robert Fulghum, Petra Soukupová, Jan Těsnohlídek ml., Antonín Přidal, Petr Čichoň či Milan Lasica.

Naopak k už tradičním autorům veletrhu patří Ludvík Vaculík, Jiří Stránský, Michal Viewegh, Martin Hilský, Vlastimil Vondruška nebo Arnošt Goldflam. Posledně jmenovaný vybere tři vítěze literární soutěže, kteří dopisovali jeho povídku.

Jáchym Topol

V dvoudílném cyklu česko-rakouských čtení se návštěvníci mohou setkat se Zdenkou Becker, Christou Rothmeier či Peterem Paulem Wiplingerem z Rakouska a s Milenou Fucimanovou, Ludmilou Klukanovou, Jiřím Hájíčkem, Josefem Mlejnkem a Martinem Reinerem z Česka. Běloruské autory Andreje Chadanoviče a Sergeje Smatričenka uvede Jáchym Topol.

Předseda českého PEN klubu Jiří Dědeček představí Knihovničku PEN klubu věnovanou autorům, kteří nemohou svobodně vydávat ve svých zemích. Součástí 21. Podzimního knižního veletrhu bude několik výstav: tradiční výstava Současná česká ilustrační tvorba v Galerii výtvarného umění bude letos věnována Janu Kudláčkovi a v Muzeu Vysočiny bude otevřena nová expozice Karla Havlíčka Borovského.

Přímo na veletrhu proběhne výstava Český Milosz, věnovaná českým překladům a překladatelům slavného polského básníka Czeslawa Milosze, výstava fotografií pro knižní obálky Jaroslava Fišera a výstava dřevěných plastik Martina Patřičného. Odborné semináře budou věnovány polygrafii a překládání české literatury, neboť veletrhu se letos poprvé na pozvání českého PEN klubu zúčastní větší skupina zahraničních bohemistů.

I letos bude udělena cena Littera Astronomica za literární dílo, propagující astronomii, cena města Havlíčkova Brodu za nejkrásnější knihu veletrhu, cena Kraje Vysočina a Českého rozhlasu Region za knihu spjatou s Vysočinou, cena Tiskáren Havlíčkův Brod za nejkrásnější dětskou knihu veletrhu a nově cena internetového portálu Topzine za fantastickou povídku.

Z loňského ročníku veletrhu

Letošní 21. Podzimní knižní veletrh se bude konat v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě. V pátek 21. října bude otevřen od 10 do 19 hodin, v sobotu 22. října od 9 do 17 hodin. Na závěr veletrhu se v sobotu od 18 hodin bude v Klubu Oko konat Babylónský literární večírek, na němž se návštěvníci setkají s autory z různých zemí a s jejich texty v různých jazycích. Průběžně aktualizované informace lze získat na internetových stránkách www.hejkal.cz.