Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Na podzim vyjde v češtině román, který hýbe Evropou

  11:08
Evropa má knižní senzaci – Laskavé bohyně, fiktivní paměti přesvědčeného nacisty, jež v obludných detailech vykreslují hrůzy druhé světové války. V září vyjdou česky.

SSprejt | foto: Danglár

Německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung označil tisícistránkové dílo za událost roku, známý španělský spisovatel Jorge Semprun za událost 21. století. Ve Francii ovládly Laskavé bohyně (Les Bienveillantes) jak bestsellerové žebříčky (za šest týdnů se jich prodalo 280 tisíc výtisků), tak literární ocenění: dostaly cenu Gouncourtovu i Francouzské akademie.

Propírají se na německých veletrzích, v klubech historiků, kavárnách, školních třídách a dokonce prý i na dámských dýcháncích. A váleční veteráni dodávají, že žádnému ze spisovatelů nových generací válku nevěřili tak jako Jonathanu Littellovi,  čtyřicetiletému francouzsky píšícímu autorovi, který se narodil v New Yorku, má židovské litevské kořeny a žije v Barceloně.

Je synem amerického autora špionážních románů, ale vlastní literární kariéru nemá skoro žádnou. Možná i proto se objevily hlasy, že Littell tak ambiciózní a historicky hodnověrnou knihu zčistajasna napsat nemohl. On podobné úsměšky přechází: kritiky nečte, veřejnost nevyhledává, ve vzácných rozhovorech je stručný.

Při jediném německém vystoupení takřka nepromluvil, a nebýt občasného potáhnutí z cigarety, působil by jako sfinga. Román napsal ve čtyřměsíčním zátahu, po pětiletém výzkumu, který je na knize znát. Promítl do něj své zkušenosti humanitárního dobrovolníka ve Rwandě, Čečensku či Bosně, kde se jeho auto dostalo pod palbu.

Srbský plukovník mu pak vysvětlil svou motivaci k válce – střílí do lidí a bombarduje kvůli sbírce rybářských návnad, kterou mu ukradli "ty bosňácké svině".

Za zpěvu ptáků praskají kosti
Vznikl okázalý opus, který už názvem neskrývá inspiraci v antických tragédiích a čtenáře nijak nešetří. Ústřední postavu, vzdělaného a chladně racionálního esesáka
Aueho, nechává autor přihlížet masakrům na Ukrajině, takřka umřít ve stalingradském pekle, kontrolovat likvidace v Osvětimi i bezcílně bloumat v sutinách Berlína.

Představte si nejsyrovější detaily a nejchoulostivější intimity, ať už se týkají vyměšování, sexu nebo zabíjení. Vystřelené mozky, rozpáraná břicha a praskající kosti, salvy spermatu či nezadržitelné proudy fekálií často a otřesně kontrastují s poetickými kulisami jako lekníny a rákosí.

Ani vůně květů a zpěv ptáků však nepřekryjí pach krve a rozkladu. Patří sem i šíleně absurdní scény, při nichž esesáci řeší "sardinkové balení", tedy jak do co nejméně
hrobů poskládat co nejvíce mrtvol, či jak s minimálními náklady dorazit ty, kterým nestačila jedna kulka do týla.

Z masových poprav sestavují "na památku" fotoalba vázaná z bot zavražděných a na konci, při posledním koncertu Berlínské filharmonie, vítá Hitlerova mládež posluchače s košíky plnými kyanidových kapslí. Těm, kteří se místo konečného vítězství dočkali konečné
porážky, připravil Führer ve své "nezměrné moudrosti" alespoň lehkou smrt.

Když si překladatelka Michala Marková ověřovala některé faktografické okolnosti, překvapilo ji, že téměř každá věta, každý obraz mají své historické ukotvení. Autor do dialogů vkomponoval výpovědi nacistů před mezinárodním tribunálem v Norimberku, paměti Rudolfa Hösse, deníky Alberta Speera, východní frontu popisuje s místopisnou precizností.

Zároveň více či méně obratně sugeruje, že nacistická ideologie se od té stalinistické tolik neliší – používají stejných prostředků k podobným cílům, jen jedné jde o rasu a Národ, druhé o třídu a Lid. Jednotlivec pro ně nikdy nic neznamenal.

Podle německého pamětníka Klause Harpprechta dokázal Littell zprostředkovat odosobněnou byrokracii totalitního státu, zoufalství na východní frontě i zvěrstva vyhlazování sugestivněji než celá dosavadní odborná literatura či televizní dokumenty.

Oceňuje suverénnost, s jakou Littell používá rigidní slovník Třetí říše; přesnost, s jakou se orientuje v esesácké hierarchii, konfliktech i intrikách; výstižnost, s níž pojednal charaktery legendárních i těch dávno zapomenutých ideologů a aktérů, jejichž jména dnes příliš neříkají ani odborníkům.

Pedanterii Littell projevil i v "instruktážním" dopise svým překladatelům – žádal je, aby důsledně ponechávali německé termíny. Zpočátku je kniha germanismy tak zahuštěná, až se téměř nedá číst.

Posléze však zjistíte, že Sturmbannführer, Feldmarschal, Leiter, Genickschuss, Führerworte, Untermenschen, Weltanschauung, Vernichtungsbefehl či Endsieg skutečně splývají v jakousi hudební melodii, vábivý válečný marš.

Tisíc stran se žene téměř bez odstavců, v jediné hmotě jako lavina, která čtenáře buď mine, anebo stáhne s sebou.

Mimořádné dílo i mimořádný kýč?
V internetové diskusi Frankfurter Allgemeine Zeitung se většina teoretiků shodla, že jde o jedinečné, těžko srovnatelné dílo.

To neznamená, že nemá řadu rozporů – někdo tomu říká pornografie holokaustu, jiný psaní na efekt a třetí kýč. Ten se dere na mysl zejména v závěrečných pasážích z berlínské zoo, kde mrtvoly nacistů plují vedle ohromné gorily s bajonetem vraženým do břicha či
hrocha, který má v zádech pojistku z dělostřeleckého granátu.

"Byla tedy válka zvrácenou pohádkovou říší, hřištěm vyšinutého děcka, které rozbíjí své hračky a přitom řičí smíchy, dítěte, které vesele hází nádobí z oken?" ptá se Littell v knize, která by se při troše úprav mohla tvářit jako dokument.

Jenže právě to autor nechce – říká, že záměrně využil emocí, účinků prózy, aby zachytil, jak blízko má normalita k šílenství a obyčejný člověk k masovému vrahovi.

V jednom z rozhovorů podotkl, že kdyby se nenarodil v Americe roku 1967, ale v Německu roku 1913, možná by se věnoval nacismu se stejnou upřímností jako se nyní věnoval své humanitární práci.

A podle Littellova "hrdiny" bychom vždycky měli mít na paměti: "Toho, čeho jsem se dopustil já, byste se bývali dopustili taky... Možná jste měli víc štěstí než já, ale nejste lepší."

Byl táta jako Trautenberk? V něčem ano, vzpomíná David Prachař

  • Nejčtenější

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

29. dubna 2024

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak...

Ňadra ze všech úhlů. Benátky vystavují nadčasovou a kdysi cenzurovanou krásu

4. května 2024  10:08

Jaké je jedno z nejranějších a nejtrvalejších témat v umění – a zároveň jedno z nejvíce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Jsem z toho úplně hotová.“ Swift drží prvních 14 příček americké hitparády

30. dubna 2024  19:59

Americká popová hvězda Taylor Swift po vydání nového alba The Tortured Poets Department ovládla...

RECENZE: Starej, na..anej dědek. Dokument o Petru Jandovi je polotovar

2. května 2024

Premium K 80. narozeninám a zároveň 60 letům kariéry kapely Olympic se Petr Janda dočkal roztříštěného a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Čórtův hrád, tam strašá. Co víte o Tajemství hradu v Karpatech?

1. května 2024  13:15

Na prvního máje si můžete v televizi dopřát komediální klasiku Tajemství hradu v Karpatech. Pokud...

Z klobouku do maringotky? Anifilm představí nový film s Bobem a Bobkem

4. května 2024  13:51

Od světové elity po tuzemské pohádky sahá program 23. mezinárodního festivalu animovaných filmů...

Světelné meče i psí přehlídka kostýmů. Příznivci Star Wars slaví svůj den

4. května 2024  13:36

Fanoušci filmové sci-fi série Star Wars v sobotu slaví mezinárodní den Hvězdných válek. Desítky...

Ňadra ze všech úhlů. Benátky vystavují nadčasovou a kdysi cenzurovanou krásu

4. května 2024  10:08

Jaké je jedno z nejranějších a nejtrvalejších témat v umění – a zároveň jedno z nejvíce...

TELEVIZIONÁŘ: Kdysi Blbý a blbější, teď už je Jeff Daniels Muž na vrcholu

4. května 2024  9:45

Nedávno sbíral pocty za postavu sarkastického moderátora televizních zpráv v seriálu Newsroom, nyní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...