Na plátna míří karneval v globální vesnici

Průběh a atmosféru zářijových dnů roku 2000, kdy se v Praze konalo zasedání dvou globálních finančních institucí Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, přibližuje celovečerní dokumentární film Martina Marečka Hry prachu. Součástí událostí, kdy se v ulicích shromažďovali lidé, aby vyjádřili svou nelibost nad existencí těchto organizací, se stal malý filmový štáb vyzbrojený jen filmovou a malou digitální kamerou. Snímek byl uveden na mnoha festivalech a získal několik ocenění.

Hry prachu jsou držitelem Hlavní ceny poroty a Ceny diváků z Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava 2001 a Ceny diváků na Fest FAMU 2001. Snímek byl uveden na festivalech Diagonale v Rakousku, v soutěži festivalu Jeden svět, plzeňském Finále či Dokumentárním filmovém festivalu v Mnichově.

Tvůrci nazývají film "karnevalem v globální vesnici" a "filmem v rukou".

Hry prachu původně vznikaly jako částečně jiný projekt. Mělo jít o koncipovaný stylizovaný esej o principech naší civilizace, která je založena na číselných systémech. Film měl zkoumat svébytný "organismus" lidské kultury a jeho pracovní název byl Příběhy čísel, později Čísla člověka. Pomocí čísel člověk začal svět lépe uchopovat, organizovat jeho další struktury. Společnost se díky číslům stala propojenější, přesnější, rychlejší, a tak "úspěšnější". V námětu filmu se objevovaly různé oblasti (biologické, technologické atd.) a jednou z nich bylo i zasedání MMF a SB v Praze. To reprezentovalo globální souvislosti světa financí, tzn. číselné - ekonomické mechanismy.

Zhruba měsíc před konáním zasedání se tvůrci rozhodli téma filmu přehodnotit. "Událost takového rozsahu, jako bylo výroční zasedání MMF a SB, se nám zdála natolik inspirativní, že se z původně koncipovaného, stylizovaného eseje stala osobní situační reportáž a motiv čísel se jemně proměnil a prohloubil do nitra globalizace. Téma se tedy jen zaostřilo na jinou úroveň, úhel pohledu se částečně posunul, ale záměr zůstal stejný. Naší snahou bylo sledovat události, které filmové médium přesahují, odhalovat hru významů a nabídnout spoluúčast pří vnímání," říkají filmaři.

Hry prachu
ČR, 2002

scénář a režie Martin Mareček
kamera Jiří Málek
hrají

aktivisté
politici
demonstranti
členové filmového štábu
Mats Karlsson
George Soros
Václav Havel

délka 86 minut
žánr dokument                        

Hry prachu - premiéry

kina 17. října 2002
Film byl natočen reportážním způsobem, skutečně za 14 dnů před a během konání akce. Změna koncepce sama o sobě určovala přístup ke vzniku filmu. Štáb se tedy rozhodl, bude součástí situace. Jeho velikost byla velmi proměnlivá. Některé situace zaznamenával pouze jediný člověk, na určitých místech pracovalo dohromady i devět osob. Pracovní skupinu pro většinu dnů tvořil režisér, kameraman, zvukař, produkce a asistenti režie a kamery. Každý se mohl zapojit do procesu a podpořit vznik jednotlivých situací.
 
Snímek měl v původní podobě premiéru na festivalu v Jihlavě, upravená verze pak na na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. 17. října míří dokument do českých kin. Kromě toho se Hry prachu hrají v klubech, kavárnách, na přednáškách i ve školách.

Martin Mareček (1974) je režisér dokumentárních a hraných filmů, hudebník a filmový dramaturg. Film je pro něj splynutím všech jeho zájmů, antropologickým nástrojem pro otevřené sondy. Žije a pracuje v Praze. Zde také studoval FF UK a nyní dokončuje studium na katedře dokumentární tvorby pražské FAMU. Natočil krátké filmy Javor 98 (1998), Čistička divadlem (1999) a Metody vejce (1999). Dokumentární snímek Hry prachu (2001) je Marečkův první celovečerní projekt.

Fotografie z filmu Hry prachu.